Ibuprofen - właściwości lecznicze i dawkowanie. Kiedy stosować ibuprofen? Sprawdź!

Tabletka w dłoni

Jednym z najpopularniejszych leków stosowanych na wszelkiego rodzaju bóle jest ibuprofen. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkadziesiąt różnych leków prostych i złożonych, które mają w swoim składzie ibuprofen, a które powinniśmy jednak stosować z rozwagą. Dlaczego? Nie każdy i nie zawsze może przyjmować ibuprofen. Zatem kiedy można go zażywać, a kiedy lepiej wybrać lek z inną substancją? Jak dawkować ibuprofen i po jakim czasie możemy  poczuć jego lecznicze działanie?

Jak działa ibuprofen?

Ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mają zdolność łagodzenia takich dolegliwości jak ból, obrzęk i gorączka. Ponadto ibuprofen hamuje agregację płytek krwi (czyli po prostu ich zlepianie się) oraz zmniejsza jej krzepliwość.

Ibuprofen hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które z kolei biorą udział w syntezie prostaglandyn – to czynniki powodujące uczucie bólu, stan zapalny czy obrzęk).

Ibuprofen łagodzi ból o słabym i umiarkowanym nasileniu i zaleca stosować go w przypadku:

  • bólu głowy (w tym bóle napięciowe i migrenowe)
  • bólu zębów
  • bólu mięśni, stawów, kości
  • bólu w przebiegu grypy czy przeziębienia
  • bólu miesiączkowego
  • nerwobólu
  • reumatoidalnego zapalenia stawów
  • choroby zwyrodnieniowej stawów
  • gorączki różnego pochodzenia

Po jakim czasie działa ibuprofen?

Ibuprofen jest o tyle bezpieczny, że nie kumuluje się w organizmie, po upływie doby jest wydalany z organizmu w niezmienionej postaci lub w postaci nieaktywnego metabolitu. Najwyższe stężenie w organizmie osiąga po około 1-2 h od podania, jednak jego działanie możemy odczuć już po około 30 minutach od zażycia leku.

Kto może przyjmować ibuprofen?

Ibuprofen jest lekiem dość bezpiecznym w stosowaniu, dlatego można podawać go nawet niemowlętom, ale dopiero od 3. miesiąca życia. Można stosować go u dzieci, u osób w podeszłym wieku, a także u ciężarnych, jednak w każdym przypadku należy zachować ostrożność i koniecznie zapoznać się z ulotką przed zażyciem leku, ponieważ może okazać się, że w naszym przypadku lepszym wyborem będzie inny lek. Ibuprofen nie powinien być stosowany u osób:

  • z nadwrażliwością na ibuprofen
  • u których wystąpiła reakcja alergiczna na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inny lek z grupy NLPZ
  • z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
  • u których wystąpiła perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego
  • z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca
  • w ostatnim trymestrze ciąży
  • ze skaża krwotoczną

Są też pewne wskazania do skonsultowania się z lekarzem, zanim zacznie się zażywać ibuprofen. Powinny zrobić to osoby, u których stwierdzono:

  • toczeń rumieniowaty oraz mieszaną chorobę tkanki łącznej
  • choroby przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego-Crohna)
  • nadciśnienie tętnicze krwi
  • zaburzenia czynności wątroby, nerek, serca
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • astmę oskrzelową
  • chorobę, w której przebiegu stosowane są inne leki (zwłaszcza leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, nasercowe czy kortykosteroidy)

Ponadto nie zaleca się stosowania ibuprofenu w przypadku zachorowania na ospę wietrzną.

Produkty z paracetamolem

Jak dawkować ibuprofen?

Ibuprofen można podawać niemowlętom od 3. miesiąca życia, jednak wiadomo, że nie ma możliwości zastosowania tabletki u tak małego dziecka. Wtedy należy sięgnąć po syrop lub zawiesinę i bardzo dokładnie przeczytać ulotkę, aby zapoznać się ze sposobem dawkowania. U dzieci poniżej 20 kg masy ciała (zakłada się, że to masa ciała dziecka do 6. roku życia) dawkowanie podaje się w przeliczeniu na kilogramy. Jest to 20-30 mg ibuprofenu na kilogram masy ciała dziecka podzielone na 2-3 dawki. Czyli np. dla niemowlęcia, które ma 5 miesięcy i waży około 5 kg będzie to maksymalnie 150 mg ibuprofenu na dobę, a jednorazowo maksymalnie 50 mg zakładając, że podamy dziecku lek 3 razy w ciągu doby (co 8 godzin).

