Lek Concerta przeznaczony jest do leczenia nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku 6 lat i powyżej oraz u osób dorosłych.
Lek Concerta zawiera substancję czynną metylofenidat. Przeznaczony jest do leczenia nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku 6 lat i starszych oraz u osób dorosłych.
Stosowany jest dopiero, jeśli wcześniejsze próby leczenia bez użycia leków, np. doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna, były niewystarczające.
Leku Concerta nie stosuje się w leczeniu ADHD u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Lek Concerta poprawia czynność pewnych części mózgu, które są mniej aktywne. Lek może zwiększyć zdolność koncentracji i ograniczać zachowania impulsywne.
Stosowany jest jako część programu leczenia, który zwykle obejmuje terapię psychologiczną, edukacyjną i środowiskową. Lek jest przepisywany wyłącznie przez lekarza specjalistę z zakresu zaburzeń zachowania u dzieci, młodzieży lub osób dorosłych.
Pacjent powinien przyjmować lek Concerta raz na dobę, rano, popijając szklanką wody. Tabletka powinna zostać połknięta w całości, nie wolno jej żuć, dzielić ani kruszyć. Tabletkę można przyjmować w trakcie posiłku lub niezależnie od jego spożywania.
Tabletka nie ulega całkowitemu rozpadowi po uwolnieniu z niej substancji czynnej i dlatego czasami można zauważyć otoczkę tabletki w kale pacjenta przyjmującego lek. Jest to zjawisko normalne.
Niewłaściwe stosowanie leku Concerta
Niewłaściwe stosowanie leku Concerta może prowadzić do nieprawidłowych zachowań. Może to także świadczyć o tym, że pacjent zaczyna uzależniać się od leku. Należy powiedzieć lekarzowi, czy pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków na receptę lub narkotyków.
Lek jest przeznaczony wyłącznie dla pacjenta, dla którego został przepisany. Nie wolno go przekazywać innej osobie, nawet jeśli występują u niej podobne objawy.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Concerta
W razie zażycia zbyt dużej ilości leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie i poinformować o ilości zażytego leku. Może być konieczne leczenie. Objawy przedawkowania mogą być następujące: wymioty, uczucie pobudzenia, dreszcze, nasilenie ruchów mimowolnych, drgania mięśniowe, drgawki (po których może nastąpić śpiączka), uczucie euforii, dezorientacji, widzenie, czucie lub słyszenie rzeczy nierzeczywistych (omamy), nasilone pocenie się, uderzenia gorąca, ból głowy, wysoka gorączka, zmiany rytmu serca (wolny, szybki, nieregularny), wysokie ciśnienie tętnicze krwi, rozszerzone źrenice i suchość śluzówek nosa i jamy ustnej.
Pominięcie zastosowania leku Concerta
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Jeśli pacjent zapomni zażyć tabletkę, należy poczekać, aż przyjdzie pora na przyjęcie kolejnej planowanej dawki leku.
Przerwanie stosowania leku Concerta
Jeżeli pacjent nagle przerwie stosowanie leku, może dojść do nawrotu objawów ADHD lub pojawienia się działań niepożądanych, takich jak depresja. Lekarz może zalecić stopniowe, codzienne zmniejszanie ilości przyjmowanego leku, zanim zostanie on całkowicie odstawiony. Należy porozmawiać z lekarzem przed przerwaniem stosowania leku Concerta.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Leczenie zwykle rozpoczyna się od małej dawki, a następnie, jeśli trzeba, stopniowo zwiększa dawkę dobową o 18 mg, nie częściej niż raz w tygodniu. Celem powinna być najmniejsza dawka, która jest skuteczna dla pacjenta. Lekarz zdecyduje o maksymalnej dawce dobowej dla pacjenta.
Stosowanie u dzieci w wieku 6 lat i starszych
Stosowanie u osób dorosłych
Osoby dorosłe, które wcześniej przyjmowały lek Concerta:
Osoby dorosłe, które wcześniej nie przyjmowały lek Concerta
Jeśli po miesiącu leczenia nie nastąpiła u pacjenta poprawa, należy powiedzieć o tym lekarzowi, który może zdecydować o konieczności zastosowania innego leczenia.
Kiedy nie stosować leku Concerta:
Nie należy podawać metylofenidatu, jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta.
W przypadku wątpliwości, zanim zastosuje się metylofenidat, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdyż lek może nasilić te stany.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Concerta należy omówić to z lekarzem:
Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza lub farmaceutę o występowaniu u pacjenta któregokolwiek z powyżej wymienionych objawów i chorób, gdyż metylofenidat może nasilić te stany. Lekarz będzie chciał obserwować, jak lek wpływa na pacjenta.
W trakcie leczenia u chłopców i młodych mężczyzn mogą występować niespodziewane długotrwałe erekcje. Może to być bolesne i wystąpić w dowolnym momencie. Jeśli erekcja trwa dłużej niż 2 godziny, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli jest ona bolesna.
Wywiad lekarski przed rozpoczęciem leczenia lekiem Concerta
Wywiad służy podjęciu decyzji, czy Concerta jest odpowiednim lekiem dla pacjenta. Lekarz porozmawia z pacjentem o:
Lekarz oceni ryzyko wystąpienia wahań nastroju (od manii do depresji – określane jako choroba afektywna dwubiegunowa); będzie to polegać na przeprowadzeniu wywiadu psychiatrycznego.
Przed zastosowaniem leku lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia innych badań.
W przypadku dorosłych pacjentów, którzy dopiero rozpoczynają stosowanie leku Concerta, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty chorób serca.
Badania wykonywane przez lekarza przed rozpoczęciem leczenia oraz co najmniej co 6 miesięcy w czasie leczenia, a także przy zmianie dawki:
Leczenie długoterminowe
Leczenie lekiem Concerta nie musi być bezterminowe. Jeśli lek Concerta jest przyjmowany dłużej niż 1 rok, lekarz powinien raz w roku przerwać leczenie na krótki okres, np. podczas wakacji. Przerwa ta pomoże ocenić, czy lek jest nadal potrzebny
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Mimo pojawiania się działań niepożądanych, stan większości pacjentów się poprawia. Niektóre działania niepożądane mogą być ciężkie. Należy natychmiast poinformować lekarza o wystąpieniu któregokolwiek z niżej wymienionych działań niepożądanych.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób)
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób)
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 osób)
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób)
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli którekolwiek z powyższych działań niepożądanych wystąpi u pacjenta.
Należy powiadomić lekarza lub farmaceutę, jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych wymienionych poniżej.
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób)
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób)
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób)
Mio-inozytol, ekstrakt 4:1 z korzenia macy, otoczka kapsułki Vcaps®: hydroksypropylometyloceluloza, żelazo (fumaran żelaza (II)), cynk (cytrynian cynku), witamina D (cholekalcyferol), witamina B6 (pirydoksalo-5-fosforan),  BioPerine® – ekstrakt z owoców pieprzu czarnego standaryzowany na 95% piperyny, kwas foliowy (L-metylofolian wapnia), witamina B12 (metylokobalamina).