Menopauza jest normalnym stanem fizjologicznym kobiety, jednak nie zawsze mamy pewność kiedy się pojawi. Niektóre kobiety zauważają pewne objawy wskazujące na początki menopauzy, jednak bardzo często pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście mamy do czynienia z klimakterium, czy też przyczyna zmiennego samopoczucia jest inna. Czy można w prosty i szybki sposób sprawdzić czy to już przekwitanie? Jak wykonać domowy test na menopauzę? Jak odczytać jego wynik? Kiedy można się spodziewać menopauzy?
Menopauza to inaczej przekwitanie lub klimakterium i jest naturalnym procesem fizjologicznym. Oznacza ona taki etap w życiu kobiety, kiedy powoli następuje wygaszanie aktywności jajników, któreprzestają produkować hormony, a w efekcie zanika miesiączka. Odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne. Następuje znaczny wzrost stężenia hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) przy jednoczesnym spadku stężenia estrogenów i progesteronu.
W Polsce kobiety wchodzą w okres przekwitania najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. Jest to naturalny proces fizjologiczny, jednak zdarza się, że w wyniku zabiegów ginekologicznych, chorób autoimmunologicznych, predyspozycji genetycznych czy zażywanych leków dochodzi do tzw. przedwczesnej menopauzy, która może wystąpić nawet u 35-latki.
Warto pamiętać, że menopauza nie pojawia się z dnia na dzień. Klimakterium poprzedzają różne symptomy, które można zaobserwować nawet kilka lat wcześniej.
Pierwszą oznaką, która może zwrócić uwagę kobiety jest zmiana długości cyklu miesiączkowego i czas trwania miesiączki. Pomiędzy miesiączkami mogą pojawić się plamienia, bardziej odczuwalne mogą być również objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a dodatkowo pojawiają się „typowe” dolegliwości menopauzy, czyli:
Oczywiście najpewniejszą odpowiedź uzyskamy po wizycie u lekarza, przeprowadzeniu badania ginekologicznego, wykonaniu USG i wykonaniu zleconych przez lekarza badań krwi. Jeśli jednak chcemy sprawdzić w szybszy sposób czy pojawiające się symptomy mogą wskazywać na menopauzę, mamy możliwość wykonania szybkiego testu w domowym zaciszu.
Zasada działania takiego testu podobna jest do testów ciążowych, z tą różnicą, że wykrywa on podwyższony poziom innego hormonu. Dokładnie chodzi o hormon folikulotropowy (FSH). Taki test do wykonania w domu to test płytkowy, który najlepiej jest wykonać z pierwszego porannego moczu, ponieważ zawiera on najwięcej FSH. Po około 3 minutach można odczytać wynik testu, pojawiający się w postaci kresek. Dla potwierdzenia uzyskanego wyniku, test należy powtórzyć. Dokładność tego typu testów wynosi zazwyczaj co najmniej 99%, zatem możemy z całkiem sporą pewnością stwierdzić czy niepokojące nas objawy mają związek z menopauzą czy też nie. Zazwyczaj w jednym opakowaniu znajdują się dwa testy, ponieważ należy je powtórzyć ze względu na zmieniający się poziom FSH w trakcie trwania cyklu miesiączkowego.
Samo wykonanie testu nie powinno być zbyt skomplikowane, jednak można mieć wątpliwości co do momentu, w którym należy go wykonać. Wszystko zależy od tego, czy kobieta miesiączkuje regularnie czy nieregularnie.
Jeśli miesiączka jest regularna, to pierwszy test z opakowania należy wykonać w pierwszym tygodniu cyklu, czyli między 2 a 7 dniem trwania cyklu. Drugi test z opakowania należy wykonać
dokładnie tydzień później.
Jeśli miesiączka jest nieregularna, to pierwszy test z opakowania należy wykonać w dowolnym dniu, a drugi test dokładnie tydzień później.
Wykonanie testu na przekwitanie opiera się na kilku podstawowych zasadach i należy:
Należy pamiętać, aby nie sprawdzać testu za wcześnie oraz po upłynięciu wyznaczonego czasu. W wyniku procesów chemicznych, wraz z upływem czasu wynik może się zmieniać. Dlatego ważne jest weryfikowanie go dokładnie tak, jak wskazuje ulotka załączona do testu.
Jak poprawnie odczytać wynik testu na menopauzę?