Bezpieczne dalekie i bliskie wyprawy.

Każda wyprawa, nawet ta nieodległa, może stać się prawdziwą przygodą, jeśli odpowiednio zaplanujemy atrakcje dla każdego członka rodziny. W czasie przygotowywania planu należy nie tylko zadbać o dobre zagospodarowanie każdego dnia, ale także o to, by podróż była bezpieczna. Jak to zrobić?

Skaleczenia i rany

JDrobne skaleczenia, otarcia i niewielkie rany to nieprzyjemna, ale i nieodłączna część aktywnego wypoczynku. Uprawianie sportów towarzyskich, jeżdżenie na rowerze czy górskie wędrówki mogą stać się przyczyną zadrapań, które nie wymagają opatrzenia przez lekarza, ale wiążą się z niemiłymi doznaniami w postaci bólu i pieczenia.

Każda rana stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia, ponieważ narusza skórę, czyli barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a organizmem człowieka. To brama, przez którą mogą wnikać bakterie, wirusy i inne patogeny, zakażając samo miejsce zranienia lub nawet przedostawać się do całego krwioobiegu. Rana, która nie jest oczyszczona i zabezpieczona, bardzo szybko staje się siedliskiem dla bakterii, co spowalnia proces gojenia i sprzyja powstawaniu nieestetycznie wyglądających blizn. Do rozwoju infekcji w miejscu uszkodzenia skóry dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy patogeny są odporne na mechanizmy obronne organizmu lub układ immunologiczny nie jest dostatecznie silny. W skrajnych przypadkach zakażenie może drogą krwi przenieść się na cały organizm, co wymaga leczenia szpitalnego. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaopatrzenie nawet niewielkich skaleczeń.

By dyskomfort zminimalizować i nie dopuścić do zakażenia się ran bakteriami z ziemi czy powietrza, w apteczce, plecaku czy torebce powinny znaleźć się plastry opatrunkowe. Wyjeżdżając z dziećmi, warto wybrać Salvequick Muminki, które nie tylko chronią przed zabrudzeniem i zamoczeniem rany, ale także są ozdobione postaciami z bajki, przez co są dumnie noszone przez pociechy. Kupując plastry dla dorosłych, także można zadbać o estetykę, sięgając po przezroczyste plastry Pic Aquabloc, które wyglądają bardzo dyskretnie, a dodatkowo posiadają substancję antybakteryjną, chroniącą przed zainfekowaniem. Naklejony na oczyszczoną skórę plaster doskonale się trzyma, umożliwiając pełną aktywność nawet wodzie.

Rany o większej powierzchni po oczyszczeniu czystą wodą można opatrzyć jałowymi gazikami, które mocujemy bawełnianym bandażem. Taki bandaż jest niezbędny w każdej apteczce. Przydaje się do unieruchomienia kończyn lub zabezpieczenia poważniejszych ran przed dotarciem pomocy.

Nie sposób nie wspomnieć o opaskach elastycznych, które pozwalają zabezpieczyć stawy. Mogą być wykorzystywane wielokrotnie, a dzięki praktycznej zapince łatwo je umocować. Odpowiednio założona opaska zapewnia wystarczające podtrzymanie, nie ograniczając za bardzo ruchu, dlatego może być stosowana jako usztywnienie nawet podczas aktywności fizycznej.

Oparzenia

Rozpalanie grilla, ogniska, a nawet korzystanie z kuchenek turystycznych mogą wiązać się z oparzeniami I i II stopnia. Uszkodzenie I stopnia oznacza zaczerwienienie tkanek, bez denaturacji białka, przy oparzeniu II stopnia pojawiają się już pęcherze. Na ciężkość urazu wpływa zarówno temperatura jak i czas działania ciepła. Nawet niewielki kontakt z gorącymi płynami czy powierzchniami powoduje ból oraz powstanie ran na skórze, które na szczęście można złagodzić, stosując specjalne opatrunki. Oparzone miejsce należy obficie polać chłodną wodą lub schładzać wilgotnymi kompresami, a następnie opatrzyć hydrokoloidowym plastrem Urgo. Pamiętaj, że pęcherzy nie wolno przebijać ani zdzierać. Opatrunki przeznaczone do drobnych oparzeń pozwalają utrzymać odpowiednią wilgotność rany, zapewniającą jej dobre warunki do gojenia się. Szybko zabezpieczona rana goi się około tygodnia i nie pozostawia śladów.

Pielęgnacja stóp

Długie spacery i wyprawy górskie w nieodpowiednim obuwiu mogą stać się przyczyną powstania odcisków oraz odparzeń, którym sprzyja wilgotna skóra spoconych stóp. Dodatkowo, chociaż często o tym nie pamiętamy, podeszwy mogą zostać oparzone przez promienie słoneczne, dlatego na nie także należy nakładać kosmetyki z filtrami UV. Aby jak najdłużej zachować gładkie pięty, które dobrze wyglądają w sandałach, stopy należy regularnie smarować kremami specjalnie do tego przeznaczonymi jak Scholl Krem Regenerujący. Pomaga on złuszczyć martwy naskórek, natychmiastowo nawilża, nie pozostawiając tłustej warstwy.

A jak zachować świeżość stóp nawet podczas upałów i długich spacerów? Antyperspirant do stóp Scholl Fresh Step nie tylko chroni stopy przed poceniem, ale również natychmiast neutralizuje nieprzyjemny zapach, sprawdzając się przez cały dzień.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Co warto mieć zawsze przygotowane jako uzupełnienie walizki bez względu na długość wyjazdu?

  • plastry na drobne rany
  • plastry hydrokoloidowe na oparzenia
  • jałowe gaziki
  • bandaż dziany
  • opaskę elastyczną z zapinką
  • krem regenerujący do stóp
  • antyperspirant do stóp

Taki zestaw pozwoli cieszyć się każdą chwilą oraz zabezpieczyć się przed najczęstszymi urazami przytrafiającymi się podczas urlopu.

Wybierz opcję produktu
{{ badge }}
{{ badge }}

{{ product.kind }}

Brand name
W magazynie Brak w magazynie

Łódzki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Fabryczna 25, 90-331 Łódź

Zezwolenie nr FŁ-VII-4010-779/A/10, wydane w dniu 20 października 2010 r., przez Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.