*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
UWAGA: aby dokonać rezerwacji produktu, wybierz preferowaną aptekę
UWAGA: ten lek nie jest dostępny w wybranej lokalizacji

Sprawdź dostępność w aptekach

Lek na receptę

Livopill tabletki 1,5 mg 1 tabl.

Opis produktu

Livopill 1500 mcg, 1 tabletka

Livopill jest lekiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania w przypadkach nagłych, w ciągu 72 godzin po tym, gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy inna stosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Każda tabletka zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu.

Co to jest Livopill?

Livopill jest lekiem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania w przypadkach nagłych, w ciągu 72 godzin po tym, gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy inna stosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Dotyczy to następujących przypadków:
· jeśli w czasie stosunku płciowego nie zastosowano żadnej antykoncepcji;
· Jeśli metoda antykoncepcyjna została zastosowana nieprawidłowo, np.
- gdy prezerwatywa zsunęła się lub została zastosowana w niewłaściwy sposób;
- gdy kapturek lub krążek antykoncepcyjny zmienił pozycję, pękł, uległ zniszczeniu lub został usunięty w niewłaściwym czasie;
- gdy penis nie został wycofany z pochwy w odpowiednim momencie w czasie stosunku przerywanego (np. wytrysk nastąpił w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe).

Lek Livopill zawiera jako substancję czynną syntetyczny hormon zwany lewonorgestrelem. Lek ten, przyjęty w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym, zapobiega ciąży w około 84%. Nie zapobiegnie on ciąży w każdym przypadku, a jego skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Najlepiej jest przyjąć lek w ciągu pierwszych 12 godzin.

Działanie i właściwości

Uważa się, że lek Livopill działa poprzez:
· hamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki;
· zapobieganie zapłodnieniu przez plemniki już uwolnionej komórki jajowej.

Lek ten nie jest skuteczny, jeśli pacjentka jest już w ciąży. Jeżeli kolejny stosunek płciowy bez skutecznego zabezpieczenia miał miejsce po przyjęciu leku Livopill (także w czasie tego samego cyklu miesiączkowego), tabletka może nie zadziałać antykoncepcyjnie. Lek Livopill nie jest wskazany do stosowania przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego (menarche).

Jak stosować lek Livopill?

Jedną tabletkę należy przyjąć tak szybko, jak to możliwe, najlepiej w ciągu 12 godzin i nie później niż po 72 godzinach (3 dni) po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego zabezpieczenia. Nie należy zwlekać z przyjęciem tabletki. Im wcześniej po stosunku płciowym odbytym bez zabezpieczenia tabletka zostanie przyjęta, tym większa jest jej skuteczność. Tabletka może zapobiec ciąży jedynie wtedy, gdy zastosuje się ją w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym odbytym bez zabezpieczenia.

· Produkt leczniczy Livopill można stosować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, pod warunkiem, że pacjentka nie jest w ciąży, ani nie podejrzewa, że może być w ciąży.
· Tabletki nie należy żuć, należy połknąć tabletkę w całości, popijając wodą.
· Jeżeli pacjentka stosuje regularną metodę antykoncepcji, taką jak tabletki antykoncepcyjne, może kontynuować ich przyjmowanie zgodnie z zaleceniami.

Jak postępować w przypadku wystąpienia wymiotów
Jeżeli w ciągu trzech godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty, należy natychmiast przyjąć jeszcze jedną tabletkę.

Po zastosowaniu leku Livopill
· Jeżeli pacjentka nie stosuje środków antykoncepcyjnych i zamierza współżyć po przyjęciu leku Livopill, powinna stosować prezerwatywy lub kapturek naszyjkowy jednocześnie ze środkami plemnikobójczymi, aż do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego. Jest to konieczne, ponieważ lek Livopill nie jest skuteczny w przypadku kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego przed następnym terminowym wystąpieniem krwawienia miesiączkowego.
· Po upływie około trzech tygodni od zastosowaniu leku Livopill zaleca się, aby pacjentka odbyła wizytę lekarską w celu upewnienia się, czy działanie leku Livopill było skuteczne. Jeżeli krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 5 dni lub występuje nietypowo skąpe lub obfite krwawienie, pacjentka powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
· Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę pomimo zastosowania leku, ważne jest, aby skonsultowała się z lekarzem.
· Jeżeli pacjentka kontynuuje stosowanie regularnej antykoncepcji hormonalnej, takiej jak tabletki antykoncepcyjne i nie wystąpiło u niej krwawienie miesiączkowe w przerwie w przyjmowaniu tabletek, powinna zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia ciąży.

Następne krwawienie miesiączkowe po zastosowaniu leku Livopill
Po zastosowaniu leku Livopill krwawienie miesiączkowe jest zazwyczaj prawidłowe i rozpoczyna się w tym samym dniu co zwykle, czasami jednak może wystąpić kilka dni później lub wcześniej. Jeżeli krwawienie miesiączkowe rozpoczyna się o ponad 5 dni później niż zwykle, jeżeli w tym czasie występuje nietypowe krwawienie lub jeżeli pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży, to powinna wykonać test ciążowy.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Livopill
Pomimo, że nie zgłaszano ciężkich działań niepożądanych w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek jednocześnie, mogą wystąpić nudności, wymioty oraz krwawienie z dróg rodnych.

Jak często można stosować lek Livopill
Lek Livopill należy stosować jedynie w przypadkach nagłych, a nie jako regularną metodę antykoncepcji. Jeżeli lek Livopill stosowany jest częściej niż jeden raz w tym samym cyklu miesiączkowym, to jego działanie antykoncepcyjne jest słabsze, natomiast większe jest ryzyko zaburzeń cyklu miesiączkowego. Lek Livopill nie jest tak samo skuteczny jak regularne metody antykoncepcji.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Livopill jeśli pacjentka ma uczulenie na lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Livopill – działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Możliwe działania niepożądane wymieniono poniżej, według częstości ich występowania.
Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentek):
· nudności (mdłości);
· nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego;
· ból w podbrzuszu;
· uczucie zmęczenia;
· ból głowy.
Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek):
· wymioty (patrz punkt: „Jak postępować w przypadku wystąpienia wymiotów”);
· inne niż zwykle krwawienie miesiączkowe (później lub wcześniej niż zwykle, nieregularne krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowe);
· tkliwość piersi, biegunka lub zawroty głowy.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentek):
· wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk twarzy, ból w okolicy miednicy, bolesne miesiączki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeżeli którykolwiek z poniższych punktów dotyczy pacjentki, należy poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku Livopill, ponieważ antykoncepcja w przypadkach nagłych może nie być dla pacjentki odpowiednia.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży
Lek ten nie jest skuteczny jeżeli pacjentka jest już w ciąży. Lek Livopill nie jest tabletką aborcyjną i nie może zakończyć ciąży. Pacjentka może być już w ciąży, jeżeli:
- krwawienie miesiączkowe opóźnia się o ponad 5 dni lub występuje nietypowe krwawienie w dniu spodziewanej miesiączki;
- minęło więcej niż 72 godziny od niezabezpieczonego stosunku płciowego w tym samym cyklu miesiączkowym.

Nie zaleca się stosowania leku Livopill, jeżeli:
- u pacjentki występuje choroba jelita cienkiego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), która hamuje wchłanianie leku;
- u pacjentki występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
- u pacjentki występowała kiedykolwiek w przeszłości ciąża pozamaciczna (rozwój zarodka przebiega poza macicą);
- u pacjentki występowało zapalenie jajowodów.

Wystąpienie w przeszłości ciąży pozamacicznej lub zakażenia jajowodów zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnej ciąży pozamacicznej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem antykoncepcji w przypadkach nagłych, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Dzieci i młodzież
Livopill nie jest wskazany do stosowania przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego (menarche).

Jeśli pacjentka martwi się o choroby przenoszone drogą płciową
Jeśli podczas stosunku nie stosowano prezerwatywy (lub została przedziurawiona lub zsunęła się), może być prawdopodobne, że pacjentka mogła zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową lub wirusem HIV. Lek ten nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Livopill a ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Kobiety w ciąży nie powinny stosować leku Livopill. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę pomimo zastosowania leku, ważne jest, aby skontaktowała się z lekarzem. Nie ma dowodów na to, żeby lek Livopill wywierał szkodl

Podmiot odpowiedzialny: Exeltis Poland Sp. z o.o., ul. Szamocka 8, 01-748 Warszawa

EAN: 5909991434656