Wydawałoby się, że nie ma niczego trudnego w zażywaniu leków – połykamy tabletki, kapsułki, wypijamy syropy i czekamy aż zaczną działać. Niestety może zdarzyć się tak, że na skutek naszego niewłaściwego stosowania leku, jego działanie będzie osłabione. Jak ustrzec się błędów przy zażywaniu leków? Podstawowe zasady to na pewno przeczytanie ulotki i sprawdzenie daty ważności przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. Ale co dalej? O której połknąć tabletkę? Czym ją popić? Czy możemy wziąć lek na pusty żołądek?
Wbrew pozorom pora dnia, w której zażywamy leki ma dość istotne znaczenie. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm ma swój rytm dobowy i najlepiej jest dostosować do niego (w miarę możliwości) schemat zażywania leków. Zatem
Często słyszymy, że lek należy przyjąć na czczo. Co to oznacza? Na czczo, to znaczy, że od naszego ostatniego posiłku powinno upłynąć około 8-12 godzin. Lek najlepiej przyjąć zaraz po przebudzeniu i co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem.
Jakie leki przyjmujemy na czczo? Należą do nich preparaty, które trudno wchłaniają się z przewodu pokarmowego, są to między innymi:
Istnieją również leki, ktore należy przyjmować na pusty żołądek. Co to znaczy? Wbrew pozorom, to nie to samo co „na czczo”. Tutaj wystarczy, że odczekamy około 2 godzin od ostatniego posiłku, aby móc zażyć lekarstwo. Należy także pamiętać, że po przyjęciu leku musimy wstrzymać się z jedzeniem tak, aby rozpoczął się proces wchłaniania, a więc ok. 2 godziny.
Z jedzeniem (w trakcie posiłku) należy przyjmować leki, które mogą podrażnić śluzówkę żołądka lub wywołać uczucie nudności czy wymioty i są to przede wszystkim:
Natomiast bezpośrednio po posiłku należy przyjmować leki stosowane miejscowo w jamie ustnej, czyli różnego rodzaju:
Istnieje również grupa preparatów stosowanych niezależnie od posiłku. Oznacza to, że możemy je stosować dowolnie, nie zwracając uwagi na pory posiłków.
Najczęściej w ulotkach producenci informują, żeby lek popić odpowiednią ilością płynu. Jest to mało precyzyjne sformułowanie, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, co do ilości i rodzaju płynu, który wypijemy.
Najlepiej popijać leki:
Jaka ilość wody do popicia leków będzie odpowiednia?
Powinno to być około 200 ml wody, czyli jedna szklanka. Jeśli lek wymaga większej lub mniejszej objętości płynu, powinno być to wyraźnie zaznaczone w ulotce.
Należy pamiętać, aby do popijania leków nie stosować:
Przyjmowanie kilku leków jednocześnie nazywane jest polipragmazją, a potocznie wielolekowością. Mamy z nią do czynienia wtedy, kiedy przyjmujemy co najmniej 5 leków jednocześnie. Najczęściej zjawisko to dotyczy osób starszych, ze względu na to, że zmagają się z kilkoma chorobami, na które każdy ze specjalistów zapisuje przynajmniej jeden lek. To problematyczna sytuacja, ponieważ im więcej leków zażywamy, tym większe ryzyko wystąpienia negatywnych efektów wielolekowości, takich jak:
Aby uchronić się przed błędami w stosowaniu leków, pacjent dla własnego bezpieczeństwa powinien:
Najczęstszym przykładem omyłkowego przyjmowania takich samych leków jest paracetamol i ibuprofen.
Czy, jeśli mamy problem z połknięciem jakiejś tabletki czy kapsułki, to możemy bez obaw przeciąć, rozkruszyć tabletkę albo wysypać zawartość kapsułki i tak zażyć lek?
Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe. Osoby, które mają problemy z połykaniem tabletek czy kapsułek, powinny w miarę możliwości zmienić postać leku na łatwiejszą do przyjmowania, np. na syrop, krople, czopki. Oczywiście nie da się w ten sposób zamienić każdego leku. Warto zatem wiedzieć, kiedy możemy bezpiecznie podzielić tabletkę. Zawsze warto najpierw przeczytać ulotkę i poszukać informacji o tym, czy dany lek można dzielić lub rozkruszać.
Na pewno możemy bezpiecznie robić to z tabletkami, które na swojej powierzchni mają specjalną kreskę ułatwiającą dzielenie.
Jednak UWAGA! Nie zawsze podział tabletki jest równoznaczny z podzieleniem na pół zawartej w niej substancji czynnej, dlatego przekrojenie tabletki może służyć jedynie ułatwieniu w połknięciu. Jeśli chcemy mieć pewność czy możemy podzielić tabletkę po to, aby zażyć połowę zaleconej dawki, powinniśmy dokładnie przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najłatwiejszym, najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przedzielenie tabletki jest użycie specjalnej przecinarki do tabletek (gilotynki), ponieważ dzięki niej:
Po podzieleniu tabletki najlepiej jest przechowywać w kasetce do leków albo w osobnej przegródce znajdującej się w przecinarce.
Jeśli chodzi o rozkruszanie tabletek, to jeśli jest to tabletka niepowlekana, a w ulotce brak wyraźnej informacji o tym, aby tego nie robić, to można rozważyć jej rozkruszenie, jednak wcześniej warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
A co z kapsułkami? Czy można wysypać zawartość kapsułki? Co do zasady kapsułka jest niepodzielną postacią leku i nie powinno się jej przecinać. Raczej nie powinno się też wysypywać zawartości kapsułek i zażywać w ten sposób.
Leki, których nie należy dzielić to:
Pamiętajmy, że niewłaściwe dzielenie czy kruszenie leków może prowadzić do błędów, które zmniejszą skuteczność leczenia lub zaszkodzą naszemu zdrowiu. Jeśli mamy problem z połykaniem niektórych preparatów, warto powiedzieć o tym lekarzowi, który może przepisać łatwiejszą w przyjmowaniu postać leku. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to możemy spróbować zastosować zamiennik danego leku – leki od różnych producentów mogą różnić się wielkością. Możemy także spróbować zastosować specjalny żel ułatwiający połykanie tabletek czy kapsułek.
Osoby starsze, szczególnie te wymagające naszej opieki, mogą mieć problem z właściwym zażywaniem leków, a to stanowi realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Łatwo o pomyłkę, kiedy opakowania leków są do siebie podobne albo kiedy senior zapomni, czy zażył już dany lek, czy też nie. Wówczas dużą pomocą mogą okazać się:
Podając leki seniorowi, koniecznie trzeba pamiętać, żeby sprawdzić daty ważności, przeczytać ulotki leków, aby mieć pewność co do sposobu ich zażywania i przechowywania oraz do popijania lekarstw stosować wodę.