Pojęcie menopauzy zna chyba każda kobieta. Najczęściej kojarzy nam się z uderzeniami gorąca i zanikiem miesiączkowania. Niektóre kobiety obawiają się, że wraz z wejściem w okres menopauzy przestaną być kobiece i atrakcyjne. Czym dokładnie charakteryzuje się ten etap w kobiecym życiu? Kiedy spodziewać się zmian i czy naprawdę są takie uciążliwe?
Menopauza, inaczej nazywana przekwitaniem lub klimakterium to etap w życiu kobiety, kiedy powoli następuje wygaszanie aktywności jajników. Jajniki przestają produkować hormony, co prowadzi do zaniku miesiączki. Odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Następuje znaczny wzrost stężenia hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) przy jednoczesnym spadku stężenia estrogenów i progesteronu.
W Polsce, kobiety najczęściej wchodzą w okres przekwitania najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Menopauza to naturalny proces fizjologiczny, przez który przechodzi każda z nas. Zdarza się, że w wyniku zabiegów ginekologicznych, chorób autoimmunologicznych, predyspozycji genetycznych czy zażywanych leków, dochodzi do tzw. przedwczesnej menopauzy, która może wystąpić nawet u 35-latki. Dlatego ważne jest, aby obserwować swoje ciało. Menopauza nie pojawia się z dnia na dzień, a poprzedzające ją symptomy można zaobserwować już kilka lat wcześniej.
Zmiany hormonalne u kobiet w czasie przekwitania nie następują nagle, dlatego cały okres menopauzy można podzielić na trzy etapy:
Oprócz tych najbardziej typowych objawów przekwitania wymienianych przez kobiety, mogą pojawić się także takie, których w pierwszej chwili nie łączymy z menopauzą. Do nietypowych objawów klimakterium należą między innymi:
Pamiętaj! Wszelkie nietypowe objawy menopauzy warto skonsultować z lekarzem, aby mieć pewność, że nie są one objawem poważnych problemamów zdrowotnych.
Mimo, że menopauza bywa dla niektórych kobiet niezwykle trudnym czasem, to warto znaleźć także jej dobre strony. Niewątpliwie należy do nich brak miesiączki oraz brak możliwości zajścia w ciążę. Dzięki temu wiele kobiet czerpie więcej radości z seksu, gdyż mija lęk przed nieplanowaną ciążą. Kobiety często zrezygnują ze stosowanej dotychczas antykoncepcji, jednak nie należy tego robić pochopnie. Po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki należy pójść do lekarza i wykonać badania, które potwierdzą, że kobieta faktycznie nie jest już zdolna do zajścia w ciążę. Ponadto, jeśli miesiączki były dla kobiety wyjątkowo dokuczliwe, zakończenie ich występowania będzie sporą ulgą. Inną zaletą menopauzy może być również ustąpienie lub złagodzenie migren.