Apteczka alergika

Chociaż lato wydaje się czasem beztroski, dla alergików to okres nasilenia objawów choroby. Niejeden wakacyjny wyjazd przerwany zostaje nadmiernym łzawieniem, katarem, a nawet wizytą w szpitalu po ugryzieniu przez owady lub zbyt intensywnym opalaniu. Aby nie dopuścić do tego, by alergia zniszczyła ci wakacje, pamiętaj o spakowaniu odpowiednio zaopatrzonej apteczki.

Czym jest alergia?

Ludzki układ immunologiczny ma za zadanie chronić organizm przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. To dzięki niemu potrafimy bronić się przed wirusami, bakteriami i innymi patogenami, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, niemal codziennie układ odpornościowy ciężko pracuje, oceniając, czy trafiające w jego otoczenie alergeny stanowią dla nas zagrożenie. W odpowiedzi na czynnik potencjalnie niebezpieczny wyspecjalizowane komórki układu limfatycznego rozpoczynają produkcję przeciwciał, które wiążąc się z patogenem, prowadzą do kaskady przemian. Ten ciąg reakcji skutkuje powstaniem stanu zapalnego, czyli sytuacji zwiększonej mobilizacji do walki ze szkodliwym czynnikiem.

Czasem organizm jest zbyt wyczulony i reaguje produkcją przeciwciał na czynniki środowiskowe nie stanowiące dla niego zagrożenia - pyłki, sierść zwierząt lub zarodniki grzybów. Alergeny są substancjami obcymi dla układu immunologicznego, dlatego stawiają organizm w stan gotowości. Pojawia się stan zapalny, który objawia się katarem, łzawieniem oczu, a nawet może doprowadzić do stanu zagrożenia życia, czyli wstrząsu anafilaktycznego.

Podstawowa ochrona

Nawet jeśli nie jesteś alergikiem, zmiana środowiska, klimatu, ukąszenia przez owady czy zmiana diety mogą wywołać reakcję twojego organizmu. U niektórych osób nawet duża ekspozycja na słońce powoduje wystąpienie zaczerwienienia, pojawienie się wysypki czy bąbli na mocno opalonej części ciała. Allertec WZF to lek, który każdy powinien mieć przy sobie. Doskonale radzi sobie z takimi objawami, jak katar ale też z łzawieniem oczu. Lek nie powoduje zwiększonej senności, więc może być stosowany nawet przez kierowców.

Ukąszenia

Któż z nas nie został ugryziony przez owada? Ukąszenia wydają się nieodłączną częścią wypadów nad rzeki i jeziora, chociaż mogą przydarzyć się nam niemal wszędzie. Część z nich, głównie powodowana przez komary, nie jest groźna dla zdrowia, ale skutkuje nieprzyjemnym swędzeniem. Bardzo dobrym remedium na podrażnienie skóry spowodowane ugryzieniami jest Dapis żel. Nałożenie go na swędzące miejsce powoduje złagodzenie dolegliwości, tym samym częstości drapania się, co przyspiesza gojenie. Jeśli nie lubisz formy żelu, możesz sięgnąć po Allertec Ukąszenia Aerozol. Spryskiwanie skóry co kilka godzin uśmierza świąd.

Dolegliwością najczęściej kojarzoną z alergiami jest katar sienny. Przeważnie wiązany z okresem pylenia roślin, może być wyzwalany przez wiele innych czynników - zarodniki grzybów czy roztocza kurzu. Zatkany nos, lejąca się wydzielina i ból głowy to problemy, których na wakacjach bardzo chcielibyśmy uniknąć. Otrivin Allergy Aerozol działa bezpośrednio na błonę śluzową nosa, obkurczając naczynia krwionośne i dając natychmiastowe złagodzenie dolegliwości. Udrożnienie można uzyskać nie tylko za pomocą aerozolu, ale także tabletek doustnych na przykład Clatrine Allergy, a nawet syropów jak Aleric Deslo Active Syrop. Substancje czynne zawarte w tych preparatach nie obniżają koncentracji, więc mogą być śmiało stosowane podczas wakacyjnych wyjazdów.

Łzawienie oczu

Kolejną dolegliwością niezwykle utrudniającą urlop jest nadmierne łzawienie oczu. Alergiczne zapalenie spojówek to choroba, która może być zarówno sezonowa (czyli pojawiać się w okresie aktywności alergenu, na przykład pylenia traw), jak i całoroczna, gdy dotyczy roztoczy. Często jednak objawy nie są zauważalne do momentu narażenia na duże stężenie czynnika lub nasilają się po wyjeździe na łono natury. Świąd, przekrwienie i łzawienie oczu można zatrzymać, sięgając po tabletki Cetalergin Ten, które pozwalają także kontrolować nieżyt nosa.

Nie daj się alergiom

Pamiętaj, że odpowiednio spakowana apteczka to podstawa spokojnego wypoczynku. Nie musisz obawiać się swędzenia skóry, pieczenia oczu i kataru, jeśli zapakujesz:

  • Allertec WZF
  • Dapis żel
  • Allertec Ukąszenia Aerozol
  • Otrivin Allergy Aerozol
  • Clatrine Allergy lub Aleric Deslo Active Syrop
  • Cetalergin Ten
Wybierz opcję produktu
{{ badge }}
{{ badge }}

{{ product.kind }}

Brand name
W magazynie Brak w magazynie

Lubelski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny

Zezwolenie nr LU-WIF.8520.9.2015, wydane w dniu 25.02.2015r., przez Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Lublinie.