Ostre zapalenie gardła i migdałków u dzieci (OZGM, ang. tonsillopharyngitis) jest jedną z częstszych przyczyn wizyt u lekarza najmłodszych pacjentów. OZGM to proces zapalny z zajęciem błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych z obecnymi zmianami, takimi jak obrzęk, zaczerwienienie czy naloty włóknikowe. Jakie są przyczyny zapalenia migdałków u dzieci? Jakie są objawy OZGM u dzieci? Jak leczyć zapalenie migdałków u dzieci?
70-85% zapaleń gardła i migdałków podniebiennych stanowią infekcje wirusowe.
Najczęstszymi wirusami powodującymi zapalenie migdałków są:
Jedynie 15-30% zakażeń gardła i migdałków stanowią infekcje bakteryjne. Głównym czynnikiem etiologicznym jest paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – Streptococcus pyogenes. Zakażenia bakteryjne dotyczą głównie dzieci w wieku 5-15 lat. W regionach o klimacie umiarkowanym w czasie zimy i wczesnej wiosny S. pyogenes może odpowiadać nawet za 40% OZGM u dzieci i młodych dorosłych.
Mimo znajomości przyczyny zapaleń gardła i migdałków, szacuje się że w około 70% przypadków chorzy otrzymują antybiotyki (skuteczne w zwalczaniu bakterii, nie wirusów). Jest to jedno ze zjawisk, które przyczynia się do rosnącej ilości szczepów wielolekoopornych.
Zapalenie gardła i migdałków, chociaż ma ostry przebieg, ma też charakter samoograniczający się - ustępuje zwykle w przeciągu 5-8 dni. OZGM może dawać objawy grypopodobne, z towarzyszącym obrzękiem i zaczerwienieniem migdałków podniebiennych. Do objawów zalicza się:
Objawy wirusowego zapalenia migdałków u dzieci to:
Zakażenie adenowirusami przebiega z:
U 17% chorych infekcji towarzyszyć może zapalenie spojówek.
OZGM bakteryjne u dzieci powyżej 3. roku życia ma zwykle nagły początek. Bólowi gardła towarzyszyć może:
Na powierzchni migdałków może być obecny charakterystyczny biały nalot. Dodatkowe objawy bakteryjnego zapalenia migdałków u dzieci to:
Objawy bakteryjnego zapalenia migdałków zwykle zaczynają ustępować samoistnie po 3-5 dniach.
Dzieci poniżej 3. roku życia natomiast nie prezentują charakterystycznego obrazu klinicznego bakteryjnego OZGM. Zwykle obecny jest nieżyt nosa, niezbyt wysoka gorączka, bolesność i powiększenie węzłów chłonnych szyi.
Noworodki mogą objawiać zapalenie migdałków w postaci:
Zwykle mają rodzeństwo z rozpoznaną infekcją paciorkowcową gardła i migdałków.
Leczenie zapalenia migdałków u dzieci uzależnione jest od etiologii zakażenia.
Zakażenie adenowirusami leczy się objawowo. Wskazane są preparaty obniżające gorączkę i działające przeciwbólowo. Tutaj sprawdzą się leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen) oraz paracetamol. Ważne jest uzupełnianie płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia dziecka. Pomocne może być także stosowanie leków działających miejscowo:
Zaleca się też preparaty z lidokainą czy benzydaminą.
Zakażenie paciorkowcowe (bakteryjne) leczone jest antybiotykiem. Główne cele tej terapii to:
Wszystkie szczepy S. pyogenessą wrażliwe na penicylinę. Jest to więc lek wyboru stosowany w terapii OZGM. Niektórzy stosują zamiast penicyliny - amoksycylinę, która wykazuje podobną skuteczność. W przypadku występowania nadwrażliwości stosuje się makrolidy:
Poza antybiotykoterapią zaleca się nawadnianie pacjenta oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Podobnie, jak w przypadku wirusowego zapalenia migdałków, zaleca się leki z grupy NLPZ (np. ibuprofen) lub paracetamol. Ponadto, tak jak w infekcjach wirusowych, można wspomagać się lekami działającymi miejscowo.