*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Leki leżą w szufladzie

Przechowywanie i utylizacja leków - poznaj zasady jak prawidłowo przechowywać leki w domu

Podstawowe zasady przechowywania leków

Trzeba pamiętać, że każdy wyprodukowany lek, suplement diety czy inny preparat kupiony w aptece, ma określone przez producenta warunki przechowywania. Niewiele osób czyta ulotki załączone do produktów, czy też sprawdza dokładnie informacje dotyczące przechowywania leków. To duży błąd, ponieważ niewłaściwe przechowywanie leku może wpływać na jego działanie, co bywa szkodliwe dla zdrowia pacjenta.

Jest jednak kilka podstawowych reguł, którymi warto się kierować przechowując leki. Mogą się ona wydawać banalne, jednak ich przestrzeganie jest niezwykle ważne w kontekście sktueczności i działania preparatów.

Poznaj 7 najważniejszych zasad przechowywania leków w domu:

  1. Przeczytaj ulotkę  lub znajdź informację na opakowaniu, dotyczącą temperatury przechowywania leku. Ma to bardzo ważne znaczenie, ponieważ niektóre leki wymagają przechowywania w lodówce.
  2. Zawsze zwróć uwagę na to, aby do leków nie miały dostępu dzieci, ani zwierzęta domowe.
  3. Nie wyrzucaj oryginalnego opakowania leku, ani dołączonej do niego ulotki.
  4. Nie przechowuj leków w miejscach o zwiększonej wilgotności, ciepłych i nasłonecznionych. Dlatego łazienka czy kuchnia nie są dobrym miejscem do trzymania leków.
  5. Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce to nie powinien znajdować się bezpośrednio przy produktach spożywczych, ani dotykać ścianek lodówki czy też znajdować się na drzwiach lodówki. Dobrym rozwiązaniem będzie włożenie leków do szuflady w lodówce, która zachowuje stałą stemperaturę i jest odizolowana od innych produktów.
  6.  Sprawdź, jak długo po otwarciu możemy stosować dany lek. Po pierwszym użyciu, należy zapisać na opakowaniu datę otwarcia leku. Po upływie tego czasu - zutylizuj lek.
  7. Pamiętaj o przeglądzie domowej apteczki. Co kilka tygodni sprawdzaj daty ważności oraz daty otwarcia. Przeterminowane leki usuń z apteczki i zutylizuj.  

Jakie leki trzymać w lodówce?

Niektóre leki wymagają przechowywać w lodówce. W jakiej temperaurze należy je trzymać? Optymalna temperatura przechowywania leków lodówkowych jest między +2ºC a +8°C.

Do leków lodówkowych należą przede wszystkim:

  • insuliny,
  • szczepionki,
  • antybiotyki w postaci zawiesiny,
  • niektóre krople do oczu,
  • niektóre probiotyki,
  • nystatyna w postaci granulatu.

Nadzwyczajne zasady przechowywania leków - kiedy je stosować?

Wybrane preparaty mają szczególne wytyczne dotyczące ich przechowywania. Ważne, aby dokładnie się do nich zastosować w celu zachowania skuteczności i trwałości leku.

Wyjątkowe zasady przechowywania leków obowiązują w przypadku:

  • Insuliny – leku dla chorych na cukrzycę, który przed otwarciem powinien być przechowywany w lodówce. Uwaga! Po pierwszym użyciu pena z insuliną, przechowuje się go w temperaturze pokojowej (czyli do 25°C). dozwolony czas stosowania po otwarciu to około miesiąc.
  • Antybiotyków w postaci zawiesiny – są one wykonywane samodzielnie w domu, jednak zanim to zrobimy, opakowanie z proszkiem możemy przechowywać w temperaturze pokojowej. Po dodaniu wody do butelki, zawiesinę trzeba przechowywać w lodówce przez 7-14 dni.
  • Kropli do oczu z latanoprostem – zawierają one substancję czynną obniżającą ciśnienie wewnątrzgałkowe. Przed otwarciem należy przechowywać je w lodówce. Natomiast po pierwszym użyciu możemy trzymać je w temperaturze pokojowej do czterech tygodni.
  • Leków recepturowych (robionych) -  czyli leków, wykonanych dla nas w aptece, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Nie zawsze zawierają one w swoim składzie substancje konserwujące, dlatego ich przydatność do użycia jest krótsza, niż gotowych leków. Pamiętaj, aby zawsze przy otrzymymaniu takiego leku, dopytać farmaceutę o sposób jego przechowywania.

Leki przeterminowane i wątpliwe - jak je zutylizować?

Jeśli przeglądając domową apteczkę znajdziemy przeterminowane leki, odkladamy je w bezpieczne miejsce, poza apteczką, w celu utylizacji. Leki te należy zanieść do najbliższej apteki i wyrzucić do specjalnego pojemnika. Jeśli nie ma go w widocznym miejscu - warto poprosić farmaceutę o jego wskazanie. Leki przeterminowane są utylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska, dlatego tak ważne jest, aby nie wyrzucać leków do zwykłego śmietnika lub nie wylewać syropów do zlewu czy toalety.

Czasem, mimo właściwego sposobu przechowywania, lek wzbudza nasze wątpliwości. Dlatego zawsze należy kontrolować wygląd leku, jego zapach i konsystencję. Jeśli tylko zauważymy, że coś jest nie tak, najbezpieczniej będzie zanieść lek do apteki i zutylizować. Można go również, dla własnego bezpieczeństwa pokazać lek farmaceucie i poprosić o ocenę produktu. Taka konsultacja powinna rozwiać nasze wątpliwości dotyczące przydatności leku.

Przechowywanie leków oraz ich utylizacja ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Leki przeterminowane oraz trzymane w nieprawidłowych warunkach, mogą wyrządzić nam więcej złego, niż korzyści, dlatego zawsze należy bezwzględnie przestrzegać informacji wskazanych na opakowaniu lub w ulotce załączonej do produktu. 

Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Paracetamol - dawkowanie, właściwości i działanie. Kiedy stosować paracetamol? Czytaj więcej