Desmoxan 100 Kapsułek
KRÓTKA DATA WAŻNOŚCI - 30.09.2022
Lek Desmoxan zawiera substancję czynną cytyzynę, której działanie podobne jest do nikotyny.
Cytyzyna stopniowo wypiera nikotynę z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się uzależnienie od nikotyny i możliwe jest odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji (głodu nikotynowego).
Lek stosuje się w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie leku Desmoxan pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku Desmoxan jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.
Desmoxan należy przyjmować doustnie, popijając odpowiednią ilością wody zgodnie z poniższym schematem.
- od 1 do 3 dnia 1 kapsułka co 2 godziny (maksymalnie 6 kapsułek na dobę)
- od 4 do 12 dnia 1 kapsułka co 2,5 godziny (maksymalnie 5 kapsułek na dobę)
- od 13 do 16 dnia 1 kapsułka co 3 godziny (maksymalnie 4 kapsułki na dobę)
- od 17 do 20 dnia 1 kapsułka co 5 godzin (maksymalnie 3 kapsułki na dobę)
- od 21 do 25 dnia 1 do 2 kapsułek na dobę
- Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną (cytyzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- W przypadku niestabilnej dławicy piersiowej
- W przypadku przebytego niedawno zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
- W przypadku klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
Działania niepożądane najczęściej występują na początku leczenia.
Są to: męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie, zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle, zawroty głowy, rozdrażnienie, uczucie ciężkości głowy, zaburzenia snu (bezsenność, senność, dziwne sny, koszmary, ospałość), zmiany nastroju, lęk, trudności w koncentracji, osłabienie popędu płciowego, przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, duszność, wzmożone odkrztuszanie, suchość w jamie ustnej, nadmierne ślinienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, wzdęcia, zgaga), pieczenie języka, zmiany smaku, bóle mięśniowe, wysypka, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zwiększenie aktywności aminotransferaz (pewien rodzaj enzymów wątrobowych).
Większość działań niepożądanych zanika w trakcie leczenia. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jednoczesne stosowanie Desmoxanu z lekami przeciwgruźliczymi (PASA, streptomycyna) zmniejsza działanie pobudzające leku.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie wolno stosować tego leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.