Rotawirus to wirusy, który po przedostaniu się do organizmu uszkadza nabłonek kosmków jelitowych i wywołuje stan zapalny żołądka oraz jelit. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunek zakaźnych u niemowląt i dzieci do 5. roku życia. Zachorowania zdarzają się głównie wśród dzieci w wieku od 4. do 24. miesiąca życia, ale zdecydowanie najcięższy przebieg mają u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ bardzo łatwo dochodzi u nich do odwodnienia organizmu.
Wylęganie infekcji rotawirusowej trwa od 12 do 96 godzin, a zarazić się można drogą fekalno-oralną (czyli np. brak higieny w zakresie mycia rąk po skorzystaniu z toalety), przez brudne ręce, przez zanieczyszczone przedmioty albo zanieczyszczoną wodę czy żywność.
Jeśli dojdzie do zakażenia rotawirusami, to w niedługim czasie pojawiają się objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego, takie jak:
Biegunka i wymioty u dzieci przyczyniają się do utraty płynów i elektrolitów, w związku z czym może dojść do poważnego odwodnienia, wstrząsu hipowolemicznego (spowodowanego obniżeniem objętości krwi krążącej), a w przypadku nieodpowiedniego leczenia nawet do zgonu. Jedynym sposobem leczenia jest nawadnianie – w warunkach domowych doustne, a jeśli dojdzie do hospitalizacji, to dożylne.
Szczepienie przeciwko rotawirusom jest bezpłatne dla noworodków urodzonych od 2021 roku. Dla pozostałych osób, cena jednej dawki szczepionki na rotawirusa wynosi około 170 - 450 zł.
Tak, od roku 2021 roku szczepienie przeciwko rotawirusom u dzieci jest szczepieniem obowiązkowym i zostało dodane do Programu Szczepień Ochronnych. Obowiązkowa, bezpłatna szczepionka przeciwko rotawirusom jest podawana w 3 dawkach, w postaci preparatu doustnego. Program bezpłatnych szczepień dotyczy dzieci urodzonych po 31 grudnia 2020 roku.
Zgodnie z zaleceniami, pierwszą dawkę szczepionki na rotawirusa podaje się dziecku po ukończeniu 6 tygodnia życia i nie później niż w 12 tygodniu jego życia. Dawkipowinno się podawać w co najmniej 4-tygodniowych odstępach czasu. Pełne zakończenie szczepienie dziecka przeciwko rotawirusom powinno nastąpić do 22 tygodnia życia. W wyjątkowych sytuacjach, ostatnią dawkę preparatu można podać dziecku przed ukończeniem 32 tygodnia życia.
Szczepienie przeciwko rotawirusom można realizować równocześnie z innymi szczepieniami wieku niemowlęcego.
Szczepienie przeciwko rotawirusom nie wiąże się dla dziecka z dodatkowym ukłuciem podczas wizyty szczepiennej, więc jest mniej stresujące dla naszej pociechy. Warto pamiętać, że szczepienie dzieci przeciwko rotawirusom może je uchronić przed hospitalizacją, w wyniku odwodnienia spowodowanego biegunką i wymiotami u dziecka, w przebiegu nieżytu żołądkowo-jelitowego. Nalezy również podkreślić, że od 2021 roku jest ono bezpłatne. Warto zatem porozmawiać z pediatrą i zastanowić się nad zasadnością podania dziecku szczepionki na rotawirusy.