*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
UWAGA: aby dokonać rezerwacji produktu, wybierz preferowaną aptekę
UWAGA: ten lek nie jest dostępny w wybranej lokalizacji

Sprawdź dostępność w aptekach

Lek na receptę

Mirena System Terapeutyczny Domaciczny 1 Sztuka

Opis produktu

Mirena, 20 mikrogramów/24 godziny, system terapeutyczny domaciczny

Lek Mirena to domaciczny system terapeutyczny stosowany w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych niewiadomego pochodzenia.

Co to jest lek Mirena? 

Lek Mirena to system terapeutyczny domaciczny o kształcie litery „T”, który po założeniu uwalnia hormon – lewonorgestrel do jamy macicy. Lek Mirena jest stosowany w celu zapobiegania ciąży (działanie antykoncepcyjne) oraz w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych (niewiadomego pochodzenia).

Działanie i właściwości

System terapetyczny Mirena ma kształt litery „T”, dzięki czemu dopasowuje się do jamy macicy. W jego pionowej części znajduje się pojemnik z lekiem zawierający lewonorgestrel. Do pętli w dolnym końcu podstawy systemu przymocowane są dwie brązowe nitki, służące do usuwania systemu z macicy.

Skuteczność antykoncepcyjna systemu Mirena jest taka sama jak najbardziej skutecznej wkładki domacicznej zawierającej miedź. W badaniach klinicznych stwierdzono około 2 ciąże na 1000 kobiet stosujących system Mirena w pierwszym roku.

W leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych niewiadomego pochodzenia już po 3 miesiącach stosowania systemu Mirena zmniejsza się nasilenie krwawienia. U niektórych kobiet możliwe jest nawet zatrzymanie miesiączki.

Jak stosować lek Mirena?

Zakładanie systemu Mirena
System Mirena zakłada się:

  • w ciągu 7 dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego;
  • natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze, pod warunkiem, że nie występuje zakażenie dróg rodnych;
  • po porodzie, dopiero gdy macica powróci do swoich normalnych rozmiarów, ale nie wcześniej niż po upływie 6 tygodni od porodu.

System może zostać wymieniony na nowy w dowolnym dniu cyklu.

System Mirena powinien być zakładany tylko przez lekarza lub pracownika służby zdrowia, mającego doświadczenie w zakładaniu systemu.

Sposób zakładania systemu Mirena
Po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, w pochwie umieszcza się wziernik i przemywa szyjkę macicy roztworem antyseptycznym. Następnie system domaciczny umieszcza się w macicy za pomocą cienkiej, elastycznej plastikowej rurki (aplikatora). Przed zakładaniem systemu można miejscowo znieczulić szyjkę macicy.

U niektórych osób po założeniu systemu może wystąpić ból i zawroty głowy. Jeżeli nie ustępują one w ciągu pół godziny u pacjentki pozostającej w pozycji leżącej, może to oznaczać, że system może być założony niewłaściwie. Należy przeprowadzić badanie i jeśli to konieczne usunąć system.

Po założeniu systemu Mirena pacjentka powinna otrzymać od lekarza kartę przypominającą, w której wpisywane będą terminy badań kontrolnych. Kartę tę należy przynosić na każdą zaplanowaną wizytę.

Kiedy należy zwrócić się do lekarza
Lekarz powinien skontrolować obecność systemu w ciągu 4 do 12 tygodni od jego założenia, a następnie przynajmniej raz w roku. Częstotliwość i rodzaj wykonywanych badań lekarz ustala indywidualnie.

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli:

  • nitki w pochwie nie są wyczuwalne,
  • wyczuwa się dolną część systemu,
  • podejrzewa się u siebie ciążę,
  • występują uporczywy ból brzucha, gorączka lub nietypowa wydzielina z pochwy,  
  • kobieta lub partner odczuwają ból lub dyskomfort w trakcie stosunku płciowego,
  • wystąpiły nagle zmiany w cyklu menstruacyjnym,
  • wystąpią inne problemy zdrowotne, takie jak: migrenowe bóle głowy lub silne bóle głowy, które powracają, nagłe problemy z widzeniem, żółtaczka lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • wystąpi którykolwiek ze stanów wymienionych w punkcie „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.

Przypomnij lekarzowi, że masz założony system Mirena, w szczególności jeśli nie jest to lekarz, który zakładał system.

