*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Kobieta z infekcją

Jak wykonać domowy test na RSV, grypę AB i COVID-19? Sprawdź kiedy wykonać test antygenowy combo na choroby wirusowe!

Domowy test Combo umożliwia jednoczesne wykrycie koronawirusa, wirusa grypy lub wirusa RSV u chorego, przez co możliwe jest prawidłowe zdiagnozowanie aktualnie trwającej infekcji. Domowy test na choroby wirusowe kosztuje około. 20-45 zł i jest dostępny w aptekach bez recepty. Ogromną zaletą testu Combo jest możliwość wykonania go w warunkach domowych, a wynik możemy poznać już po kilkunastu minutach. Czy wielopanelowe testy kasetowe są skuteczne? W jaki sposób należy je wykonać? Jak prawidłowo odczytać wynik domowego testu combo? Przeczytaj najważniejsze informacje!

Co zrobić, gdy podejrzewasz chorobę wirusową?

sezon jesienno-zimowy jest niezwykle trudny ze względu na nałożenie się wielu przypadków zachorowań na grypę, COVID-19 oraz infekcji wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV, ang. Respiratory Syncytial Virus).

Aktualna sytuacja określana jest jako “tridemia”, a wiele szpitali zgłasza całkowite obłożenie łóżek na oddziałach zakaźnych i pediatrycznych.

Nałożenie szczytu infekcji wywołanych przez trzy różne wirusy dostarcza wielu problemów diagnostycznych i utrudnia dobór odpowiedniego leczenia. Rozwiązaniem może być wykonanie domowego testu Combo, umożliwiającego rozpoznanie w tym samym czasie infekcji RSV, grypy oraz COVID-19.

Antygenowy test Combo na grypę A/B + Covid-19/RSV może być przydatny nie tylko w sytuacji, gdy odczuwamy objawy grypopodobne, ale także gdy chcemy mieć pewność, że jesteśmy w pełni zdrowi. Może to być kluczowe między innymi w przypadku podróżowania, umawiania zabiegów chirurgicznych, czy spotykania się z osobami z obniżoną odpornością.

Informacja czy właśnie nie przechodzimy infekcji wirusowej ma także znaczenie dla przestrzeni publicznej - umożliwia odizolowanie osób zakażonych i zatrzymanie rozprzestrzeniania się czynnika chorobotwórczego.

Kiedy wykonać domowy test na choroby wirusowe?

Grypa, COVID-19 oraz infekcja RSV - te trzy choroby dziesiątkują obecnie żłobki, przedszkola i szkoły oraz sprawiają, że kolejki do lekarza pierwszego kontaktu zdają się nie mieć końca. Dolegliwości towarzyszące wymienionym chorobom mogą być podobne, więc po przeprowadzeniu badania podmiotowego i przedmiotowego często nadal trudno o jednoznaczną diagnozę. W takich przypadkach lekarz może skierować nas na testy wykonywane w laboratoriach analitycznych lub zalecić przeprowadzenie domowego testu Combo, który pozwala na identyfikację kilku rodzajów wirusa w jednej próbce w tym samym czasie.

Wskazaniami do wykonania testu są przede wszystkim:

  • gorączka i dreszcze,
  • objawy grypopodobne,
  • osłabienie,
  • bóle mięśniowe,
  • ból głowy,
  • infekcja górnych dróg oddechowych,
  • zapalenie gardła,
  • kontakt z osobą zakażoną,
  • podejrzenie zakażenia wirusem RSV, wirusem grypy lub COVID-19.

Zgodnie z informacją umieszczoną w ulotce, antygenowy test Combo na grypę A/B + Covid-19/RSV jest dedykowany pacjentom powyżej 14 roku życia. W szczególnych przypadkach może być wykonany nawet u dwulatków, ale należy zachować bezwzględną ostrożność i odpowiednio dostosować głębokość umieszczania wymazówki w nozdrzach. Wszelkie wątpliwości powinny być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

W jaki sposób działa test Combo?

Test Combo jest dostępny jako potrójny test antygenowy w formie kasetki, którą znamy już ze wcześniejszych pojedynczych testów umożliwiających rozpoznanie SARS-CoV-2.

Zasada działania testu oparta jest na technice immunochromatograficznej, umożliwiającej wykrycie białka nukleokapsydu odpowiedniego wirusa i rozpoznanie czynnika infekcyjnego. Dzięki temu wykonanie testu Combo pozwala w tym samym czasie na szybką diagnostykę grypy (A lub B), wirusa RSV (syncytialny wirus układu oddechowego) oraz COVID-19 w jednej próbce pobranej od pacjenta.

