Liczba sztuk:
20 szt.Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Lek Excedrin Duo zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i ibuprofen.
Lek Excedrin Duo stosuje się w celu krótkotrwałego objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym
do umiarkowanego, związanego z migreną, bólami głowy, bólami pleców, bólami miesiączkowymi,
bólem zęba, bólami reumatycznymi i bólami mięśni, bólem w zapaleniu stawów o nasileniu innym niż
ciężkie, objawami przeziębienia i grypy, bólem gardła i gorączką.
Ten produkt jest szczególnie odpowiedni w przypadku bólu, którego nie można złagodzić przy
zastosowaniu samego ibuprofenu lub samego paracetamolu.
Excedrin Duo jest przeznaczony dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Kiedy nie przyjmować leku Excedrin Duo
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników
tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli pacjent przyjmuje już jakieś inne leki zawierające paracetamol.
- jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe, w tym ibuprofen, wysokie dawki
kwasu acetylosalicylowego (powyżej 75 mg na dobę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
(NLPZ), w tym wybiórcze inhibitory cyklooksygenazy-2 (COX-2).
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja alergiczna podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego
lub innych NLPZ.
- u pacjenta występuje czynna lub nawracająca choroba wrzodowa lub krwawienie z żołądka lub
dwunastnicy.
- u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła perforacja lub krwawienie w żołądku lub dwunastnicy
spowodowane wcześniejszym leczeniem NLPZ.
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia krwi.
- jeśli u pacjenta występuje ostra niewydolność serca, wątroby lub nerek.
- podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Excedrin Duo, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent ma zakażenie – patrz nagłówek „Zakażenia” poniżej,
- pacjent jest w podeszłym wieku,
- pacjent choruje obecnie na astmę lub chorował na astmę w przeszłości,
- pacjent ma problemy z nerkami, sercem, wątrobą lub jelitami,
- u pacjenta występuje toczeń rumieniowaty układowy (TRU)
- pacjent ma zaburzenia żołądka i jelit lub przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit (np. wrzodziejące
zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna),
- pacjentka jest w okresie pierwszych 6 miesięcy ciąży lub karmi piersią,
- pacjentka planuje zajść w ciążę.
Zakażenia
Lek Excedrin Duo może maskować objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym
Excedrin Duo może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, co może prowadzić do
zwiększonego ryzyka powikłań.
Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych w związku ze stosowaniem leku Excedrin Duo. Jeśli
pojawi się jakakolwiek wysypka skórna, zmiany na błonach śluzowych, pęcherze lub inne objawy
uczulenia, należy przerwać przyjmowanie leku Excedrin Duo i niezwłocznie uzyskać pomoc
medyczną;
Stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się
z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, zwłaszcza gdy są one stosowane
w wysokich dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku ani czasu trwania leczenia.
Lek Excedrin Duo a inne leki
Nie wolno stosować leku Excedrin Duo razem z:
- innymi lekami zawierającymi paracetamol;
- innymi lekami przeciwbólowymi, w tym ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym w dużych
dawkach (powyżej 75 mg na dobę) lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi
(NLPZ), w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2 (COX-2).
Lek Excedrin Duo może wpływać na działanie niektórych innych leków i niektóre inne leki mogą
wpływać na działanie leku Excedrin Duo. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent
przyjmuje:
- kortykosteroidy; antybiotyki; leki przeciwwymiotne; leki przeciwzakrzepowe; leki stymulujące pracę serca; leki obniżające stężenie cholesterolu; leki moczopędne; leki obniżające podwyższone ciśnienie tętnicze; leki hamujące działanie układu odpornościowego; leki stosowane w leczeniu manii lub depresji; mifepryston; leki stosowane w zakażeniu HIV; flukloksacylinę (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzeń dotyczących krwi i płynów (kwasica metaboliczna z dużą luką anionową), które wymagają pilnego leczenia.
Lek Excedrin Duo może również wpływać na działanie niektórych innych leków i niektóre inne leki
mogą wpływać na działanie leku Excedrin Duo. W związku z tym przed jednoczesnym
zastosowaniem leku Excedrin Duo z innymi lekami należy zawsze zasięgnąć porady lekarza lub
farmaceuty.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy przyjmować leku Excedrin Duo w okresie ostatnich 3 miesięcy ciąży, ponieważ może on
uszkodzić płód lub powodować problemy przy porodzie. Lek może powodować problemy z nerkami
i sercem u płodu. Może wpływać na skłonność do krwawień u matki i dziecka, i spowodować
opóźnienie lub wydłużenie porodu.
Nie należy stosować leku Excedrin Duo w okresie pierwszych 6 miesięcy ciąży, chyba że jest to
bezwzględnie konieczne i zalecane przez lekarza. Należy wtedy stosować najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas.
Jeśli lek Excedrin Duo jest przyjmowany dłużej niż przez kilka dni w okresie po 20. tygodniu ciąży,
może on powodować zaburzenia czynności nerek u płodu, które mogą prowadzić do zmniejszenia
ilości płynu owodniowego otaczającego płód (małowodzia) lub do zwężenia naczynia krwionośnego
(przewodu tętniczego) w sercu płodu. Jeśli konieczne jest leczenie trwające dłużej niż kilka dni,
lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.
Karmienie piersią
Tylko niewielkie ilości paracetamolu, ibuprofenu i jego metabolitów przenikają do mleka kobiecego.
