Od początku pandemii koronawirusa, szerzej mówi się o badaniach diagnostycznych. Wszystko za sprawą badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 w naszym organizmie. Istnieją różne metody jego wykrywania, np. testy RT-PCR, testy serologiczne oraz szybkie testy antygenowe. Wiele osób po raz pierwszy usłyszało o testach antygenowych, które są stosowane od lat, jednak w przypadku innych chorób. Na czym polega szybki test antygenowy? Czy możemy go wykonać w domu? Jak wykonać taki test? Czy wynik szybkiego testu antygenowe na koronawirusa jest wiarygodny?
Test antygenowy na koronawirusa ma za zadanie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie COVID-19. Wykrywa on obecność lub brak obecności charakterystycznego dla tego patogenu białka antygenowego znajdującego się na powierzchni wirusa. Najlepszym momentem do wykonania testu na covid jest szczyt infekcji, kiedy poziom wirusa w organizmie jest prawdopodobnie wysoki. Przyjmuje się, że szczyt ten przypada na 5-7 dzień od momentu pojawienia się objawów koronawirusa. Warto go również wykonać u osób, które nie mają objawów koronawirusa, ale miały kontakt z osobą chorą na COVID-19. Objawy, które powinny skłonić nas do wykonania testu antygenowego na koronawirusa to m.in.:
Objawy te pojawiają się oczywiście także w przebiegu innych infekcji, dlatego warto skorzystać z szybkiego testu antygenowego na COVID, aby móc na wstępnym etapie potwierdzić lub wykluczyć obecność wirusa SARS-CoV-2. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem, aby nie dopuścić do żadnych zaniedbań i w razie potrzeby - rozpocząć leczenie infekcji.
Niewątpliwie do zalet testów antygenowych na koronawirusa można zaliczyć:
Przed użyciem każdego rodzaju testu, należy bardzo dokładnie zapoznać się z jego ulotką i instrukcją wykonania. Daje to pewność, że przeprowadziliśmy go poprawnie. Można wymienić kilka ogólnych zasad wykonania testu:
Na płytce testowej znajdują się dwa pola odczytu oznaczone literami:
W polu C zawsze powinna pojawić się kreska, która informuje nas o prawidłowym przebiegu reakcji. Natomiast w zależności od obecności lub braku linii testowej (w polu T), określa się wynik dodatni lub ujemny.
Wynik ujemny – kiedy kreska pojawia się jedna kreska w polu kontrolnym (C).
Wynik dodatni – kiedy pojawiają się dwie kreski, zarówno w polu kontrolnym (C), jak i w polu testowym (T) - dwie kreski.
Może się także zdarzyć, że otrzymamy wynik nieważny – kiedy nie pojawi się żadna kreska lub kiedy pojawi się jedna kreska w polu testowym (T).
Trzeba pamiętać, że wykonanie szybkiego testu antygenowego na koronawirusa nie wyklucza całkowicie możliwości uzyskania fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego wyniku, spowodowanego różnymi czynnikami. Dlatego jeśli mamy niepokojące objawy, wynik takiego testu powinniśmy skonsultować z lekarzem, również gdy jest on ujemy.