Test jest przeznaczony do użytku domowego, co oznacza, że w razie potrzeby każdy z nas może wykonać go samodzielnie. Możemy kupić go w cenie kilkudziesięciu złotych w aptekach stacjonarnych i internetowych, jednak ze względu na duże zapotrzebowanie jest on aktualnie dość trudno dostępny.

Jak wykonać domowy test na RSV, grypę AB i COVID-19?

Test Combo powinien być wykonany w temperaturze pokojowej oraz zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, w przeciwnym razie możemy uzyskać zafałszowane wyniki.

Pobieranie próbki od pacjenta powinno nastąpić jak najszybciej od pojawienia się objawów infekcji wirusowej.

Pamiętajmy też, że test Combo służy do badań przesiewowych (wstępnych), a uzyskany wynik zgodnie z zaleceniem producenta powinien być potwierdzony dodatkowym testem molekularnym.

W oryginalnym opakowaniu produktu znajdują się:

  • kaseta,
  • instrukcja użytkowania,
  • probówka do pobierania próbek zawierająca roztwór,
  • wymazówka do pobierania próbek,
  • woreczek na odpady.

Podczas przeprowadzania testu należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jeśli wykonujemy badanie innej osobie, powinniśmy założyć rękawiczki i maseczkę ochronną. Przed przystąpieniem do działania należy niezwłocznie umyć i/lub zdezynfekować ręce, a następnie dobrze je osuszyć. 

Wykonanie testu składa się z dwóch etapów:

  • najpierw należy pobrać próbę (wymaz z nosa),
  • następnie przeprowadzić właściwą procedurę testową z wykorzystaniem kasetki.

W jaki sposób należy pobrać wymaz z nosa do domowego testu antygenowego? Jak przygotować próbkę?

Pamiętajmy, że prawidłowe pobranie próby jest kluczowe w uzyskaniu wiarygodnych wyników.

Przed pobraniem wymazu z nosa należy umieścić probówkę na materiał biologiczny w statywie, uprzednio usuwając z niej folię zabezpieczającą. Następnie powinniśmy wyjąć wymazówkę z opakowania, ostrożnie włożyć ją do nozdrza na głębokość od 2 do 4 cm i obrócić 5 razy wokół wewnętrznej ścianki w celu pobrania materiału biologicznego (próba zawierająca śluz i komórki nabłonkowe). Czynność należy powtórzyć w drugiej dziurce nosa, używając tej samej wymazówki. Pozyskany materiał powinien być niezwłocznie poddany analizie. 

Wacik z wymazówki należy umieścić w probówce zawierającej roztwór (bufor ekstrakcyjny), a następnie ścisnąć go 10 razy oraz docisnąć do dna i boku naczynia reakcyjnego.

Po upływie minuty powinniśmy obrócić i ścisnąć probówkę kilka razy, aby upewnić się, że wacik jest dobrze zanurzony w roztworze. Następnie należy usunąć wymazówkę, a na probówkę nałożyć wkraplacz. Po tym etapie należy dokładnie wymieszać zawartość probówki (np. poprzez pstryknięcie palcem w dno) i przystąpić do właściwej procedury testowej.

Jak krok po kroku wykonać domowy test combo?

Pierwszą czynnością jest wyjęcie kasety z opakowania i umieszczenie jej na płaskiej powierzchni. Następnie należy wycisnąć z probówki po 3 krople przygotowanej wcześniej próbki do każdego otworu płytki testowej i całość pozostawić na 15 minut.

W tym czasie testu nie wolno przenosić, gdyż mogłoby to wpłynąć na nieprawidłowy wynik.

W jaki sposób prawidłowo odczytać wyniki testu Combo?

Po upływie określonego czasu należy odczytać wynik, pamiętając jednocześnie o zwróceniu uwagi na obecność linii kontrolnej w polu (C). Jej brak oznacza, że cały test należy uznać za nieważny. Może to być spowodowane nieprawidłowym wykonaniem testu lub jego słabą jakością wynikającą np. z upływu terminu ważności lub nieprawidłowego przechowywania.

