Poradnik Apteczny Super-Pharm

PORADNIK

Zawiera: Artykuł

Adaptogeny. Jakie właściwości lecznicze mają adaptogeny i jak je bezpiecznie stosować? Sprawdź!

Termin “adaptogeny” jest coraz popularniejszy. Zatem, czym są adaptogeny i jakie mają właściwości lecznicze? Adaptogeny to substancje, które poprawiają zdolność adaptowania się organizmu do zmieniających się, trudnych warunków otoczenia. Działają wszechstronnie i na wiele układów oraz organów na raz - wzmacniają ogólne siły organizmu, poprawiając jego wytrzymałość i odporność na warunki zewnętrzne i czynniki powodujące choroby. Poprawiają też ogólną zdolność do wysiłku fizycznego i wpływają korzystnie na kondycję umysłową oraz psychiczną. Normalizują też odpowiedź ustroju na bodźce stresowe. Jak dawkować adaptogeny? Kto może je stosować? Przeczytaj!

Zawiera: Artykuł

Szybki test antygenowy na koronawirusa - jak go wykonać? Kiedy odczytać wynik szybkiego testu na covid?

Od początku pandemii koronawirusa, szerzej mówi się o badaniach diagnostycznych. Wszystko za sprawą badań na obecność  wirusa SARS-CoV-2 w naszym organizmie. Wiele osób po raz pierwszy usłyszało o testach antygenowych. Na czym  polega szybki test antygenowy?  Czy możemy go wykonać w domu? Jak wykonać taki test? Czy wynik szybkiego testu antygenowe na koronawirusa jest wiarygodny?

Category:

Tag:

Wszystkie porady

Ewa Fiedorowicz
25 stycznia 2023 | 2:10 min czytania
Zawiera: Artykuł

Sepsa. Od czego zaczyna się sepsa i jak ją rozpoznać? Jakie są objawy sepsy i jak długo można z nią żyć?

Sepsa, czyli posocznica, stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pacjenta. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku blisko 50 milionów ludzi na świecie choruje na sepsę, a 20% z nich niestety umiera. Jakie są przyczyny sepsy? Jakie są jej pierwsze objawy? Czy sepsę można wyleczyć? Sprawdź co wiemy o sepsie!

Natika Karolak
18 stycznia 2023 | 1:55 min czytania
Zawiera: Artykuł

Hemoroidy? Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów? Jak można je rozpoznać i leczyć?

Odczuwasz dyskomfort i nieprzyjemne kłucie podczas siedzenia? Masz hemoroidy? Niestety, większość z nas w pewnym momencie swojego życia będzie cierpieć z powodu hemoroidów. Czy wiesz, że hemoroidy  zostały uznane za chorobę cywilizacyjną? Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów? Co wpływa na ich rozwój? Jak skutecznie leczyć hemoroidy? Czy są na nie jakieś domowe sposoby?  Sprawdź co wiemy o chorobie hemoroidalnej!

Magdalena Bernisz
12 stycznia 2023 | 1:55 min czytania
Zawiera: Artykuł

POChP? Jakie są przyczyny i objawy POChP? Czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc można wyleczyć? Sprawdź!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP, ang. chronic obstructive pulmonary disease (COPD) to zespół kliniczny, w którym współistnieją cechy rozedmy i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jest to choroba, którą można leczyć i której przede wszystkim można zapobiegać. Jakie są przyczyny i objawy POChP? Jak je leczyć? Czy POChP jest śmiertelne? Sprawdź co wiemy o POChP!

Magdalena Bernisz
11 stycznia 2023 | 1:55 min czytania
Zawiera: Artykuł

Grypa? Jak leczyć grypę u dorosłych? Sprawdź jakie leki stosować!

Grypa sezonowa, wywoływana przez wirusy grypy A lub B, najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Zwykle jest to choroba samoograniczająca się, jednak u pacjentów z grup ryzyka może wywoływać poważne powikłania. Jak leczyć grypę? Jak uniknąć powikłań po grypie i zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?

Ewa Fiedorowicz
10 stycznia 2023 | 1:50 min czytania
Zawiera: Artykuł

Jak wykonać domowy test na RSV, grypę AB i COVID-19? Sprawdź kiedy wykonać test antygenowy combo na choroby wirusowe!

Domowy test Combo umożliwia jednoczesne wykrycie koronawirusa, wirusa grypy lub wirusa RSV u chorego, przez co możliwe jest prawidłowe zdiagnozowanie aktualnie trwającej infekcji. Domowy test na choroby wirusowe kosztuje około. 20-45 zł i jest dostępny w aptekach bez recepty. Ogromną zaletą testu Combo jest możliwość wykonania go w warunkach domowych, a wynik możemy poznać już po kilkunastu minutach. Czy wielopanelowe testy kasetowe są skuteczne? W jaki sposób należy je wykonać? Jak prawidłowo odczytać wynik domowego testu combo? Przeczytaj najważniejsze informacje!

Ewa Fiedorowicz
9 stycznia 2023 | 2:10 min czytania
Zawiera: Artykuł

Szkarlatyna. Jakie są przyczyny i objawy szkarlatyny i jak ją leczyć? Czy płonica jest niebezpieczna? Sprawdź co wiemy o szkarlatynie!

