Theraflu Zatoki

18.99 18,99 zł
W magazynie
-
+
  • darmowy odbiór w sklepie
  • dostawa już od 9,99zł w ciągu 2 dni
  • bezpieczne płatności online
p_2219
Opis produktu

 

Theraflu Zatoki - proszek do sporządzania roztworu doustnego. 
             

TYP LEKU

OTC – lek wydawany bez recepty.


PODMIOT ODPOWIEDZIALNY

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.


SUBSTANCJA CZYNNA

Paracetamol  650 mg + Chlorowodorek fenylefryny 10 mg.


WSKAZANIA

Leczenie objawowe dolegliwości związanych z chorobami zatok takich jak:

  • ból głowy, niedrożność zatok i nosa przebiegająca z bólem oraz objawami przekrwienia i obrzęku błony śluzowej.

Działa przeciwgorączkowo, łagodzi objawy przeziębienia i grypy (dreszcze, bóle mięśni i głowy).


DAWKOWANIE

Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w 1 szklance gorącej, ale nie wrzącej wody. Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury.

Jednorazowo można przyjąć zawartość 1 saszetki.

W razie konieczności dalszego leczenia objawowego dawkę tę można powtórzyć po 4-6 godzinach.

W ciągu doby można przyjąć zawartość 3-4 saszetek.

Nie należy stosować dłużej niż 5 dni.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy chorobowe będą się utrzymywać lub nasilą się po 5 dniach lub jeśli gorączka będzie się utrzymywać przez dłużej niż 3 dni.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.


DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu obejmują: małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia,

pancytopenia, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna, nerwowość, bezsenność, zawroty głowy,

bóle głowy, tachykardia, kołatanie serca, nadciśnienie, nudności, wymioty, biegunka, zwiększenie aktywności

enzymów wątrobowych, wysypka, świąd, rumień, pokrzywka,

W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano ciężkie reakcje skórne, np. zespół Stevensa-Johnsona,

toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.


PRZECIWWSKAZANIA 

Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku: nadwrażliwości na paracetamol, chlorowodorek fenylefryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą, stosowania inhibitorów IMAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu,  ciężkich schorzeń układu krwionośnego, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, jaskry z wąskim kątem przesączania, guza chromochłonnego, pacjentów stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, pacjentów stosujących leki blokujące receptory beta-adrenergiczne, pacjentów stosujących inne leki sympatykomimetyczne. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 lat. 

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występuje niewydolność nerek, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby, anemia hemolityczna,  wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, chroniczne niedożywienie i odwodnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, przerost gruczołu krokowego, ze względu na podatność do zalegania moczu.

Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w przypadku: choroby płuc, w tym astmy , gdy objawy nie ustępują w ciągu 5 dni lub gorączka trwa dłużej niż 3 dni, wystąpienia wysypki lub uporczywego bólu głowy. Mogą to być objawy poważnej choroby.

Produkt zawiera paracetamol. Należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkiego uszkodzenia wątroby w przypadku przedawkowania.

Produkt należy przyjmować zgodnie z ustalonym schematem dawkowania.

Podczas stosowania produktu nie wolno pić napojów alkoholowych ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Paracetamol należy stosować ostrożnie u osób uzależnionych od alkoholu.Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących inne leki mające wpływ na wątrobę

Fenylefryna może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów dopingowych (informacja szczególnie istotna dla osób uprawiających sport wyczynowo).

Produkt zawiera: 12,6 g sacharozy, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Nie powinni go przyjmować pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem upośledzonego wchłaniania glukozo-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy; żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne; 42,2 mg sodu na dawkę. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.


INTERAKCJE

Paracetamol.

Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką temperaturę.

Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np.: pochodne kumaryny, heparyna) i zwiększać ryzyko krwawienia.

Jednoczesne stosowanie paracetamolu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.

Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Paracetamol wydłuża okres półtrwania chloramfenikolu.

Probenecid wykazuje wpływ na metabolizm paracetamolu.

Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (np.: fenytoina, fenobarbital, karbamazepina) oraz ryfampicyna może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu.

