Liczba sztuk:
24 szt.Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Lek Panadol Extra zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kofeinę. Działanie lecznicze jest
wynikiem skojarzonego działania substancji czynnych.
Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie przeciwbólowe
paracetamolu.
Wskazania do stosowania leku Panadol Extra:
Lek działa przeciwbólowo w bólach głowy, gardła, migrenach, bólach zębów, bólach kostnych,
stawowych i mięśniowych oraz bólach menstruacyjnych. Może być stosowany w przeziębieniach i
stanach grypopodobnych. Działa przeciwgorączkowo.
Kiedy nie przyjmować leku Panadol Extra:
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego
leku (wymienionych w punkcie 6).
- w przypadku choroby alkoholowej, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca,
bezsenności.
Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek zawiera paracetamol.
Nie stosować większej dawki niż rekomendowana, gdyż przedawkowanie paracetamolu może
prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami dostępnymi bez recepty lub z przepisu
lekarza zawierającymi paracetamol takimi jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, stosowane w
leczeniu objawów grypy i przeziębienia, wspomagających zasypianie.
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku i stosować się do zaleceń w niej
zawartych.
Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:
Lek Panadol Extra a inne leki
Lek zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania, nie stosować z innymi lekami
zawierającymi paracetamol.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:
metoklopramidu, domperidonu, kolestyraminy, leków przeciwzakrzepowych
(min. warfaryna), w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków
nasennych, przeciwpadaczkowych, przeciwgruźliczych, inhibitorów MAO, estrogenów i progesteronu, disulfiramu
niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego).
Ten lek nie jest zalecany dla osób przyjmujących sole litu (stosowane m.in. w leczeniu depresji,
manii).
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych
(np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi).
Paracetamol stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką
temperaturę.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę jeśli pacjent stosuje flukloksacylinę (antybiotyk), ze
względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczacego krwi i płynów ustrojowych (kwasicy
metabolicznej z dużą luką anionową).
Panadol Extra z jedzeniem, piciem i alkoholem
W czasie przyjmowania produktu nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko
uszkodzenia wątroby.
W przypadku, gdy lek Panadol Extra zawierający m.in. kofeinę będzie podawany w zalecanym
dawkowaniu w połączeniu z kofeiną zawartą w pożywieniu, możliwe jest nasilenie objawów
niepożądanych związanych ze wzrostem całkowitej dawki kofeiny, takich jak: bezsenność, niepokój
ruchowy, lęk, rozdrażnienie, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, kołatanie serca.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Nie należy stosować leku Panadol Extra w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Panadol Extra nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów
i obsługiwania maszyn.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Doustnie, w zależności od nasilenia dolegliwości, 1-2 tabletki, do 4 razy na dobę. Nie należy
przyjmować leku częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 4 dawki (8 tabletek) w ciągu doby.
Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Należy zawsze stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez najkrótszy możliwy czas.
Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.
Dzieci
Produkt leczniczy Panadol Extra nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Panadol Extra
Przedawkowanie paracetamolu może spowodować uszkodzenie wątroby, co może zakończyć się
przeszczepem wątroby lub zgonem. Zaobserwowano też przypadki ostrego zapalenia trzustki,
związanego zwykle z zaburzeniami czynności wątroby i uszkodzeniem wątroby.
W razie zażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej, nawet
gdy samopoczucie chorego jest dobre, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia
wątroby, co może zakończyć się przeszczepem wątroby lub zgonem. Jeśli od spożycia nie upłynęło
więcej niż godzina należy sprowokować wymioty. Można też przyjąć 60-100 g węgla aktywnego
doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.
Pominięcie zastosowania leku Panadol Extra
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia:
- reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych
z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy,
- wysypki skórnej lub ciężkiej reakcji skórnej objawiającej się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub
pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami
stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na
skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka oraz gorączką,
- problemów z oddychaniem, w przypadku, gdy podobne problemy występowały w przeszłości
podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków
przeciwzapalnych,
- sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie,
- zaburzeń czynności wątroby.
Powyższe reakcje występują bardzo rzadko tj. u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów.
Pozostałe działania niepożądane:
zawroty głowy, ból głowy, kołatanie serca, bezsenność, niepokój ruchowy, lęk, rozdrażnienie,
nerwowość, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Powyższe reakcje występują z częstością nieznaną (nie może być określona na podstawie dostępnych
danych).
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
- Substancjami czynnymi leku są paracetamol i kofeina. Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg
paracetamolu i 65 mg kofeiny.
- Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, skrobia kukurydziana, powidon K 25, potasu sorbinian,
talk, kwas stearynowy, kroskarmeloza sodowa.
Otoczka zawiera: hydroksypropylometylocelulozę, triacetynę.
Podmiot odpowiedzialny
Haleon Poland Sp. z o.o.
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
tel. 800 702 849
Wytwórca
GlaxoSmithKline Dungarvan Limited
Knockbrack
Dungarvan
Co. Waterford
Irlandia
Podmiot odpowiedzialny: Haleon Poland Sp. z o.o., ul. Rzymowskiego 53, 02-697 Warszawa
EAN: 5054563191014