Wyniki na teście powinny pojawić się w formie linii w odpowiednich okienkach, które  należy interpretować w następujący sposób:

Wykrywanie antygenów wirusa grypy:

  1. Test nieważny (należy go powtórzyć): brak jakiejkolwiek linii/niewidoczny pasek w polu kontrolnym (C),
  2. Wynik negatywny: obecność jednej linii, tylko polu kontrolnym (C),
  3. Wynik pozytywny:
  • obecność dwóch linii: w polu kontrolnym (C) oraz obecność linii testowej T1 (potwierdzone antygeny wirusa grypy A),
  • obecność dwóch linii: w polu kontrolnym (C) oraz obecność linii testowej T2 (potwierdzone antygeny wirusa grypy B),
  • obecność trzech linii: w polu kontrolnym (C) oraz obecność linii testowej T1 oraz linii testowej T2 (potwierdzone antygeny wirusa grypy A i B).

Wykrywanie antygenów dla RSV i COVID-19:

  1. Test nieważny (należy go powtórzyć): brak jakiejkolwiek linii/niewidoczny pasek w polu kontrolnym (C),
  2. Wynik negatywny: obecność jednej linii, tylko polu kontrolnym (C),
  3. Wynik pozytywny:
  • obecność dwóch linii: w polu kontrolnym (C) oraz obecność linii testowej T1 (potwierdzone antygeny wirusa RSV),
  • obecność dwóch linii: w polu kontrolnym (C) oraz obecność linii testowej T2 (potwierdzone antygeny wirusa COVID-19),
  • obecność trzech linii: w polu kontrolnym (C) oraz obecność linii testowej T1 oraz linii testowej T2 (pozytywny wynik dla RSV i COVID-19).

Ważne: Po przeprowadzeniu testu należy włożyć wszystkie jego elementy do worka na odpady i zutylizować zgodnie z lokalnymi przepisami.

Jakie są aktualne działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące RSV, grypy i COVID-19?

Pod koniec 2022 roku podano informację, że w naszym kraju grypa może być diagnozowana nawet u około 40 tysięcy osób dziennie, a dane te mogą być wciąż niedoszacowane. Jeśli do tych statystyk dodamy przypadki infekcji RSV i zachorowania na COVID-19, sytuacja robi się naprawdę dramatyczna. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało, że wraz z początkiem stycznia (2023 roku) test Combo będzie mógł być bezpłatnie wykonany u pacjenta przez lekarza rodzinnego, co ma usprawnić prawidłowe rozpoznanie choroby oraz umożliwić monitorowanie sytuacji związanej z infekcjami wirusowymi w Polsce.

Zgodnie z zapowiedzią, wielopanelowe testy antygenowe wykrywające grypę, COVID-19 i RSV powinny już wkrótce trafiać do ośrodków zdrowia. Pamiętajmy jednak, że ich wykonanie przez lekarzy nie będzie obowiązkowe, a jedynie zalecane.

Warto też przypomnieć, że wciąż aktualna jest możliwość zaszczepienia się na grypę, a wraz z początkiem 2023 roku skierowania powinny być dostępne bezpośrednio w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Bibliografia

  • https://mgr.farm/aktualnosci/farmaceuci-mogliby-wykonywac-w-aptekach-testy-roznicujace-grype-covid-19-i-rsv/ (data dostępu 3.01.2023)
  • https://podyplomie.pl/aktualnosci/08637,kiedy-do-gabinetow-trafia-potrojne-testy-combo  (data dostępu 3.01.2023)
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1513301%2Cniedzielski-w-nowym-roku-wprowadzamy-testy-roznicujace-grype-rsv-i-covid (data dostępu 3.01.2023)
  • https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystkie-rece-na-poklad-do-walki-przeciw-grypie/ (data dostępu 3.01.2023)
  • Ulotka producenta dołączona do opakowania testu COMBO Antygen na grypę A/B +COVID-19/RSV
Udostępnij:

Autor Ewa Fiedorowicz Zobacz profil
Doktor nauk biologicznych w specjalności biochemia, biolog molekularny, aktywny nauczyciel akademicki i promotorka wielu prac dyplomowych, popularyzatorka nauki. Autorka i współautorka licznych prac naukowych publikowanych w międzynarodowych czasopismach. Przedmiotem jej zainteresowań są zagadnienia z zakresu biochemii medycznej, w tym nadwrażliwości pokarmowej. Pasjonatka wykorzystywania technik immunoenzymatycznych i hodowli komórek in vitro w badaniach naukowych.
Następna porada
Hemoroidy? Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów? Jak można je rozpoznać i leczyć? Czytaj więcej