Szczepienie, zabieg medyczny, a nawet przyjmowanie leków bez recepty – każda z tych czynności jest obarczona ryzykiem powikłań. Zależą one od reakcji naszego organizmu, dlatego mogą pojawić się tylko u niektórych osób. Przed przystąpieniem do szczepienia na grypę warto jednak zapoznać się z możliwymi powikłaniami, aby w razie potrzeby zgłosić się po pomoc. Jakie objawy mogą pojawić się po przyjęciu szczepionki?
Niepożądany odczyn poszczepienny jest zaburzeniem stanu zdrowia, które miało miejsce w ciągu 4 tygodni od zaszczepienia. Może on przyjąć różne formy – od łagodnej, obejmującej np. obrzęk w miejscu wkłucia, aż po ciężką, np. wstrząs anafilaktyczny.
Warto wiedzieć, że ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne występują znacznie rzadziej niż powikłania chorób, przed którymi ma chronić dana szczepionka.
Większość pacjentów dobrze reaguje na szczepienia przeciw grypie. Objawy niepożądane pojawiają się zwykle po 6–12 godzinach od szczepienia. Są przeważnie łagodne i ustępują samoistnie po 1–2 dniach. Jeśli szczepimy się co roku, to objawy te będą występować znacznie rzadziej.
Do częstych objawów niepożądanych po szczepieniu na grypę należą:
Wkłuciu może towarzyszyć również omdlenie, wywołane zwykle strachem przed zastrzykiem.
Oczywiście każdy organizm jest inny, a powyższe objawy to niejedyne, z którymi można się spotkać. U niektórych pacjentów mogą pojawić się takie symptomy jak: kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej czy zaczerwienienie oczu. Występują one jednak dosyć rzadko.
Ciężkie NOP po szczepieniu na grypę obserwuje się bardzo rzadko. Należą do nich:
Powyższe symptomy pojawiają się zazwyczaj już kilka minut po podaniu szczepionki (rzadko występują dopiero po kilku godzinach). Dzięki temu personel medyczny może szybko zareagować i pomóc pacjentowi, jeśli zajdzie taka konieczność. Dlatego też po każdym szczepieniu (nie tylko na grypę) powinno się poczekać pod gabinetem lekarskim przez ok. 15 minut.
Nie jest to możliwe. W dostępnych na rynku szczepionkach przeciw grypie znajdują się inaktywowane, czyli “nieżywe” wirusy grypy, którymi nie można się zarazić, lub cząsteczki, które układ immunologiczny rozpoznaje jako wirus.
Innym rodzajem są szczepionki “żywe”, które zawierają osłabione wirusy. One również nie wywołują choroby. Szczepionką żywą jest szczepionka donosowa przeznaczona dla dzieci i młodzieży. W tym sezonie grypowym jest ona niedostępna.
Szczepienia na grypę (podobnie jak każde inne szczepienie) mogą skutkować pojawieniem się niepożądanych objawów. Jednak korzyści wynikające z przyjęcia szczepionki są znacznie wyższe niż ryzyko pojawienia się NOP. Pamiętajmy, że szczepienia to podstawa profilaktyki wielu chorób. Szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale również innych.