Czas stosowania systemu Mirena

Stosowanie w celu zapobiegania ciąży:

  • system Mirena zapobiega ciąży (wykazuje działanie antykoncepcyjne) przez 8 lat od założenia i najpóźniej po tym czasie powinien zostać usunięty.

Stosowanie w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych (niewiadomego pochodzenia):

  • system Mirena jest skuteczny przez 5 lat od założenia. Powinien zostać usunięty lub wymieniony gdy nadmierne krwawienia miesiączkowe powrócą, lub najpóźniej po 8 latach. Po usunięciu poprzedniego systemu można założyć nowy.

Jeżeli chce się usunąć system Mirena po to by zajść w ciążę lub z innego powodu
Lekarz może łatwo usunąć system w dowolnym czasie. Usunięcie systemu jest zazwyczaj bezbolesne. Po wyjęciu systemu Mirena powraca płodność, co oznacza, że można zajść w ciążę podczas pierwszego cyklu menstruacyjnego. Jeżeli nie planuje się ciąży, systemu Mirena nie należy usuwać po 7. dniu cyklu menstruacyjnego (miesiączkowego), chyba że stosuje się inne metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy) przez co najmniej 7 dni przed usunięciem systemu. Jeżeli kobieta ma nieregularne menstruacje (miesiączki) lub nie ma menstruacji, należy stosować mechaniczne metody zapobiegania ciąży przez co najmniej 7 dni przed usunięciem systemu i do czasu powrotu krwawienia  miesiączkowego. Można też natychmiast po usunięciu poprzedniego systemu założyć nowy i w takim przypadku nie jest wymagane dodatkowe zabezpieczanie się.

Czy system Mirena wpływa na krwawienie miesiączkowe?

Mirena wpływa na cykl menstruacyjny i może powodować różnego rodzaju zmiany w miesiączkowaniu, takie jak: plamienia (nieznaczna utrata krwi), krótsze lub dłuższe krwawienie, skąpe lub intensywne krwawienie lub jego brak.

U wielu kobiet przez pierwsze 3 do 6 miesięcy po założeniu systemu Mirena, poza krwawieniem miesiączkowym, pojawiają się częste plamienia lub niewielkie krwawienia.

U niektórych kobiet krwawienia miesiączkowe mogą się nasilać lub trwać dłużej niż zwykle. Należy poinformować o tym lekarza, szczególnie jeżeli objawy te nie przemijają.

Czasami dochodzi do stopniowego zmniejszenia liczby dni krwawień oraz ilości krwi traconej co miesiąc. U niektórych kobiet może z czasem dojść do całkowitego zatrzymania miesiączek. Po usunięciu systemu miesiączki powracają do normalnego stanu.

Czy brak krwawień podczas stosowania systemu Mirena to stan prawidłowy?
Tak, brak miesiączek jest wynikiem działania hormonu na błonę śluzową macicy. Nie dochodzi do comiesięcznego pogrubienia błony śluzowej macicy, która w naturalnych warunkach jest usuwana z krwią miesiączkową. Nie musi to być objaw menopauzy albo ciąży. Stężenia hormonów pozostają prawidłowe. Brak miesiączek podczas stosowania systemu Mirena może być korzystny dla zdrowia kobiety.

Rozpoznanie ciąży
Zajście w ciążę w czasie stosowania systemu Mirena jest mało prawdopodobne, nawet jeżeli nie występują krwawienia miesiączkowe. Jeżeli krwawienie miesiączkowe nie wystąpiło przez sześć tygodni i budzi to niepokój, można wykonać test ciążowy. Jeżeli wynik jest negatywny, nie ma potrzeby przeprowadzania innych badań, chyba że występują inne objawy ciąży, np. nudności, zmęczenie czy tkliwość piersi.

Czy system Mirena może powodować ból lub dyskomfort?
Niektóre kobiety odczuwają ból (jak przy bólach menstruacyjnych) przez kilka pierwszych tygodni po założeniu systemu. Należy ponownie udać się do lekarza, jeżeli występuje ostry ból lub ból utrzymuje się przez ponad 3 tygodnie od dnia założenia systemu Mirena.

