Lek Ozempic zawiera substancję czynną semaglutyd. Pomaga on zmniejszyć zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Stosowany jest w leczeniu cukrzycy u osób dorosłych. Lek ma postać roztworu do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu.
Lek Ozempic jest stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi w celu obniżenia stężenia cukru we krwi. Substancję czynną leku Ozempic jest semaglutyd. Każda dawka leku zawiera 1 mg semaglutydu w 0,37 ml.
Lek Ozempic obniża stężenie cukru we krwi.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Jak podawać lek Ozempic
Kiedy podawać lek Ozempic
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ozempic
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Ozempic należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić objawy niepożądane, na przykład nudności.
Pominięcie zastosowania leku Ozempic
Przerwanie stosowania leku Ozempic
Nie należy przerywać stosowania tego leku bez konsultacji z lekarzem. W przypadku przerwania stosowania leku stężenie cukru we krwi może się zwiększyć.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Przeciwskazania
Nie stosować leku Ozempic jeśli pacjent ma uczulenie na semaglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Lek Ozempic nie jest insuliną i nie powinien być stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u pacjentów z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy.
Wpływ na układ trawienny
W trakcie stosowania leku Ozempic u pacjenta mogą wystąpić nudności lub wymioty; możliwe jest również wystąpienie biegunki. Należy pić dużo płynów w celu uniknięcia odwodnienia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentów z chorobą nerek. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
Silny i uporczywy ból brzucha może być wynikiem ostrego zapalenia trzustki
W przypadku wystąpienia silnego i uporczywego bólu w obrębie brzucha należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw ostrego zapalenia trzustki.
Hipoglikemia
Stosowanie leku Ozempic w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika lub insuliną może
nasilać ryzyko wystąpienia zmiejszonego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii). Lekarz może poprosić pacjenta o zmierzenie stężenia cukru we krwi, co ułatwi podjęcie decyzji, czy należy zmienić dawkę pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny w celu zmniejszenia ryzyka hipoglikemii.
Cukrzycowa choroba oczu (retinopatia cukrzycowa)
W przypadku, gdy pacjent ma retinopatię cukrzycową i stosuje insulinę, ten lek może prowadzić do pogorszenia widzenia, co może wymagać leczenia. Należy powiedzieć lekarzowi o chorobie oczu spowodowanej cukrzycą lub gdy w trakcie leczenia tym lekiem wystąpią jakiekolwiek problemy ze wzrokiem.
Dzieci i młodzież
Ten lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ
nie określono skuteczności ani bezpieczeństwa jego stosowania w tej grupie wiekowej.
Jak każdy lek, Ozempic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane
Często (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
Inne działania niepożądane
Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
Często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje ciążę, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie należy stosować w okresie ciąży, gdyż nie wiadomo, czy może mieć on szkodliwy wpływ na
płód. W trakcie stosowania leku zaleca się zapobieganie ciąży. Należy zaprzestać stosowania leku co najmniej na dwa miesiące przed planowaną ciążą. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie stosowania leku, należy natychmiast poinformować o tym lekarza, ponieważ będzie się to wiązało z koniecznością zmiany leczenia.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo czy przenika on do mleka matki.
W przypadku stosowania tego leku w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może wystąpić małe stężenie cukru we krwi (hipoglikemia), co może zmniejszać u pacjenta zdolność koncentracji. Należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w przypadku pojawienia
się jakichkolwiek objawów małego stężenia cukru we krwi.
Należy powiedzieć lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to również leków ziołowych lub innych leków wydawanych bez recepty.
W szczególności należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę o przyjmowaniu:
Substancją czynną leku jest semaglutyd. Jeden ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 1,34 mg semaglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 4 mg semaglutydu w 3 ml roztworu. Każda dawka zawiera 1 mg semaglutydu w 0,74 ml.
Pozostałe składniki: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, woda do wstrzykiwań, kwas solny/sodu wodorotlenek (do dostosowania pH).
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności.
Przed otwarciem:
Przechowywać w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C. Nie zamrażać. Przechowywać z dala od elementu chłodzącego. Chronić przed światłem.
Podczas stosowania:
• Wstrzykiwacz można przechowywać przez 6 tygodni w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C, z dala od elementu chłodzącego. Nie zamrażać. Nie używać uprzednio zamrożonego leku.
• W celu ochrony przed światłem nakładać nasadkę na wstrzykiwacz, gdy nie jest on używany.
Nie stosować tego leku, jeśli roztwór nie jest przezroczysty i bezbarwny lub prawie bezbarwny.
EAN: 8590355010622