*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Kobieta w ciąży trzyma kapsułkę

Czy ibuprofen w ciąży jest bezpieczny? Sprawdź czy można stosować ibuprofen w ciąży!

Ciąża jest dla organizmu kobiety szczególnym czasem. Wtedy układ odpornościowy wycisza się, a co za tym idzie kobieta jest bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje. Jeśli ciężarna musi sięgnąć po jakieś leki powinna zawsze skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o tym, co będzie dla niej najbezpieczniejszym wyborem. Czy jednak kobieta w ciąży w nagłej sytuacji może na własną rękę zażyć zwykły lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy? Czy może bez obaw wziąć ibuprofen?

Jak działa ibuprofen?

Ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mają zdolność łagodzenia takich dolegliwości jak ból, obrzęk i gorączka. Ponadto ibuprofen hamuje agregację płytek krwi (czyli po prostu ich zlepianie się) oraz zmniejsza jej krzepliwość.

Ibuprofen hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które z kolei biorą udział w syntezie prostaglandyn – to czynniki powodujące uczucie bólu, stan zapalny czy obrzęk).

Ibuprofen łagodzi ból o słabym i umiarkowanym nasileniu i zaleca stosować go w przypadku: bólu głowy (w tym bóle napięciowe i migrenowe), bólu zębów, bólu mięśni, stawów, kości, bólu w przebiegu grypy czy przeziębienia, bólu miesiączkowego, nerwobólu, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, gorączki różnego pochodzenia.

Czy można stosować ibuprofen w ciąży? Czy jest bezpieczny?

Niestety, okazuje się, że ibuprofen w ciąży (oraz inne leki z grupy NLPZ) nie jest zalecanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Tak naprawdę jedynie II trymestr ciąży to czas, kiedy lekarz może zadecydować o podaniu ciężarnej ibuprofenu, ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, podanie innych leków jest niemożliwe lub nie przynosi pożądanych efektów.

Dlaczego nie powinno się stosować ibuprofenu na początku ciąży? W I trymestrze zażywanie ibuprofenu może spowodować problemy z implantacją zarodka, a w efekcie wczesne poronienie. Okazuje się również, że u rozwijającego się żeńskiego płodu może zmniejszyć zapasy komórek zarodkowych w jajnikach i powodować w przyszłości problemy z płodnością.

W III trymestrze z kolei, zażywanie przez ciężarną ibuprofenu może powodować przedłużenie okresu porodu, zmniejszenie ilości płynu owodniowego, a u dziecka może zwiększać ryzyko:

  • wystąpienia poważnych wad rozwojowych (między innymi wytrzewienia wrodzonego),
  • przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego (przewodu Botalla),
  • wystąpienia nadciśnienia płucnego.

Zatem ibuprofen należy do leków, po których kobiety w ciąży nie powinny przyjmować samodzielnie, bez konsultacji z lekarze. Jedynie on może decydować, czy ibuprofen w ciąży jest absolutnie konieczny.

Produkty dla kobiet w ciąży

Co stosować zamiast ibuprofenu w ciąży?

Ibuprofen oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego ma również właściwości przeciwzapalne, ale alternatywą dla niego może być paracetamol, chociaż nie wykazuje tego ostatniego działania. Jest on jednak bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, dlatego w razie wystąpienia dolegliwości bólowych lub pojawienia się podwyższonej temperatury, ciężarna może zażyć paracetamol. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby przed wzięciem leku kobieta ciężarna skonsultowała się z lekarzem, natomiast w nagłej sytuacji na pewno bezpieczniejszym wyborem będzie właśnie paracetamol.

Więcej na temat paracetamolu przyecztasz w naszym artykule! >> Paracetamol w ciąży

Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Ibuprofen - właściwości lecznicze i dawkowanie. Kiedy stosować ibuprofen? Sprawdź! Czytaj więcej