Wpływ systemu Mirena na stosunki płciowe
Zarówno pacjentka, jak i partner nie powinni wyczuwać systemu podczas stosunku płciowego. Jeżeli jednak wyczuwają, należy unikać stosunków płciowych do czasu sprawdzenia przez lekarza czy system znajduje się we właściwym położeniu.

Po jakim czasie od założenia systemu może dojść do stosunku płciowego?
Systemu Mirena zapobiega ciąży od razu po założeniu. Najlepiej jednak wstrzymać się od stosunków płciowych przez około 24 godziny od założenia systemu, aby organizm mógł odpocząć.

Używanie tamponów lub kubeczków menstruacyjnych
Zaleca się używanie podpasek higienicznych. Jeżeli stosowane są tampony lub kubeczki menstruacyjne, należy je zmieniać ostrożnie, aby nie pociągnąć za nitki systemu Mirena. Jeśli pacjentka uważa, że system Mirena został wyciągnięty z prawidłowego umiejscowienia, należy unikać stosunku lub stosować antykoncepcję mechaniczną (taką jak prezerwatywy) i skontaktować się z lekarzem.

Co się dzieje, kiedy dochodzi do samoistnego wydalenia systemu Mirena?
Wydalenie systemu Mirena podczas krwawienia miesięcznego jest możliwe, chociaż dochodzi do niego rzadko. Można podejrzewać, że do niego doszło, jeżeli krwawienie miesiączkowe jest bardziej nasilone niż zwykle. Możliwe jest także częściowe wydalenie systemu Mirena z jamy macicy (pacjentka i partner mogą zauważyć to podczas stosunku płciowego). Jeśli Mirena zostanie całkowicie lub częściowo wydalona, nie chroni przed zajściem w ciążę.

Samodzielne sprawdzanie, czy system Mirena jest we właściwym miejscu 
Należy ostrożnie włożyć palec do pochwy i sprawdzić obecność nitek blisko szyjki macicy. Nie należy pociągać za nitki, gdyż w ten sposób można niechcący usunąć system. Jeżeli nie wyczuwa się nitek, może to oznaczać, że doszło do wydalenia systemu z macicy lub przebicia macicy. Należy wówczas stosować mechaniczną antykoncepcję (np. prezerwatywy) i skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Informacje ważne przed zastosowaniem leku Mirena

W niektórych sytuacjach, które opisano poniżej, konieczne jest usunięcie systemu Mirena lub jego skuteczność może być obniżona. Należy wtedy powstrzymać się od kontaktów seksualnych albo zastosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywę lub inną metodę mechaniczną. Nie należy stosować metody kalendarzykowej ani pomiaru temperatury, ponieważ Mirena wpływa na miesięczne zmiany temperatury ciała i zmiany śluzu szyjkowego. Mirena nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) ani przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Leku Mirena nie należy zakładać, jeśli u pacjentki stwierdzi się którąkolwiek z niżej wymienionych sytuacji:

  • uczulenie na lewonorgestrel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • ciąża lub podejrzenie ciąży,
  • nowotwór, którego wzrost uzależniony jest od działania progesteronu, np. rak piersi,
  • istniejące lub nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej (zakażenia żeńskich narządów rozrodczych),
  • zapalenie szyjki macicy,
  • zakażenia dolnego odcinka dróg rodnych,
  • poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
  • zakażenia macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
  • stany, które sprzyjają rozwojowi zakażenia,
  • nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy,
  • rak lub podejrzenie raka szyjki lub trzonu macicy,
  • niewyjaśnione nieprawidłowe krwawienia z macicy,
  • nieprawidłowości w szyjce lub jamie macicy, łącznie z włókniakomięśniakami, jeśli zniekształcają jamę macicy,
  • czynne choroby wątroby lub nowotwór wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania systemu Mirena należy zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli w czasie stosowania systemu Mirena wystąpi po raz pierwszy którykolwiek ze stanów opisanych poniżej, skonsultuj się z lekarzem, który zadecyduje, czy konieczne jest usunięcie systemu Mirena:

  • migrena, asymetryczne ubytki pola widzenia lub inne objawy, które mogą być oznakami przemijającego niedokrwienia mózgu (okresowe zablokowanie dopływu krwi do mózgu),
  • wyjątkowo silny ból głowy,
  • żółtaczka (zażółcenie skóry, białkówek oczu i [lub] paznokci),
  • znaczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • ciężka choroba tętnic, jak np. udar mózgu lub zawał serca,
  • ostra żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

System Mirena należy stosować ostrożnie u kobiet z wrodzonymi wadami serca lub wadami zastawek serca, zwiększającymi ryzyko zapalenia mięśnia sercowego.