U dzieci powyżej 6. roku życia można podać już tabletkę, jeśli dziecko nie ma problemu z połknięciem jej. I tak dzieciom w wieku 6-9 lat możemy podać jedną tabletkę, która zawiera 200 mg ibuprofenu maksymalnie 3 razy na dobę, tak aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 600 mg. U dzieci w wieku 9-12 lat można zastosować jedną tabletkę, która zawiera 200 mg ibuprofenu maksymalnie 4 razy na dobę, a więc nie przekraczamy dawki dobowej wynoszącej 800 mg.

U młodzieży powyżej 12. roku życia oraz u dorosłych w razie konieczności można podać jednorazowo dwie tabletki zawierające po 200 mg ibuprofenu, a potem w miarę potrzeb 1-2 tabletki co 4-6 godzin, jednak nie można przekroczyć maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 1200 mg.

Jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią luba nasilą się, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Jakie są objawy przedawkowania ibuprofenu?

Jeśli zdarzy się, że pomyłkowo zażyjemy większą dawkę leku niż powinniśmy, może zdarzyć się, że pojawią się pewnie objawy, takie jak:

  • nudności, wymioty
  • ból żołądka
  • osłabienie, ból i zawroty głowy
  • dzwonienie w uszach
  • dezorientacja
  • oczopląs
  • senność
  • ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem
  • kołatanie serca
  • utrata przytomności
  • drgawki u dzieci
  • krew w moczu
  • uczucie zimna

W przypadku przedawkowania leku koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma swoistej odtrutki, ale jeśli nie minęła godzina od zażycia zbyt dużej ilości ibuprofenu, lekarz może zalecić podanie doustnie węgla aktywnego, w innym razie lekarz będzie postępował zależnie od sytuacji. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze dokładnie przeczytać ulotkę i zapoznać się ze sposobem stosowania leku oraz sprawdzić czy inne leki, które przyjmujemy nie zawierają w swoim składzie ibuprofenu.

Jakie są skutki uboczne zażywania ibuprofenu?

Mimo, że ibuprofen jest lekiem dość dobrze tolerowanym, to niestety może się zdarzyć, że po jego zażyciu pojawią się u nas jakieś niekorzystne objawy. Może to być między innymi:

  • ból brzucha, nudności, biegunka
  • ból i zawroty głowy
  • wysypka, pokrzywka, świąd skóry
  • drażliwość, zmęczenie
  • wrzody, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego
  • zaburzenia czynności nerek, wątroby

Istnieją także bardzo rzadko spotykane ciężkie postacie silnych reakcji na lek, jest to np. złuszczające zapalenie skóry, tzw. zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Dlatego, jeśli tylko pojawią się jakieś problemy skórne, np. wysypka, należy natychmiast przestać podawać lek i skonsultować się z lekarzem.

Ibuprofen (czy inny lek z grupy NLPZ) może też niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet, jednak jest to działanie, które ustępuje po zakończeniu leczenia.

Przyjmowanie ibuprofenu może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru, szczególnie przy stosowaniu wysokich dawek leku.

Czy ibuprofen można łączyć z paracetamolem?

Odpowiedź na to pytanie można z łatwością znaleźć na aptecznych półkach, ponieważ producenci oferują preparaty, które łączą w swoim składzie oba te leki. Jest to możliwe, ponieważ mają one różny mechanizm działania. Należy oczywiście pamiętać o tym, aby przed zażyciem takiego specyfiku upewnić się, czy możemy go bezpiecznie zażyć. Trzeba liczyć się z tym, że takie połączenie leków może spowodować uszkodzenie nerek.

Czy ibuprofen można łączć z innymi lekami? Jakie są interakcje?

Wydawałoby się, że zwykły lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy nie powinien w żaden sposób wpływać na inne zażywane przez nas leki. Jednak takie podejście może być zgubne i doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego należy zawsze poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i zasięgnąć jego porady, zanim weźmiemy kolejną tabletkę. Nie powinno się łączyć ibuprofenu z :

  • kwasem acetylosalicylowym (chyba, że lekarz zalecił inaczej)
  • innymi lekami z grupy NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami COX-2 (tzw. koksyby, dostępne wyłącznie na receptę)

Jest również szereg leków, które wpływają na działanie ibuprofenu lub ibuprofen wpływa na ich działanie i dlatego też należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu. Są to między innymi:

  • leki przeciwzakrzepowe, rozrzedzające krew
  • leki obniżające ciśnienie krwi
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny
  • glikozydy nasercowe
  • metotreksat
  • cyklosporyna
  • antybiotyki chinolonowe
  • kortykosteroidy
Udostępnij
Następna porada Pierwsze objawy menopauzy - jak je rozpoznać? Przeczytaj! Czytaj więcej
Autor Ewa Kazubowska
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę