Ładuję...

Scorbolamid Extra 20 Tabletek

Produkt dostępny
Scorbolamid Extra 20 Tabletek Scorbolamid Extra 20 Tabletek
13,69 zł
Dodaj do ulubionych

Opis produktu

Scorbolamid Extra 20 Tabletek

Wskazania:
Gorączka i objawy związane z przeziębieniem lub grypą, bóle głowy, wspomaganie odporności organizmu w stanach zwiększonego zapotrzebowania na wit. C i cynk oraz uszczelnianie naczyń włosowatych.

Dawkowanie:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat: doustnie, 1 tabl. powl. 3 razy na dobę.
Produkt najlepiej przyjmować w czasie posiłku, popijając szklanką wody. Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Leczenie objawowe bez porady lekarskiej należy prowadzić najkrócej jak to możliwe. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3-5 dniach leczenia lub nasilą się (nawet przed upływem tego czasu) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Interakcje:
Salicylamid: zwiększa stężenie ASA i NLPZ (np. ibuprofen, diklofenak) w surowicy krwi; nasila objawy niepożądane ze strony przewodu pokarmowego podczas równoczesnego stosowania z kortykosteroidami; nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika (tolbutamid, chlorpropamid), leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i heparyny (większe ryzyko krwawień i wydłużenia czasu krwawienia), kwasu walproinowego oraz sulfonamidów; nasila toksyczny wpływ metotreksatu na szpik kostny (zmniejszony klirens nerkowy metotreksatu podczas jednoczesnego stosowania z lekami przeciwzapalnymi oraz wypieranie przez salicylany metotreksatu z połączeń z białkami osocza). Stosowanie produktu jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg/tydz. lub większych jest przeciwwskazane; nasila działanie digoksyny; zmniejsza skuteczność leków stosowanych w dnie moczanowej (probenecyd, sulfinpirazon).
Kwas askorbowy: może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu; zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków; może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną).
Rutozyd: nie należy stosować z sulfonamidami.
Cynk: sole cynku zmniejszają wchłanianie: tetracyklin. Produkt należy przyjmować co najmniej 2 h po zastosowaniu tetracyklin; miedzi. Długotrwałe przyjmowanie cynku w wysokości 100-150 mg/dobę może hamować wchłanianie miedzi. Produkt należy przyjmować co najmniej 2 h po zastosowaniu związków miedzi; żelaza. Produkt należy przyjmować co najmniej 2 h po zastosowaniu preparatów żelaza; chemioterapeutyków przeciwbakteryjnych z grupy chinolonów, w tym fluorochinolonów. Wchłanianie soli cynku mogą zmniejszać: kwas foliowy; penicylamina i inne substancje chelatujące. Pomiędzy zastosowaniem penicylaminy i soli cynku powinny być co najmniej 2 h przerwy; związki wapnia i żelaza. Tiazydowe leki moczopędne zwiększają wydalanie cynku z moczem.

Działania niepożądane:
Najczęstsze objawy niepożądane, o stopniu nasilenia zależnym od dawki salicylamidu obserwowano ze strony przewodu pokarmowego i OUN. Występowały one rzadko po dawkach salicylamidu wynoszących 325-600 mg, częściej po dawkach wyższych.
Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, bóle głowy.
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, skurcze w obrębie jamy brzusznej, uczucie palenia za mostkiem, brak łaknienia, biegunka, podrażnienie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (nadżerki i owrzodzenia), suchość w jamie ustnej. Nie obserwowano wyraźnego związku między stosowaniem salicylamidu i krwawieniem z przewodu pokarmowego.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zaczerwienienie twarzy, wysypka, nadmierna potliwość. Produktu nie należy stosować u pacjentów, u których ASA lub inne NLPZ wywoływały wysypkę, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, nieżyt nosa lub wstrząs. Chociaż nie dowiedziono, że salicylamid wywołuje wszystkie działania niepożądane charakterystyczne dla salicylanów, to ze względu na podobieństwo budowy i działania farmakologicznego istnieje możliwość ich wystąpienia. Działania niepożądane związane z przyjmowaniem kwasu askorbowego.
Zaburzenia nerek i układu moczowego: kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny lub szczawianów.
Badania diagnostyczne: kwas askorbowy może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną). Działania niepożądane związane z przyjmowaniem cynku.
Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, wymioty, biegunka.
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: bóle głowy.

Ciąża i laktacja:
Bezpieczeństwo stosowania salicylamidu u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone. Lecz z uwagi na to, że istnieją dane świadczące o działaniu teratogennym salicylamidu u zwierząt doświadczalnych nawet po zastosowaniu niskich dawek, produktu nie należy stosować u kobiet w ciąży. Nie należy stosować produktu w okresie karmienia piersią.

Dodatkowe informacje

Opakowanie
Opakowanie 20 tabl.
Typ leku: OTC
Podmiot odpowiedzialny: ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.

Wygodny odbiór w aptece

Darmowa Dostawa już od 180zł

Bezpieczne płatności online