Wakacyjny niezbędnik - jakie leki warto zabrać w podróż?

Lato w pełni, a tym samym sezon wyjazdowy. Nawet w Polsce pogoda nas rozpieszcza, zachęcając do chociażby weekendowych, spontanicznych wypadów za miasto. Pełne słońce i wysoką temperaturę powietrza warto dobrze wykorzystać, spędzając jak najwięcej czasu poza domem. Aby wyjazd był udany, należy się na niego dobrze spakować.

Zatrucia pokarmowe

Jednym z ważniejszych elementów każdego wypadu jest poznawanie regionalnej kuchni. Zanim jednak dojedziemy w docelowe miejsce odpoczynku, niejednokrotnie czeka nas stołowanie się w przydrożnych zajazdach. Nawet niewielka zmiany diety u wielu osób może doprowadzić do problemów jelitowych, ale należy pamiętać, że posilanie się w uprzednio nieznanych restauracjach czasem wiąże się z zatruciami pokarmowymi. Warto pamiętać, że niespodziewanym problemom związanym z układem pokarmowym można zapobiec lub szybko je wyleczyć, posiadając w bagażu odpowiednie preparaty lecznicze dostępne bez recepty.

Trawienie jest skomplikowanym procesem zachodzącym na różnych poziomach układu pokarmowego, poczynając już od jamy ustnej. W jego przebieg zaangażowane są również narządy, z których największą rolę odgrywa wątroba. To przez nią przepływa krew z jelit zanim trafi do innych komórek organizmu i w niej zachodzi ogromna większość procesów metabolicznych. Aby ten narząd dobrze poradził sobie z wakacyjnym urozmaiceniem diety, należy dostarczać mu substancji regenerujących. Essentiale forte wspomaga pracę wątroby, zapobiegając jej uszkodzeniom. Kompozycja ekstraktów roślinnych zmniejsza dolegliwości wątrobowe spowodowane zarówno obciążeniem wynikającym z ciężkostrawnych potraw jak i nadmiernego spożycia alkoholu.

Wzdęcia

Kolejną dolegliwością pojawiają się powszechnie podczas wakacyjnych wyjazdów są wzdęcia. Na szczęście kłopotliwemu uciskowi w brzuchu można przeciwdziałać, stosując Espumisan. Miękkie, małe kapsułki już w kilka chwil usuwają objawy, przywracając płaski brzuch i usuwając nieprzyjemne odczucia.

Biegunka

Kolejnym z podstawowych problemów mogących pojawić się podczas wyjazdu zarówno u małych jak i dużych podróżników jest biegunka. Mogą ją powodować zatrucia nieświeżymi potrawami, ale także picie wody z kranu zawierającej bakterie. Nasz układ trawienny przyzwyczajony jest do specyficznej flory występującej w tej części Europy i może nie poradzić sobie z patogenami obecnymi w wodzie w innych rejonach świata, zwłaszcza gdy nie jest przegotowana. A z takiej wody pochodzącej prosto z kranu przygotowuje się lód do napojów w większości barów i hoteli. Biegunka to wstydliwy problem, który jednak rzadko wymaga interwencji lekarza. Nadmiernie pobudzona perystaltyka, czyli ruchy jelit powodują szybkie przemieszczanie resztek pokarmowych, a tym samym generują konieczność częstego wypróżniania. Już dwie tabletki Laremidu szybko hamują wzmożoną perystaltykę i umożliwiają kontynuowanie wypoczynku.

Innym preparatem wartym do załączenia do wakacyjnej apteczki w celu zapobiegania biegunkom jest Dicoflor. Dostępne już od 3 roku życia kapsułki zawierają szczepy bakterii działających dobroczynnie na pracę jelit. Stosowane regularnie mogą stanowić efekt profilaktyki przeciwbiegunkowej lub złagodzić przebieg biegunki, jeśli problem ten już wystąpił.

Odwodnienie

Co jeśli jednak biegunka trwa długo zanim zostanie wdrożone leczenie, jest bardzo obfita lub towarzyszą jej wymioty? W połączeniu z upałami łatwo dochodzi do utraty wody zarówno z przewodu pokarmowego jak i z potem, a tym samym do odwodnienia. Picie samej wody w takiej sytuacji nie wystarczy, ponieważ za równowagę wodną organizmu odpowiadają również jony, głównie potasowe i sodowe. Musujące tabletki Orsalit zawierają nie tylko minerały przywracające równowagę elektrolitową, ale także glukozę, której dodatek pozwala szybko odzyskać prawidłowe nawodnienie organizmu. Dodatek magnezu zapewnia uzupełnienie strat powstających w czasie nadmiernego pocenia się.

Kac

Nie można zapomnieć, że na wakacjach częściej sięgamy po alkohol. Piwo idealnie smakuje na rodzinnym grillowaniu, a do śródziemnomorskich obiadów doskonale pasuje wino. Zachęceni urlopem nie zawsze potrafimy kontrolować ilość przyjmowanych trunków, co kończy się bólem głowy kolejnego dnia. Metabolizm alkoholu zależy od wielu czynników i każdy inaczej reaguje na podobną dawkę alkoholu, dlatego każde picie może być zdradliwe. Chociaż kaca nie da się uniknąć, jego objawy można złagodzić. Odpowiednie połączenie wyciągu z opuncji figowej i witaminy C zawarte w 2 KC pomaga utleniać szkodliwe dla organizmu metabolity alkoholu.

Pamiętajmy o rozważnym skomponowaniu apteczki, która sprawdzi się podczas każdego wyjazdu, nie tylko wakacyjnego. Essentiale forte czy Dicoflor warto stosować przez cały wyjazd, a Espumisan każda kobieta powinna nosić w torebce. Musujące tabletki Orsalit sprawdzą się po intensywnym wysiłku czy biegunce, którą powstrzyma Laremid, a trudnym porankom zapobiegnie stosowanie 2 KC w trakcie spożywania alkoholu. Takie uzupełnienie bagażu pozwoli w pełni cieszyć się wypoczynkiem.

Wybierz opcję produktu
{{ badge }}
{{ badge }}

{{ product.kind }}

Brand name
W magazynie Brak w magazynie

Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie

Zezwolenie nr FA.KR.8240-Z-361-153/2004, wydane w dniu 08.03.2005r., przez Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Krakowie.