Xedine HA to lek, który posiada potrójne działanie: leczy, nawilża i oczyszcza błonę śluzową nosa. Produkt leczniczy nie przesusza błony śluzowej nosa, posiada wygodną formę działania - aerozol. Przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci od 12 roku życia.
Wskazania:
- objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa spowodowanego zapaleniem błony śluzowej nosa lub zapaleniem zatok,
- jest wskazany do stosowania u dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 12 lat
Przeciwwskazania:
- nie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w produkcie,
- nie stosować u pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim kątem przesączania,
- nie stosować u pacjentów z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa (Rhinitis sicca),
- nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
- nie stosować u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych wykonywanych drogą przeznosową lub przez jamę ustną, przebiegających z odsłonięciem opony twardej,
- nie stosować u pacjentów, którzy przyjmują lub przyjmowali przez ostatnie dwa tygodnie leki z grupy inhibitorów
monoaminooksydazy (inhibitory MAO) oraz tych, którzy przyjmują inne leki mogące zwiększać ciśnienie krwi,
- nie stosować u pacjentów z zanikowym lub naczynioruchowym zapaleniem błony śluzowej nosa.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Należy zachować ostrożność podczas podawania ksylometazoliny oraz innych produktów leczniczych z tej grupy pacjentom, u których występuje silna reakcja na leki sympatykomimetyczne. Zastosowanie leku u takich pacjentów może powodować np. bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
- Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, przerostem gruczołu krokowego i guzem chromochłonnym.
- Pacjenci z zespołem długiego odstępu QT leczeni ksylometazoliną mogą być w większym stopniu narażeni na ciężkie arytmie komorowe.
- Długotrwałe stosowanie ksylometazoliny może prowadzić do nawrotu objawów zapalenia błony śluzowej nosa i obrzęku błony śluzowej nosa po przerwaniu leczenia. W takich przypadkach może to być również spowodowane tak zwanym efektem z odbicia, który może prowadzić do przewlekłego obrzęku i zaniku błony śluzowej nosa (Rhinitis medicamentosa i Rhinitis sicca). Aby temu zapobiec, leczenie należy prowadzić przez jak najkrótszy czas. Zakażenia bakteryjne błony śluzowej nosa i zatok należy leczyć w odpowiedni sposób.
- Produkt może być stosowany jedynie jako krótkotrwałe leczenie wspomagające alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
Interakcje z innymi lekami:
Nie zaleca się równoczesnego stosowania ksylometazoliny z trój- lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi lub inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) ani przez dwa tygodnie po zastosowaniu inhibitorów MAO.
Dzieci i młodzież:
- jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku powyżej 12 lat,
- nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
Ciąża i karmienie piersią:
- Ciąża - brak wystarczających danych z badań lub danych epidemiologicznych dotyczących wpływu produktu leczniczego na płód, dlatego nie należy stosować ksylometazoliny w okresie ciąży.
- Karmienie piersią - brak danych dotyczących przenikania ksylometazoliny do mleka ludzkiego, dlatego nie należy stosować ksylometazoliny podczas karmienia piersią.
Jak stosować lek?
Produkt leczniczy przeznaczony do stosowania donosowego.
Dawkowanie:
- dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat - jedna dawka do każdego otworu nosowego, nie częściej niż trzy razy na dobę,
- jeśli lekarz nie zaleci inaczej, produkt leczniczy powinien być stosowany nie dłużej niż przez 7 dni,
- aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń, produkt leczniczy nie powinien być stosowany przez więcej niż jedną osobę, a po zastosowaniu produktu aplikator należy opłukać.
Dzieci
Produktu leczniczego Xedine HA nie wolno stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Działania niepożądane:
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane tego produktu leczniczego to uczucie szczypania lub pieczenia w nosie i gardle oraz suchość błony śluzowej nosa.
- często - szczypanie lub pieczenie w nosie i gardle oraz suchość błony śluzowej nosa,
- rzadko - ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, nerwowość, bezsenność, bóle głowy, zawroty głowy, przemijające zaburzenia widzenia, kołatanie serca, wzrost ciśnienia
tętniczego krwi, nudności,
- nieznana - efekt z odbicia, krwawienie z nosa.
Dzieci i młodzież:
- w wielu badaniach klinicznych wykazano, że stosowanie ksylometazoliny jest bezpieczne u dzieci,
- u dzieci należy spodziewać się podobnej częstości występowania, rodzajów i nasilenia działań niepożądanych, jak u dorosłych,
- większość zdarzeń niepożądanych zgłaszanych u dzieci, wystąpiło po przedawkowaniu ksylometazoliny, należały do nich: nerwowość, bezsenność, senność i (lub)
ospałość, omamy i drgawki.
Warunki przechowywania:
- lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla małych dzieci,
- preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C,
- chronić przed światłem i wilgocią,
- przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Ilość:
Dane podmiotu odpowiedzialnego:
Ranbaxy (Poland) Sp. z o. o.
ul. Idzikowskiego 16
00-710 Warszawa
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.