*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Dziecko z gorączką

PIMS - zespół pocovidowy u dzieci. Czym się objawia i jak go leczyć? Czy jest niebezpieczny? Sprawdź!

Pandemia Covid-19 (ang. coronavirus disease 2019) w krótkim czasie opanowała prawie cały świat i sparaliżowała na wiele miesięcy normalne życie milionów ludzi. Początkowo uważano, że dzieci tylko przenoszą koronawirusa, a chorują jedynie dorośli. Rzeczywistość okazała się nieco inna. U części dzieci po przechorowaniu koronawirusa występuje PIMS - wieloukładowy zespół zapalny, mogący stanowić realne zagrożenie życia. Co warto o nim wiedzieć i na co zwracać szczególną uwagę?

Czym jest PIMS?

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, związany z przebyciem Covid-19, określany jako PIMS (paediatric inflammatory multisystem syndrome associated with COVID-19) lub MIS-C (ang. multisystem inflammatory syndrome in children) to całkiem nowa jednostka chorobowa, dotykająca głównie dzieci i osoby młode. PIMS u dzieci ma ścisły związek z przebyciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek opisany na terenie Polski miał miejsce w 2020 roku. Do czerwca 2021 zdiagnozowano w Polsce aż 444 przypadki PIMS u dzieci (dane według dobrowolnego rejestru MOIS-CoR i zgodnie ze spełnieniem kryteriów zakażenia obowiązujących w Polsce).

Uważa się, że powodem wystąpienia wieloukładowego zespołu zapalnego jest rozregulowanie systemu odpornościowego organizmu, co następuje w okresie od 2 do 4 (lub 6) tygodni od zakażenia koronawirusem, które w większości przypadków miało bezobjawowy przebieg. PIMS niesie ze sobą szereg powikłań, a w przypadku 1,5-2% dzieci i młodych osób zgon. Posiłkując się badaniami amerykańskimi, lekarze wnioskują, że u 1/1000 dzieci po zakażeniu SARS-CoV-2 rozwinie się wieloukładowy zespół zapalny. Wysokie zagrożenie spowodowane PIMS wynika z szybkiego rozwoju powikłań kardiologicznych (ostre zapalenie mięśnia sercowego, obniżenie frakcji wyrzutowej lewej komory), a także możliwości wystąpienia wstrząsu. Według aktualnych danych z rejestru, w Polsce najczęściej chorują dzieci w wieku 5-12 lat (mediana wieku to 8,6), z czego 63% pacjentów stanowią chłopcy. Aż 7,7% chorych dzieci wymagało leczenia na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM).

Jakie są objawy PIMS?

Do głównych objawów wieloukładowy zespół zapalny PIMS, zalicza się:

  • wysoką gorączkę,
  • bóle brzucha,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • obrzęki dłoni i stóp,
  • wysypkę,
  • bóle głowy i karku,
  • bóle mięśni,
  • bóle gardła,
  • mocno zaczerwienione usta,
  • zapalenie spojówek.

Wymienione wyżej objawy mogą towarzyszyć zawsze występującej gorączce. Dlatego też warto mieć na uwadze, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić. Należy jednak pamiętać, że wysoka gorączka stanowi objaw obowiązkowy w diagnostyce. Objawy PIMS pojawiają się stopniowo. Jako pierwsze obecne są objawy ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty, bóle brzucha), dlatego też nierzadko lekarze początkowo swoją diagnozę kierują w stronę zapalenia wyrostka robaczkowego. Po kilku dniach wysokiej gorączki często następuje nagłe pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

Jak zapobiegać PIMS u dzieci?

Chociaż PIMS jest powikłaniem po przechorowaniu COVID-19, to szczepienie dzieci przeciwko COVID-19 może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, w tym PIMS. Szczepionki na covid pomagają zapobiegać ciężkim zakażeniom i obniżają ryzyko rozwinięcia się zespołu pocovidowego u dzieci.

PIMS to poważne powikłanie po COVID-19, które może dotknąć dzieci nawet po łagodnym przebiegu infekcji. Kluczowe jest wczesne rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie leczenia, co pozwala na ograniczenie ryzyka powikłań. Rodzice powinni być świadomi objawów tej choroby, aby w razie ich wystąpienia niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Bibliografia

  • M.Okarska-Napierała, K.Ludwikowska, J.Książyk, E.Kuchar, A.Mazur, L.Szenborn, B.Werner, J. Wysocki, T.Jackowska, Postępowanie z dzieckiem z wieloukładowym zespołem zapalnym powiązanym z COVID-19. Wytyczne grupy eksperckiej przy Polskim Towarzystwie Pediatrycznym i konsultancie krajowym w dziedzinie Pediatrii, [w:] Przegląd pediatryczny 2020/Vol. 49/No. 4/1-9
  • 12 Konferencja Zdrowie, kości i stawy, prowadzący: Z.Żuber, 3-6.03.2021
  • K.Zeman, PIMS to jednostka chorobowa, której musimy się nauczyć, źródło: Puls Medycyny
  • strona: www.pimsudzieci.pl
Udostępnij:

Autor Katarzyna Jaśkiewicz Zobacz profil
Absolwentka oligofrenopedagogiki oraz logopedii Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalizacją z neurologopedii. Obecnie pracuje w przedszkolu z dziećmi zdrowymi i niepełnosprawnymi. Interesuje się w szerokim zakresie medycyną i kynologią. Wolny czas spędza na długich spacerach z psem i czytaniu książek.
Następna porada
Rodzaje testów na koronawirusa. Który test na COVID-19 wybrać? Sprawdź! Czytaj więcej