*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Uśmiechnięta starsza kobieta

Higiena intymna w okresie menopauzy. Jak dbać o zdrowie intymne podczas przekwitania?

Każda kobieta wie, jak ważna jest codzienna higiena intymna. Jednak czy na każdym etapie życia kobiety, dbanie o miejsca intymne wygląda tak samo? Jak wymagania naszego organizmu zmieniają się z wiekiem? Czy podczas klimakterium musimy szczególnie zadbać o higienę intymną? Na co zwrócić uwagę mając menopauzę? Jak objawy menopauzy wpływają na wymagania dotyczące higieny intymnej?

W jakim wieku zaczyna się menopauza? Jakie są objawy menopauzy?

Każda kobieta jest wyjątkowa, dlatego zmiany związane z menopauzą mogą pojawić się w różnym wieku – od późnych lat 40. czy wczesnych 50. nawet do 60. roku życia. To czas kiedy jajniki stają się mniej aktywne, a produkcja estrogenu stopniowo spada - nie dzieje się to jednak równomiernie, a ma raczej charakter wzlotów i upadków. Między innymi z powodu wahań hormonalnych kobietom doskwierają najczęściej poniższe dolegliwości:

  • coraz rzadsze miesiączki, aż do ich całkowitego zaniku,
  • spadek libido,
  • uczucie suchości pochwy,
  • osteoporoza,
  • zwolnienie metabolizmu,
  • uderzenia gorąca,
  • nocne poty,
  • wahania nastroju,
  • problemy ze snem,
  • depresja,
  • nietrzymanie moczu,
  • infekcje intymne.

Produkty na objawy menopauzy

Jakie są podstawowe zasady higieny intymnej w okresie menopauzy?

            Wraz z nadejściem menopauzy zmienia się odczyn pH miejsc intymnych. Ph ze środowiska kwaśnego przechodzi do bardziej zasadowego, co powoduje, że kobieta jest bardziej narażona na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego też higiena intymna w okresie menopauzy jest szczególnie ważna, aby kobiety w dojrzałym wieku nie miały problemów ze swoim zdrowiem.

Warto również stosować kilka podstawowych zasad, dotyczących higieny intymnej podczas menopauzy:

  1. Regularnie chodź na wizyty do ginekologa – ze względu na zachodzące w Twoim organizmie zmiany, ważne jest, aby jakiekolwiek nietypowe i niepokojące objawy na bieżąco konsultować z lekarzem.
  2. Jeśli to konieczne i lekarz zaproponuje takie rozwiązanie – skorzystaj z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz/lub preparatów zmniejszających suchość pochwy
  3. Myj się dwa razy dziennie – ewentualnie częściej, jeśli pojawia się plamienie lub upały.
  4. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, stosuj specjalne wkładki anatomiczne i majtki chłonne, które poprawią Twój komfort i zapewnią odpowiednią ochronę przez przeciekaniem.
  5. do mycia okolic intymnych nie używaj zwykłego mydła, ale specjalnego płynu, żelu czy pianki – w aptece znajdziesz preparaty dedykowane dla kobiet dojrzałych, są to produkty, które mają właściwości łagodzące i nawilżające, co przy suchości pochwy ma duże znaczenie; ponadto preparaty te zawierają kwas mlekowy, dzięki któremu okolicom intymnym zostaje przywrócony kwaśny odczyn
  6. Zrezygnuj z długich i gorących kąpieli.
  7. Do mycia używaj ciepłej, ale nie gorącej wody.
  8. Zrezygnuj z myjek i gąbek – nie dość, że są potencjalnym źródłem zarazków, to jeszcze mogą podrażnić wrażliwą skórę okolic intymnych.
  9. Zachowaj odpowiedni kierunek mycia – zawsze od pochwy w stronę odbytu.
  10. Noś niezbyt obcisłą bieliznę, wykonaną z naturalnych i przewiewnych materiałów.
  11. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, stosuj lubrykanty na bazie wody.
  12. Staraj się unikać cukru, ponieważ stanowi on doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów wywołujących infekcje intymne.
  13. Włącz do swojej diety: jogurty, kefiry, maślanki, kiszonki. Wszystko po to, aby dostarczyć do organizmu korzystne bakterie probiotyczne.

Produkty do higieny intymnej

W okresie menopauzy kobiety najczęściej cierpią na różne dolegliwości, warto więc zadbać o swoje miejsca intymne, żeby zniwelować choć część z tych objawów. Higiena intymna w tym okresie nie jest skomplikowana, a przynosi paniom sporą ulgę i pozwala nadal czuć się kobieco i atrakcyjnie. W końcu menopauza nie oznacza, że kobieta musi przestać czuć się dobrze we własnym ciele.

Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Następna porada
Co to jest nużeniec ludzki - objawy, przyczyny i diagnostyka zakażenia. Jak leczyć nużycę? Czytaj więcej