*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Kobieta w ciąży trzyma paracetamol

Paracetamol w ciąży - czy jest bezpieczny? Jak stosować paracetamol w ciąży? Przeczytaj!

Paracetamol jest niezwykle popularnym lekiem dostępnym praktycznie wszędzie. Tak łatwy dostęp do niego powoduje, że czujemy się bezpiecznie stosując go i bezkarnie łykamy kolejne tabletki, kiedy tylko zajdzie potrzeba. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie sięgają po różnego rodzaju preparaty na przeziębienie, zawierające w swoim składzie paracetamol. Jednak to kobiety mogą znaleźć się w takiej sytuacji, kiedy powinny zastanowić się nad zażyciem paracetamolu – kiedy są w ciąży. Czy mogą w razie bólu głowy wziąć jedną tabletkę? Czy będzie to bezpieczne dla dziecka?

Kiedy stosować paracetamol i jak działa?

Paracetamol to inaczej acetaminofen - jest powszechnie stosowany jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Paracetamol wskazany jest we wszelkiego rodzaju bólach o średnim i niskim nasileniu, takich jak:

  • ból zęba,
  • bóle głowy (w tym bóle migrenowe i napięciowe),
  • bóle menstruacyjne,
  • ból mięśni,
  • bóle kostno-stawowe,
  • ból gardła,
  • ból ucha,
  • nerwobóle,
  • bóle w przebiegu choroby nowotworowej,
  • gorączka.

Czy paracetamol w ciąży jest bezpieczny?

Ciąża nie choroba – te słowa zna chyba każdy z nas. I rzeczywiście tak jest, to nie choroba, ale jednak dla organizmu kobiety jest to czas wyjątkowy i bardzo wymagający. Kobieta w ciąży powinna dbać o siebie w szczególny sposób oraz pamiętać, że stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży, niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego kobieta ciężarna  powinna zawsze konsultować z lekarzem konieczność zażycia leku, czy suplementu diety. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy rozwijają się wszystkie najważniejsze narządy u dziecka.

Jeśli chodzi o paracetamol - jest on uznawany za lek pierwszego wyboru u ciężarnych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że powinien być zażywany w najniższej skutecznej dawce i tylko doraźnie. Czyli jeśli pojawi się na przykład ból głowy, który nie mija po drzemce, spacerze, odpoczynku, kobieta może wziąć jedną tabletkę w niskiej dawce. Jeśli natomiast ból nie mija i istnieje możliwość przewlekłego stosowania paracetamolu w ciąży, to konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zadecyduje o leczeniu paracetamolem w ciąży i dobierze odpowiednie dawkowanie leku, lub znajdzie inne rozwiązanie na problemy zdrowotne w ciąży.

Produkty z paracetamolem dla kobiet w ciąży

Dawkowanie paracetamolu w ciąży

W okresie ciąży najbezpieczniesze jest nie przyjmowanie żadnych dodatkowych leków (poza lekami stosowanymi przewlekle i zaleconymi przez lekarza oraz wskazanymi przez niego witaminami i minerałami). Natomiast, jeśli pojawi się konieczność zażycia paracetamolu i nie ma przeciwwskazań do jego stosowania w ciąży, to kobieta ciężarna nie powinna przekraczać dobowej dawki paracetamolu w ciąży 1-4 g. Oznacza to, że nie powinno przyjmować więcej, niż 8 standardowych tabletek, z których każda zawiera 500 mg substancji czynnej.  Jednorazowo można przyjąć w ciąży maksymalnie 1-2 tabletek paracetamolu, czyli 500 mg – 1 g.

Paracetamol a ciąża - możliwe działania niepożądane

Paracetamol jest uznawany za lek bezpieczny do stosowania w okresie ciąży. Należy jednak pamiętać o tym, że im mniej i rzadziej będziemy po niego sięgać w ciąży, tym lepiej dla zdrowia kobiety i dziecka. Dlaczego? W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, według których przewlekłe stosowanie paracetamolu w ciąży może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz astmy. Mimo, iż badania te nie są w pełni potwierdzone i nie wykazano w nich jednoznacznie, że to właśnie paracetamol powodował powyższe zaburzenia warto zachować ostrożność sięgając po leki w ciąży. W przeprowadzanych badaniach, przyjmowanie paracetamolu w ciąży wynikało z potrzeby uśnieżenia bólu, leczenia przeziębienia czy obniżenia temperatury, które mogły stanowić przyczynę późniejszych zaburzeń. Dlatego należy pamiętać, że paracetamol to nadal najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla kobiet w ciąży, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek będziemy konsultować jego przyjmowanie z lekarzem prowadzącym ciążę.

Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Następna porada
Instrukcja mycia rąk - sprawdź jak zachować higienę rąk Czytaj więcej