Wydawałoby się, że to oczywiste. Każdy wie, że trzeba myć ręce. Ale kiedy trzeba o tym bezwzględnie pamiętać? Szczególnie:
To też wydaje się proste, a jednak wiele osób robi to źle, niedokładnie i za krótko. Trzeba pamiętać o tym, że ważniejsza od użytych środków jest technika oraz czas jaki poświęcimy na higienę naszych rąk. Podstawowe zasady dotyczące prawidłowego mycia rąk to:
Prawidłowa technika mycia rąk:
Zdarzają się sytuacje, kiedy koniecznie musimy oczyścić dłonie, a nie mamy dostępu do bieżącej wody i mydła. Co wtedy? Czy zrezygnować w ogóle z umycia rąk? Zdecydowanie nie, warto natomiast sięgnąć wtedy po żel lub płyn dezynfekujący na bazie alkoholu. Wówczas zasada jego użycia jest podobna, jak przy myciu rąk – nawilżamy dłonie i wykonujemy takie czynności jak przy myciu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ręce są mocno zabrudzone, to samo użycie żelu czy płynu nie jest do końca skuteczne. Wtedy dobrze byłoby przed jego zastosowaniem skorzystać z chusteczek nawilżanych lub nałożyć porcję żelu lub płynu, rozprowadzić go na rękach i wytrzeć chusteczką higieniczną, a dopiero potem zdezynfekować je w zwykły sposób.
Absolutnie nie! Mycie rąk to oczywiście podstawa, ale do czynności higienicznych zalicza się również dbanie o dobry stan skóry rąk. To ważne, ponieważ jeśli skórę na dłoniach mamy przesuszoną i popękaną, to nie mamy naturalnej bariery przed drobnoustrojami. Zatem: