Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa świnki. Zakażenie może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej rozpoznawalnym objawem jest zapalenie i powiększenie ślinianek, jednak może ona zajmować również inne narządy, a niekiedy prowadzić do poważnych powikłań. Jak leczyć świnkę? Jakie są jej pierwsze objawy?
Rezerwuarem wirusa świnki jest człowiek. Źródło zakażenia stanowi osoba chora lub zakażona bezobjawowo. Wirus jest obecny w wydzielinie dróg oddechowych, ale także na przykład we krwi, ślinie, czy moczu. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, rzadziej przez kontakt z zakaźnym materiałem lub poprzez zanieczyszczone nim przedmioty.
Wirus po dostaniu się do organizmu namnaża się wstępnie w komórkach nabłonka dróg oddechowych, a następnie wraz z krwią dostaje się do narządów i tkanek organizmu, w tym do najszerzej kojarzonych z tą chorobą ślinianek.
Okres wylęgania świnki to od 14 do 24 dni. Chory jest zakaźny dla innych w okresie od 7 dni przed wystąpieniem obrzęku ślinianek, do 9 dni po jego początku, a mocz chorego może być zakaźny przez okres 2 tygodni.
W części przypadków, zależnie od źródeł około 1/5- 1/3 choroba może przebiegać bezobjawowo.
W przypadkach objawowych natomiast charakteryzuje się ona nagłym początkiem objawów i ostrym przebiegiem pod postacią jednego lub kilku z zespołów objawów.;
Rozpoznanie świnki w większości wypadków opiera się na badaniu lekarskim i nie wymaga badań dodatkowych. W przypadkach wymagających identyfikacji wirusa stosuje się:
Niestety, nie ma leczenia przyczynowego świnki. Na świnkę stosuje się środki objawowe, w tym:
W profilaktyce swoistej świnki stosuje się szczepienia ochronne. Nie ma szczepionki jednoskładnikowej, jest ona elementem szczepionki trójwalentnej przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Kalendarz szczepień przewiduje podstawowy schemat szczepień składający się z dwóch dawek. Pierwszą podaje się w wieku 13- 15 miesięcy, drugą zaś w 6 roku życia. Schemat można rozpocząć także w późniejszym życiu u osób wcześniej nie uodpornionych.