Leki stosowane w leczeniu gruźlicy, tj. ryfampicyna, izoniazyd nasilają działanie hepatotoksyczne paracetamolu.

Fenylefryna.

Inhibitory MAO nasilają działanie fenylefryny.

Indometacyna, β-adrenolityki, metylodopa stosowane jednocześnie z fenylefryną mogą spowodować przełom nadciśnieniowy (gwałtowne podwyższenie ciśnienia krwi stanowiące zagrożenie życia).

Fenylefryna może osłabiać działanie hipotensyjne β-adrenolityków i leków przeciwnadciśnieniowych, metylodopy i rezerpiny. 

Jednoczesne stosowanie glikozydów naparstnicy zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą osłabiać działanie fenylefryny.

Fenylefryna może nasilać działanie zwiększające ciśnienie krwi leków przyspieszających poród.

Istnieje ryzyko podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi u pacjentów przyjmujących jednocześnie fenylefrynę i alkaloidy sporyszu.Feniramina

Feniramina tak jak inne leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji może nasilać depresję centralnego układu nerwowego spowodowaną przez (np. inhibitory MAO, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, alkohol, leki stosowane w chorobie Parkinsona, barbiturany, leki uspokajające, opioidy). Feniramina może hamować działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz wchodzić w interakcje z progesteronem, rezerpiną i tiazydowymi lekami moczopędnymi. 

Doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszać skuteczność leków przeciwhistaminowych.

CIĄŻA 

Produktu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 lat.

Brak jest wystarczających danych, dotyczących stosowania produktu TheraFlu Zatoki u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Tak jak w przypadku innych produktów kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać stosowania tego produktu, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.


PROWADZENIE POJAZDÓW       

Lek nie wpływa na zdolności psychomotoryczne prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących maszyny.

PRZEDAWKOWANIE

Konsultacja z lekarzem.
Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie produktu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna rozwijać się uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce5 glub więcej należy sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż godzina i skontaktować się natychmiast z lekarzem. Warto podać doustnie 60 –100 gwęgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Wiarygodnej oceny ciężkości zatrucia dostarcza oznaczanie poziomu paracetamolu we krwi. Wysokość tego poziomu w stosunku do czasu, jaki upłynął od spożycia paracetamolu jest wartościową wskazówką, czy i jak intensywne leczenie odtrutkami trzeba prowadzić. Jeśli takie badanie jest niewykonalne, a prawdopodobna dawka paracetamolu była duża, to trzeba wdrożyć bardzo intensywne leczenie odtrutkami: co najmniej należy podać 2,5 g metioniny i kontynuować (już w szpitalu) leczenie N-acetylocysteiną lub (i) metioniną, które są bardzo skuteczne w pierwszych 10 – 12 godzinach od zatrucia, ale prawdopodobnie są także pożyteczne i po 24 godzinach. Leczenie zatrucia paracetamolem musi odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej terapii.

Objawy przedawkowania fenylefryny będące wynikiem sympatykomimetycznego działania tej substancji, obejmują: senność z następnie występującą fazą pobudzenia psychoruchowego (zwłaszcza u dzieci), zaburzenia widzenia, mdłości, wymioty, bóle głowy, zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze, bradykardia (zwolnienie czynności serca), śpiączka, drgawki, zmiany zachowania.

Postępowanie w przypadku przedawkowania fenylefryny polega na płukaniu żołądka. W przypadku ciężkiego zatrucia konieczne jest monitorowanie czynności życiowych pacjenta, wspomaganie oddechu, krążenia. W przypadku wystąpienia drgawek należy podać diazepam.

PRZECHOWYWANIE

Nie przechowywać w temperaturze większej niż 25°C.

 

               

               

Informacje dodatkowe
  • Kategoria Łagodzenie objawów przeziębienia
Substancja czynna Paracetamol., Phenyleph. hydr.
Podmiot odpowiedzialny NOVARTIS CONSUMER HEALTH GMBH
Typ Leku OTC

Zezwolenie nr WIF.WA.II.8520.4.45.2014.DB, wydane w dniu 22 kwietnia 2014 r., przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie.

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Warszawie, 03-707 Warszawa, ul. Floriańska 10.