Lek ten można przyjmować w okresie karmienia piersią, jeśli jest stosowany w zalecanej dawce i
przez możliwie najkrótszy czas.
Wpływ na płodność
Lek Excedrin Duo może utrudniać zajście w ciążę.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po przyjęciu leków z grupy NLPZ mogą wystąpić takie działania niepożądane jak zawroty głowy,
ospałość, zmęczenie i zaburzenia widzenia. W razie ich wystąpienia pacjenci nie powinni prowadzić
pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Lek Excedrin Duo zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od
sodu”.
Nie należy przyjmować leku Excedrin Duo dłużej niż przez 3 dni. Jeśli objawy nasilą się lub będą się
utrzymywać, należy skonsultować się z lekarzem.
Dorośli
Należy przyjmować jedną tabletkę, maksymalnie 3 razy na dobę.
Przerwa między dawkami leku musi wynosić co najmniej 6 godzin.
Jeżeli jedna tabletka leku nie zapewnia kontroli objawów, można przyjmować maksymalnie 2 tabletki
do trzech razy na dobę. Pojedyncza dawka w postaci dwóch tabletek przeznaczona jest dla pacjentów
o masie ciała 60 kg i powyżej. Należy zachować co najmniej 6 godziny odstęp pomiędzy dawkami.
Nie należy przyjmować więcej niż sześć tabletek w ciągu 24 godzin (odpowiada to 3000 mg
paracetamolu, 1200 mg ibuprofenu).
Należy przyjmować Excedrin Duo popijając szklanką wody.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, lek Excedrin Duo należy
przyjmować z jedzeniem.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
W przypadku dalszych pytań dotyczących stosowania tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub
farmaceuty.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Excedrin Duo
Należy zawsze skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania opinii na temat występującego ryzyka oraz porady na temat tego, jakie działania należy podjąć.
Pominięcie zastosowania leku Excedrin Duo
Nie należy stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
NALEŻY PRZERWAĆ STOSOWANIE leku i poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią:
- zgaga, niestrawność (częste działania niepożądane, mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10
osób); objawy krwawienia w jelitach (silny ból jamy brzusznej, wymiotowanie krwią lub
płynem przypominającym fusy z kawy, obecność krwi w kale, czarne, smoliste stolce) (niezbyt
częste działania niepożądane; mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób);
- objawy zapalenia błony otaczającej mózg (opon mózgowo-rdzeniowych), takie jak sztywność
karku, bóle głowy, nudności lub wymioty, gorączka lub dezorientacja (bardzo rzadkie działania
niepożądane, mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób);
- objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z oddychaniem,
nasilenie objawów astmy) (bardzo rzadkie działania niepożądane, mogą wystąpić u nie więcej
niż 1 na 10 000 osób);
- ciężkie reakcje skórne, takie jak powstawanie pęcherzy.
Inne możliwe działania niepożądane
Częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
- ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, nudności lub wymioty, biegunka;
- podwyższona aktywność niektórych enzymów wątrobowych ALT, GGT, kreatynina i mocznik
(stwierdzona w badaniach krwi);
- zwiększona potliwość.
Niezbyt częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
- bóle i zawroty głowy,
- wzdęcia (gazy jelitowe) i zaparcia,
- owrzodzenie jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby
Leśniowskiego-Crohna, zapalenie żołądka lub trzustki,
- wysypki skórne, obrzęk twarzy, świąd,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (AST, ALP) i fosfokinazy kreatynowej,
zmniejszone stężenie hemoglobiny (białka w czerwonych krwinkach) lub zwiększenie liczby
płytek krwi (komórek biorących udział w krzepnięciu krwi) (wg wyników badań krwi).
Bardzo rzadkie (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):
- spadek liczby krwinek (powodujący ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej, objawy grypopodobne,
nasilone wyczerpanie, niewyjaśnione krwawienie, zasinienia i krwawienie z nosa);
- zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, uczucie zawrotów głowy;
- dezorientacja, depresja, omamy;
- zmęczenie, ogólne złe samopoczucie;
- czerwone lub fioletowe plamy na skórze, które nie bledną pod naciskiem i są spowodowane
krwawieniem podskórnym (plamica);
- wysokie ciśnienie krwi, zatrzymywanie wody;
- problemy z wątrobą (powodujące zażółcenie skóry i białek oczu);
- problemy z nerkami (powodujące adaptację lub zmniejszone oddawanie moczu, obrzęk nóg);
- niewydolność serca (powodująca duszność, obrzęk);
- mrowienie, drętwienie lub swędzenie;
- zapalenie nerwu wzrokowego;
- senność.
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- nadwrażliwość skóry na światło.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Co zawiera lek Excedrin Duo
- Substancjami czynnymi tego leku są paracetamol i ibuprofen. Każda tabletka powlekana zawiera
500 mg paracetamolu i 200 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki to kroskarmeloza sodowa, hydroksypropyloceluloza, celuloza
mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy, magnezu stearynian.
Otoczka: kopolimer szczepiony makrogolu i alkoholu poliwinylowego, talk, barwnik perłowy na
bazie miki, glicerolu monokaprylokapronian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171),
żelaza tlenek czarny (E 172).
Podmiot odpowiedzialny
Haleon Poland Sp. z o.o.
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
tel. 800 702 849
Wytwórca
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
(Pharmaceutical Works POLPHARMA S.A.)
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
Podmiot odpowiedzialny: Haleon Poland Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa
EAN: 5054563213556