U kobiet chorych na cukrzycę, stosujących system Mirena, należy kontrolować stężenie glukozy we krwi.

Nieregularne krwawienia mogą maskować niektóre objawy polipów endometrialnych lub raka; w tych przypadkach należy rozważyć badania diagnostyczne.

Badanie lekarskie/konsultacja
Przed założeniem systemu Mirena wskazane może być wykonanie następujących badań:

  • badanie wymazu z szyjki macicy,
  • badanie w kierunku zakażeń, w tym chorób przenoszonych drogą płciową,
  • badanie ginekologiczne w celu określenia położenia macicy i wielkości jamy macicy.

System Mirena nie jest odpowiednim środkiem antykoncepcyjnym do stosowania bezpośrednio po stosunku płciowym, odbytym bez zabezpieczenia (antykoncepcja postkoitalna, doraźna, awaryjna).

Zakażenia
Aplikator systemu Mirena został zaprojektowany tak, by zmniejszać ryzyko zakażenia podczas zakładania systemu. Pomimo tego przez pierwszy miesiąc od założenia systemu ryzyko zakażenia jest zwiększone. Zakażenia narządów miednicy mniejszej u kobiet stosujących system Mirena są często związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko zakażenia wzrasta przy kontaktach seksualnych z wieloma partnerami. Zakażenia te muszą być właściwie leczone, gdyż mogą w przyszłości wpływać na płodność oraz zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej.

System Mirena należy usunąć w przypadku nawracających stanów zapalnych błony śluzowej macicy lub narządów miednicy mniejszej, jeśli występują ostre i ciężkie stany zapalne lub nie ustępują one po kilkudniowym okresie leczenia.

W skrajnie rzadkich przypadkach zaraz po założeniu systemu terapeutycznego domacicznego może dojść do ciężkiego zakażenia lub sepsy (bardzo ciężkiego zakażenia, które może zakończyć się śmiercią). Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku utrzymującego się bólu w dolnej części jamy brzusznej, podwyższonej temperatury ciała, bólu w trakcie stosunku płciowego oraz nietypowych krwawień z dróg rodnych.

Samoistne wypadnięcie
Skurcze mięśni macicy podczas krwawienia miesiączkowego czasami mogą spowodować przemieszczenie się systemu lub jego wypadnięcie. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli kobieta ma nadwagę w momencie zakładania systemu lub jeśli w przeszłości miała obfite krwawienia miesiączkowe. Jeśli system jest nie na swoim miejscu, może nie działać zgodnie z przeznaczeniem i w związku z tym zwiększa się ryzyko zajścia w ciążę. Wypadnięcie systemu powoduje utratę ochrony przed zajściem w ciążę. Możliwe objawy wypadnięcia to krwawienie z dróg rodnych lub ból w podbrzuszu, ale Mirena może również wypaść niezauważenie. Ponieważ system Mirena zmniejsza obfitość krwawień miesiączkowych, nasilenie tych krwawień może być objawem wypadnięcia lub przemieszczenia się systemu. Zaleca się sprawdzanie palcami (np. podczas kąpieli), czy nitki znajdują się we właściwym miejscu. Patrz także: „Jak stosować lek Mirena – Samodzielne sprawdzanie obecności we właściwym miejscu systemu Mirena”. Jeżeli wystąpią objawy wskazujące na wypadnięcie systemu lub nie można wyczuć nitek w okolicy ujścia szyjki macicy, należy zastosować inne metody antykoncepcyjne (takie jak prezerwatywy) i skontaktować się z lekarzem.

Przebicie ściany macicy
Może dojść do przebicia lub naruszenia ściany macicy, najczęściej podczas zakładania systemu, choć może to zostać wykryte dopiero po pewnym czasie. System Mirena, który znalazł się poza jamą macicy nie wykazuje skuteczności w zapobieganiu ciąży i należy go usunąć tak szybko jak to możliwe. W celu usunięcia systemu Mirena może być konieczna operacja.
Ryzyko perforacji jest większe:

  • u kobiet karmiących piersią;
  • w okresie do 36 tygodni po porodzie;