Cebion - witamina C w kroplach

17.99 17,99 zł
W magazynie
-
+
  • darmowy odbiór w sklepie
  • dostawa już od 9,99zł w ciągu 2 dni
  • bezpieczne płatności online
12031
Opis produktu

Nazwa : Cebion

Typ leku : produkt leczniczy - otc

krople doustne, roztwór 10ml

Podmiot odpowiedzialny :

Merck Selbstmedikation Gmbh Frankfurter Str. 250 64293 Darmstadt, Niemcy

Substancja czynna:

1 ml zawiera 100mg kwasu askorbowego (acidum ascorbicum) substancje pomocnicze: glicerol

Wskazania:

Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy C w przypadkach, kiedy stosowanie odpowiedniej diety nie wystarcza.

Dawkowanie :

U małych dzieci do 3. roku życia preparat należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.

Jeśli nie występuje konieczność innego dawkowania: niemowlętom i małym dzieciom (od 28. dnia życia do końca 23. miesiąca życia) podaje się 5 – 8 kropli preparatu na dobę, najlepiej dodając krople do butelki lub na łyżkę mleka, herbaty lub soku owocowego; dzieci (od 24. miesiąca życia do końca 11. roku życia) powinny przyjmować 10 kropli na dobę; młodzież (od 12. roku życia) i dorośli 15 – 20 kropli na dobę.  W razie większego zapotrzebowania na witaminę podane dawki można przyjmować dwa razy na dobę.


Działania niepożądane :

Większość poznanych działań niepożądanych jest oparta na spontanicznych zgłoszeniach po wprowadzeniu leku na rynek, stąd precyzyjne określenie częstości ich występowania nie jest możliwe. W pojedynczych przypadkach obserwowano reakcje nadwrażliwości skórnej oraz ze strony układu oddechowego. Zwłaszcza po zastosowaniu dużych dawek obserwowano występowanie bólu głowy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych (np. nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność) oraz wielomocz. Długotrwałe stosowanie zwiększonych dawek może powodować kamicę nerkową. Przed zastosowaniem produktu należy zapoznać się z pełną informacją o leku.


Przeciwwskazania :

Produkt jest przeciwwskazany do stosowania: u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u pacjentów z kamicą nerkową, u pacjentów ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w wywiadzie, u pacjentów z zaburzeniami spichrzania żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna), u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.


Środki ostrożności :

w czasie przyjmowania dużych dawek kwasu askorbowego (4 g na dobę) - w indywidualnych przypadkach u pacjentów z niedoborem erytrocytarnej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej obserwowano występowanie hemolizy – czasami nasilonej. Pacjenci z ciężką lub schyłkową niewydolnością nerek (pacjenci dializowani) nie powinni przekraczać dziennego spożycia 100 mg kwasu askorbowego. W przeciwnym razie są narażeni na powstawanie kamieni moczowych.

Interakcje :

Należy poinformować lekarza w przypadku stosowania leków zobojętniających sok żołądkowy (antacida), zawierających glin, szczególnie przy współistniejącej niewydolności nerek (kwas askorbowy zwiększa wchłanianie glinu w przewodzie pokarmowym). Jednoczesne stosowanie salicylanów może zwiększać nerkowe wydalanie kwasu askorbowego.

Jednoczesne stosowanie deferoksaminy może nasilać toksyczne działanie żelaza na tkanki, zwłaszcza serca, powodując jego niewydolność. Duże stężenie kwasu askorbowego może wpływać na wyniki różnych badań laboratoryjnych (oznaczanie glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny, fosforanów nieorganicznych). Takie stężenia mogą być osiągane w moczu po dawkach powyżej 1g. Również wykrywanie utajonej krwi w kale może dawać fałszywie ujemne wyniki po dawkach powyżej 1g. Zafałszowane mogą być także inne chemiczne metody wykrywania oparte na reakcjach barwnych.


Ciąża :

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży bez nadzoru lekarza. Kwas askorbowy przenika przez barierę łożyskową i do mleka ludzkiego. Nie należy przekraczać ustalonej dawki w okresie karmienia piersią.


Prowadzenie pojazdów :

Nie obserwowano wpływu witaminy c na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Przedawkowanie :

Po przyjęciu pojedynczej dawki 3 g lub większej może niekiedy wystąpić przejściowa biegunka osmotyczna z charakterystycznymi objawami brzusznymi. Biegunka występuje niemal zawsze po zastosowaniu dawek 10 g i wyższych. W takim przypadku należy odstawić lek.

 

 

 

Informacje dodatkowe
  • KategoriaŚrodki na przeziębienie dla dzieci
  • Opakowanie30 ml (butelka)
  • Substancja czynna: Acidum ascorbicum
  • Dawka: 0,1 g/ml
  • Typ Leku: OTC
  • Podmiot odpowiedzialny: MERCK SELBSTMEDICATION GMBH
Wybierz opcję produktu
{{ badge }}
{{ badge }}

{{ product.kind }}

Brand name
W magazynie Brak w magazynie

Zezwolenie nr WIF.WA.II.8520.4.45.2014.DB, wydane w dniu 22 kwietnia 2014 r., przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie.

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Warszawie, 03-707 Warszawa, ul. Floriańska 10.