Uwaga na szkarlatynę! Oprócz niebezpiecznego wirusa RSV, chorych na płonicę również przybywa. Czy grozi nam powrót epidemii? Jakie są przyczyny i objawy szkarlatyny? Czy szkarlatyna jest niebezpieczna dla dzieci? Jak możemy chronić się przed zachorowaniem? Czy jest dostępne szczepienie na szkarlatynę? Sprawdź czy grozi nam wielki powrót szkarlatyny!

Ewa Fiedorowicz
3 stycznia 2023 | 1:55 min czytania
Zawiera: Artykuł

Streptococcus. Jakie są przyczyny i objawy zakażenia paciorkowcem typu A (GAS) i jak go leczyć? Sprawdź co wiemy o streptokokach!

W bieżącym okresie jesienno-zimowym odnotowywany jest ogromny wzrost infekcji RSV oraz zachorowań na grypę, a z każdym tygodniem pacjentów przybywa. Sytuację pogarsza fakt, że nadal nie poradziliśmy sobie z COVID-19, co sprawia, że aktualny stan określany jest mianem “tridemii”. Niepokojące są też doniesienia o coraz większej liczbie dzieci zakażonych paciorkowcem grupy A, u których zaobserwowano  objawy zagrażające życiu i zdrowiu. Czym jest iGAS, inwazyjne zakażenie paciorkowcem grupy A?  Jakie są objawy zakażenia paciorkowcem? Czy istnieje szczepienie na Streptococcus ? Jakie choroby wywołują paciorkowce? Przeczytaj koniecznie!

Patrycja Królikiewicz-Kurek
30 grudnia 2022 | 2:10 min czytania
Zawiera: Artykuł

Różyczka. Jakie są przyczyny i objawy różyczki i jak ją leczyć? Czy jest niebezpieczna? Sprawdź!

Różyczka to choroba wirusowa wywoływana przez wirusa różyczki. Jest zaliczana do wysypkowych chorób wieku dziecięcego, jednak chorują na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest szczególnym zagrożeniem dla ciężarnych, gdyż wirus może przenikać przez łożysko wywołując chorobę u płodu. Jakie są objawy różyczki i jak ją leczyć? Czy szczepienie na różyczkę jest obowiązkowe? Przeczytaj!

Magdalena Bernisz
29 grudnia 2022 | 1:50 min czytania
Zawiera: Artykuł

Przeziębienie u niemowlaka? Poznaj przyczyny i objawy przeziębienia u niemowląt i sprawdź jak je leczyć!

Przeziębienie, inaczej choroba przeziębieniowa, to samoograniczająca się infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, dzieci mogą chorować na nie nawet 7-10 razy do roku. Rozpoznanie przeziębienia u niemowlęcia może być problematyczne ze względu na to, że nie komunikuje ono swoich dolegliwości. Jak zatem rozpoznać objawy przeziębienia u niemowląt? Jak je leczyć? Jakie leki są bezpieczne dla niemowlęcia? Przeczytaj!

Patrycja Królikiewicz-Kurek
28 grudnia 2022 | 1:50 min czytania
Zawiera: Artykuł

Świnka. Jakie są przyczyny i objawy świnki? Jak leczyć zakażenie paramyksowirusem? Sprawdź!

Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa świnki. Zakażenie może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej rozpoznawalnym objawem jest zapalenie i powiększenie ślinianek, jednak może ona zajmować również inne narządy, a niekiedy prowadzić do poważnych powikłań. Jak leczyć świnkę? Jakie są jej pierwsze objawy? Przeczytaj!


O Poradniku Aptecznym Super-Pharm:

Poradnik apteczny Super-Pharm to przestrzeń z bezpłatnymi poradami online naszych ekspertów oraz zbiorem artykułów naszych specjalistów. W internetowym poradniku apteki Super-Pharm poruszamy tematy dotyczące zdrowia, chorób i profilaktyki, higieny osobistej, problemów i chorób dermatologicznych, ciąży oraz niepłodności, chorób i zaburzeń psychicznych. Możesz zasięgnąć bezpłatnej porady online i dowiedzieć się, jakie są pierwsze symptomy chorób cywilizacyjnych i przewlekłych, które objawy świadczą o problemach z sercem i układem krążenia, które problemy wymagają natychmiastowej wizyty lekarskiej. Specjaliści poradnika aptecznego Super-Pharm mają szeroką wiedzę z zakresu zdrowia i profilaktyki chorób, odżywiania, rehabilitacji, stosowania leków oraz parentingu. W naszym poradniku możesz również zadać bezpłatnie pytanie farmaceucie, który udzieli Ci darmowej porady farmaceutycznej dotyczącej dawkowania, interakcji leków oraz możliwych skutkach ubocznych. Apteczny poradnik o zdrowiu to doskonałe źródło informacji, zgodnej z aktualną wiedzą medyczną, farmaceutyczną i dietetyczną. Bezpłatne porady specjalistów oraz artykuły z poradami zdrowotnymi nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego, gdy zauważysz pierwsze objawy choroby – nie zwlekaj. Skontaktuj się ze specjalistą, który oceni Twój stan zdrowia i podejmie decyzję dotyczącą leczenia.

Poradnik apteki Super-Pharm ma charakter informacyjno – edukacyjny. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w serwisie bez konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą.