Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Liczba sztuk:
10 szt.Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Luminastil jest lekiem zawierającym substancję czynną difenhydraminy chlorowodorek. Difenhydramina należy do leków przeciwhistaminowych o działaniu nasennym i uspokajającym.
Wskazania do stosowania
Krótkotrwałe stosowanie w sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Luminastil należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
Należy przerwać przyjmowanie tego leku, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy lub oznaki zaburzeń rytmu serca. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W przypadku utrzymującej się bezsenności należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ bezsenność może być objawem poważnej choroby podstawowej.
Zgłaszano przypadki nadużywania i uzależnienia od difenhydraminy u młodych dorosłych i (lub) u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i (lub), u których wcześniej występowały zaburzenia związane z nadużywaniem leków. Wszelkie oznaki uzależnienia lub nadużywania leku, należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.
Difenhydraminę należy stosować przez najkrótszy możliwy okres czasu. Stosowanie leku może prowadzić do rozwoju tolerancji i (lub) uzależnienia.
Jeśli po 7 dniach stosowania leku pacjent nie czuje się lepiej lub czuje się gorzej, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Nie należy stosować tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek może nasilać działanie niektórych leków.
Nie należy przyjmować leku Luminastil, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub leki, które mogą wpływać na rytm serca.
Nie należy przyjmować leku Luminastil razem z innymi lekami przeciwhistaminowymi, w tym lekami stosowanymi na skórę lub lekami stosowanymi w leczeniu kaszlu i przeziębienia.
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje którykolwiek z niżej wymienionych leków: leki uspokajające, nasenne i przeciwlękowe; inhibitory monoaminooksydazy; trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne; wenlafaksynę; atropinę; metoprolol.
Podczas przyjmowania tego leku nie wolno pić alkoholu.
Nie stosować leku Luminastil w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Luminastil jest lekiem o działaniu nasennym, który wkrótce po przyjęciu dawki będzie powodował senność oraz uspokojenie polekowe. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn przez minimum 8 godzin po zażyciu ostatniej dawki leku Luminastil. Lek może powodować także zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia uwagi, zaburzenia psychoruchowe i osłabienia reakcji. W przypadku wystąpienia takich objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Luminastil nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Luminastil
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub najbliższego Oddziału Ratunkowego.
Przedawkowanie może powodować: rozszerzenie źrenic, gorączkę, zaczerwienienie twarzy, pobudzenie, drżenie mięśni, ruchy mimowolne, omamy (spostrzeganie nieistniejących przedmiotów, osób) oraz zmiany w zapisie EKG. Znaczne przedawkowanie leku może spowodować rabdomiolizę (rozpad mięśni), drgawki, majaczenie, psychozę toksyczną, zaburzenia pracy serca, śpiączkę i zapaść sercowo-naczyniową.
Pominięcie przyjęcia dawki leku Luminastil
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Należy przerwać stosowanie leku Luminastil i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na Oddział Ratunkowy najbliższego szpitala, jeśli u pacjenta wystąpi:
Częstość występowania tych objawów jest nieznana.
Inne działania niepożądane
Często (występują u 1 do 10 osób na 100): zmęczenie, uspokojenie; senność; zaburzenia uwagi; trudności w utrzymaniu równowagi, zawroty głowy; suchość w jamie ustnej.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty; dezorientacja, paradoksalne pobudzenie (np. zwiększona energia, niepokój ruchowy, nerwowość); drgawki, bóle głowy;
parestezja (uczucie mrowienia, drętwienia lub zmiany temperatury skóry); dyskineza (nieskoordynowane i niezależne od woli ruchy kończyn lub całego ciała, wyginanie i prężenie, mimowolne ruchy warg, wysuwanie i chowanie języka); niewyraźne widzenie;
tachykardia (przyspieszone bicie serca), kołatanie serca (nierówne, szybkie bicie serca); zgęstnienie wydzieliny oskrzelowej (flegma); drżenie mięśni; trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu.
Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) są bardziej podatne na dezorientację i paradoksalne pobudzenie.
Substancją czynną leku jest difenhydraminy chlorowodorek. Każda tabletka zawiera 50 mg difenhydraminy chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Podmiot odpowiedzialny
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Partyzancka 133/151
95-200 Pabianice
Wytwórca
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Szkolna 31
95-054 Ksawerów