Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Liczba sztuk:
100 szt.Wysyłka w 48h (nie dot. so-nd)
Sprawdź dostępność w aptekach
Pomaga w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego
Celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę
Jedno opakowanie produktu leczniczego Recigar (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię (25 dni).
Recigar jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.
Jedno opakowanie produktu leczniczego Recigar (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia to 25 dni.
Produkt leczniczy Recigar należy przyjmować doustnie z odpowiednią ilością wody zgodnie z następującym schematem:
Od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2 godziny (6 tabletek na dobę).
Od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2.5 godziny (5 tabletek na dobę).
Od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 3 godziny (4 tabletki na dobę).
Od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 5 godzin (3 tabletki na dobę).
Od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę.
Należy zrezygnować z palenia nie później niż 5-tego dnia po rozpoczęciu terapii. Nie należy palić podczas trwania terapii ponieważ może to nasilić działania niepożądane.
Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy można je rozpocząć ponownie.
Brak jest doświadczenia klinicznego z produktem leczniczym Recigar u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek dlatego nie zaleca się jego stosowania w tej grupie pacjentów.
Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Recigar u osób podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Recigar u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Recigar u osób w wieku poniżej 18 lat.
Recigar należy przyjmować doustnie popijając odpowiednią ilością wody.
1 tabletka zawiera:
Produkt leczniczy Recigar jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w pełnej wersji Charakterystyki Produktu Leczniczego jak również w przypadku: niestabilnej dławicy piersiowej przebytego niedawno zawału serca klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca niedawno przebytego udaru mózgu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Produkt leczniczy Recigar powinny przyjmować tylko osoby z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu. Pacjent powinien być świadomy że przyjmowanie produktu leczniczego Recigar i kontynuacja palenia tytoniu lub stosowanie produktów zawierających nikotynę może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny.
Produkt leczniczy Recigar należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca niewydolności serca nadciśnienia tętniczego guza chromochłonnego nadnerczy miażdżycy tętnic i innych chorób naczyń obwodowych choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy choroby refluksowej przełyku nadczynności tarczycy cukrzycy oraz schizofrenii.
Zaprzestanie palenia: Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne zawarte w dymie tytoniowym indukują metabolizm leków metabolizowanych przez cytochrom CYP1A2 (i prawdopodobnie również CYP 1A1). Zaprzestanie palenia przez osobę palącą może prowadzić do spowolnienia metabolizmu a w konsekwencji wzrostu stężenia tych leków w krwi. Ma to potencjalne znaczenie kliniczne dla produktów o wąskim indeksie terapeutycznym np. teofilina takryna klozapina i ropinirol.
Stężenia w osoczu innych produktów leczniczych metabolizowanych częściowo przez CYP1A2 np. imipramina olanzapina klomipramina i fluwoksamina mogą również wzrastać po zaprzestaniu palenia chociaż brak jest danych potwierdzających tę hipotezę a potencjalne znaczenie kliniczne tego działania dla wyżej wymienionych leków nie jest znane. Ograniczone dane wskazują że metabolizm flekainidu i pentazocyny może być również indukowany przez palenie tytoniu.
Obniżenie nastroju rzadko obejmujące myśli samobójcze i próbę samobójczą może być objawem odstawienia nikotyny. Lekarze powinni mieć świadomość możliwości wystąpienia ciężkich objawów neuropsychiatrycznych u pacjentów którzy próbują zaprzestać palenia niezależnie od tego czy stosują oni terapię antynikotynową czy też nie.
Zaprzestanie palenia z zastosowaniem farmakoterapii lub bez niej może wiązać się z zaostrzeniem wcześniej istniejących chorób psychicznych (np. depresji). Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z chorobą psychiczną w wywiadzie. Pacjentom tym należy udzielić odpowiednich porad.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia produktem leczniczym Recigar (Pełna Charakterystyka Produktu leczniczego).
Badania kliniczne i dotychczasowe doświadczenie w stosowaniu wskazują na dobrą tolerancję cytyzyny.
Odsetek pacjentów którzy przerywali leczenie cytyzyną z powodu działań niepożądanych wynosił 6-15.5% i w badaniach kontrolowanych był porównywalny do odsetka pacjentów przerywających leczenie w grupie otrzymującej placebo.
Zwykle obserwowano łagodne do umiarkowanych działania niepożądane dotyczące najczęściej układu pokarmowego. Większość z nich występowała głównie w początkowym okresie terapii i ustępowała wraz z jej trwaniem. Objawy te mogły być również wynikiem zaprzestania palenia tytoniu a nie leczenia cytyzyną.
Poniżej przedstawiono zestawienie działań niepożądanych pogrupowanych zgodnie z klasyfikacją układów i narządów oraz częstością ich występowania u pacjentów w badaniach klinicznych.
Częstość występowania działań niepożądanych uporządkowano w następujący sposób:
Bardzo często: zmiana apetytu (głównie zwiększenie) przyrost masy ciała.
Bardzo często: bóle głowy rozdrażnienie zaburzenia snu (bezsenność senność ospałość dziwne sny koszmary) zmiany nastroju lęk. Często: zawroty głowy trudności w koncentracji. Niezbyt często: uczucie ciężkości głowy osłabienie popędu płciowego.
Niezbyt często: łzawienie.
Bardzo często: przyspieszenie akcji serca. Często: zwolnienie akcji serca.
Często: zwyżki ciśnienia tętniczego.
Niezbyt często: duszność wzmożone odkrztuszanie.
Bardzo często: suchość w jamie ustnej bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu) nudności. Często: wymioty zmiany smaku zaparcie biegunka wzdęcia pieczenie języka zgaga. Niezbyt często: nadmierne ślinienie.
Często: wysypka. Niezbyt często: wzmożona potliwość zmniejszenie elastyczności skóry.
Bardzo często: bóle mięśniowe.
Często: męczliwość złe samopoczucie Niezbyt często: zmęczenie.
Niezbyt często: wzrost aktywności aminotransferaz.
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego.
Adamed Pharma S.A. Pieńków ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.