*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Dziewczynka pije syrop

Kiedy stosować i jak dawkować ibuprofen u dzieci i niemowląt?

Co zrobić, kiedy nasze dziecko skarży się na ból głowy? Jaki lek podać, gdy niemowlę nagle zaczyna gorączkować? W takich sytuacjach podajemy lek przeciwbólowy lub obniżający temperaturę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu i postac leku, który chcemy podać dziecku. Jednym z leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dla dzieci jest ibuprofen. Jak bezpiecznie podać dziecku ibuprofen? Jaka jest dzienna dawka ibuprofenu dla dzieci i o czym warto pamiętać stosując ibuprofen u dzieci u niemowląt?

Kiedy stosować ibuprofen dla dzieci i niemowląt?

Ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mają zdolność łagodzenia takich dolegliwości jak:

  • ból,
  • obrzęk,
  • gorączka.

Ponadto ibuprofen hamuje agregację płytek krwi (czyli ich zlepianie się) oraz zmniejsza krzepliwość krwi.

Ibuprofen hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które z kolei biorą udział w syntezie prostaglandyn – to czynniki powodujące uczucie bólu, stan zapalny czy obrzęk).

Ibuprofen dla dzieci łagodzi ból o słabym i umiarkowanym nasileniu i można stosować go w przypadku:

  • bólu głowy,
  • bólu gardła,
  • bólu ucha (również w przypadku stanu zapalnego ucha środkowego),
  • bólu zębów,
  • bolesnego ząbkowania,
  • bólu mięśni, stawów, kości,
  • bólu w przebiegu grypy czy przeziębienia,
  • gorączki różnego pochodzenia (również w przypadku zakażeń wirusowych).

Czy ibuprofen dla dzieci jest bezpieczny? 

Ibuprofen dla dzieci i niemowląt jest bezpieczny, ponieważ nie kumuluje się w organizmie. Po upływie doby jest on wydalany z organizmu w niezmienionej postaci lub w postaci nieaktywnego metabolitu. Najwyższe stężenie ibuprofenu w organizmie powstaje po około 1-2 h od podania, jednak jego działanie możemy odczuć już po około 30 minutach od zażycia leku. Oznacza to, że dziecko po przyjęciu ibuprofenu poczuje ulgę już po 30 minutach.

Ibuprofen dla dzieci i niemowląt

Jak podawać ibuprofen dla dzieci i niemowląt?

  Ibuprofen można podawać dzieciom od 3. miesiąca życia, dlatego dostępne są różne postaci ibuprofenu. W aptece znajdziemy ibuprofen dla dzieci i niemowląt w postaci:

  • czopków,
  • syropu/ zawiesiny,
  • kapsułek/ tabletek,
  • maści/ żelu/ aerozolu,
  • plastrów.

W zależności od wieku dziecka, na pewno dobierzemy odpowiednią formę leku. Należy jednak pamiętać, że maści, żele i areozole, a także plasrty są bezpieczną formą ibuprofenu dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Jak dawkować ibuprofen dzieciom i niemowlętom?

Dawkowanie ibuprofenu u niemowląt i małych dzieci

U dzieci poniżej 20 kg masy ciała (zakłada się, że to masa ciała dziecka do 6. roku życia) dawkowanie podaje się w przeliczeniu na kilogramy.

Jest to 20-30 mg ibuprofenu na kilogram masy ciała dziecka podzielone na 2-3 dawki.

Czyli np. dla niemowlęcia, które ma 5 miesięcy i waży około 5 kg będzie to maksymalnie 150 mg ibuprofenu na dobę, a jednorazowo maksymalnie 50 mg zakładając, że podamy dziecku lek 3 razy w ciągu doby (co 8 godzin).

Dawkowanie ibuprofenu i dzieci powyżej 6. roku życia

U dzieci powyżej 6. roku życia można podać już ibuprofen w formie tabletki, jeśli dziecko nie ma problemu z jej połknięciem.

Dzieciom w wieku 6-9 lat możemy podać jedną tabletkę, która zawiera 200 mg ibuprofenu maksymalnie 3 razy na dobę, tak aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej buprofenu wynoszącej 600 mg.

U dzieci w wieku 9-12 lat można zastosować jedną tabletkę, która zawiera 200 mg ibuprofenu maksymalnie 4 razy na dobę, a więc nie przekraczamy dawki dobowej ibuprofenu wynoszącej 800 mg.

Dawkowanie ibuprofenu u starszych dzieci i młodzieży

U młodzieży powyżej 12. roku życia w razie konieczności można podać jednorazowo dwie tabletki zawierające po 200 mg ibuprofenu, a potem w miarę potrzeb 1-2 tabletki co 4-6 godzin, jednak nie można przekroczyć maksymalnej dawki dobowej ibuprofenu wynoszącej 1200 mg.

Ważne! Jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią lub nasilą się, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Kiedy nie stoswać ibuprofenu u dzieci i niemowląt?

Mimo, że ibuprofen jest lekiem bezpiecznym dla dzieci, to trzeba pamiętać o pewnych okolicznościach, które wykluczają jego stosowanie. W takich przypadkach należy wybrać inny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla naszego dziecka. Ibuprofenu nie należy go stosować, gdy dziecko:

  • jest uczulone na substancję czynną lub inną substancję zawartą w leku,
  • cierpi na skazę krwotoczną,
  • cierpi na wrzody żołądka i/ lub dwunastnicy,
  • cierpi na niewydolność nerek lub wątroby,
  • cierpi na dychawicę oskrzelową,
  • przechodzi ospę.

W każdej sytuacji, która budzi nasze wątpliwości co do zastosowania ibuprofenu u dziecka, powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Środki ostrożności przy stosowaniu ubuprofenu u dzieci i niemowląt

Na pewno musimy pamiętać o tym, aby przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku, dokładnie przeczytać ulotkę i upewnić się, że lek ten będzie dla naszego dziecka bezpieczny. Musimy także zapoznać się z dawkowaniem, żeby uniknąć ryzyka podania zbyt dużej ilości leku. Należy też zwrócić uwagę na to, czy inne leki, które jednocześnie podajemy dziecku, nie zawierają w swoim składzie ibuprofenu.

Koniecznie należy sprawdzić w ulotce, przez jaki czas od pierwszego użycia leku zachowuje on swoją ważność.

W trakcie stosowania leku trzeba obserwować dziecko i jeśli tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

  • Paracetamol plus ibuprofen for the treatment of fever in children (PITCH): randomised controlled trial. Bmj337, a1302.
  • Albrecht, P. (2011). Leki stosowane w przeziębieniu u dzieci. Pediatria po Dyplomie,15(5),83-90.
Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Czy ibuprofen w ciąży jest bezpieczny? Sprawdź czy można stosować ibuprofen w ciąży! Czytaj więcej