Przeziębienie, inaczej choroba przeziębieniowa, to samoograniczająca się infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, dzieci mogą chorować na nie nawet 7-10 razy do roku. Rozpoznanie przeziębienia u niemowlęcia może być problematyczne ze względu na to, że nie komunikuje ono swoich dolegliwości. Jak zatem rozpoznać objawy przeziębienia u niemowląt? Jak je leczyć? Jakie leki są bezpieczne dla niemowlęcia?
Przeziębienie jest chorobą wywoływana przez infekcję wirusową. Warto zaznaczyć, że może ją wywoływać aż ponad 100 różnych wirusów! Właśnie dlatego, choroba przeziębieniowa może pojawiać się tak często w ciągu życia. Przeziębienie najczęściej wywołuje infekcja rinowirusem, ale przyczyną mogą być też:
Istnieje szereg czynników ryzyka zwiększających ryzyko częstszych infekcji górnych dróg oddechowych, są to między innymi:
Najczęście pierwszym objawem przeziębienia u niemowlęcia jest wyciek wydzieliny z błony śluzowej nosa. Jaki kolor może mieć wydzielina z nosa niemowlaka? Kolor wydzieliny nie wskazuje na etiologię zakażenia - w zakażeniu wirusowym może ona być:
Przeziębione niemowlę może być również niespokojne oraz mieć problemy z zasypianiem.
Obrzęk błony śluzowej nosa u niemowlaka może utrudniać proces karmienia, dlatego dziecko niechętnie będzie przyjmowało pokarm.
Inne możliwe objawy przeziębienia u niemowlaka to:
Objawy te zwykle mają największe nasilenie przez 10 pierwszych dni, jednak kaszel u niemowląt może utrzymywać się dłużej.
W przypadku wystąpienia powyższych objawów przeziębienia u niemowlęcia poniżej 3. miesiąca życia należy zgłosić się do lekarza, szczególnie, jeśli dziecko ma gorączkę.
Inne, niepokojące objawy u niemowlaka, z którymi rodzice powinni pójść do lekarza na konsultację to między innymi:
Natomiast w przypadku wystąpienia u niemowlęcia:
powinno być powodem natychmiastowej wizyty u lekarza.
Choroba przeziębieniowa u niemowląt jest wywoływana przez wirusy, co oznacza, że antybiotykoterapia nie jest w tym przypadku skuteczna.
Dziecko w trakcie choroby przeziębieniowej powinno być odpowiednio nawodnione.
Wydzielinę z nosa u niemowlaka należy usuwać przeznaczoną do tego gruszką, dostępną w aptece, bez recepty. Można zastosować również donosowe preparaty z solą 0,9% - w przypadku niemowlaków będą to np. krople.
Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko może okazać się pomocne w przynoszeniu ulgi w przypadku niektórych z objawów. Nie zaleca się montowania podgrzewanych systemów nawilżania powietrza czy wdychania pary wodnej - nie wpływa to na objawy, a może skutkować poparzeniami.
Zaleca się też stosowanie leków o działaniu:
Substancje szczególnie zalecane to:
Należy pamiętać o dostosowaniu dawki leku do wieku i wagi dziecka. Nie zaleca się także, by leki stosować naprzemiennie.
Kaszel u niemowląt jest przykrym objawem, ale stanowi reakcję obronną organizmu - pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych u dziecka.
W przeziębieniu u niemowląt i małych dzieci przeważnie nie zaleca się stosowania leków przeciwkaszlowych. Można natomiast zastosować leki mukolityczne, takie jak acetylocysteina - za wyjątkiem sytuacji, kiedy pojawiło się powikłanie w postaci zapalenia płuc.
Stosowanie u niemowląt leków obkurczających naczynia krwionośne, takich jak α-sympatykomimetyki, może wiązać się z bardzo poważnymi działaniami niepożądanymi - do zgonu włącznie. W związku z tym nie zaleca się ich stosowania.
Leki przeciwhistaminowe nie wydają się przynosić korzyści w stosowaniu u małych dzieci.
Warto pamiętać o tym, by dziecko było szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień. Dodatkowo można zrealizować szczepienia zalecane przeciwko grypie czy meningokokom. Obecnie dostępna jest także szczepionka przeciwko COVID-19, dostępna dla dzieci już od 5. roku życia.
Dobrym sposobem na dbanie o prawidłowy rozwój układu odpornościowego u dziecka jest karmienie piersią - zaleca się, by utrzymać tę drogę karmienia przez minimum 6 miesięcy.
Częstym infekcjom sprzyja tzw. bierne palenie tytoniu - należy zadbać, by dziecko nie było na to narażone.
Jeśli chodzi o metody związane ze stosowaniem witaminy C, D, cynku, czy preparatów roślinnych, zawierających np. E. purpurea czy czosnek - ich działanie nie zostało udowodnione i stosowanie wydaje się dyskusyjne.