Lek Zinnat w postaci tabletek powlekanych wskazany jest do stosowania w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefuroksym:
Lek Zinnat, tabletki powlekane, należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Zwykle leczenie trwa od 5 do 10 dni Nie należy przerywać kuracji, nawet jeśli nastąpiła poprawa. Lek mógł nie zadziałać w pełni i może dojść do nawrotu choroby.
Dorośli
- W większości zakażeń: 250 mg dwa razy na dobę
- Zakażenia dróg moczowych: 125 mg dwa razy na dobę
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek: 250 mg dwa razy na dobę
- Zakażenia dolnych dróg oddechowych lekkie i średnio nasilone (zapalenie oskrzeli): 250 mg dwa razy na dobę
- ciężkie lub podejrzenie zapalenia płuc: 500 mg dwa razy na dobę
- Niepowikłana rzeżączka: jednorazowa dawka 1 g
- Choroba z Lyme (borelioza) dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 500 mg dwa razy na dobę przez 20 dni
Dzieci
U dzieci lekarz dobierze dawkę leku Zinnat odpowiednio do wieku i masy ciała.
- W większości zakażeń zwykle: 125 mg dwa razy na dobę (lub 20 mg/kg mc. /dobę w dwóch dawkach), maksymalnie 250 mg na dobę.
- W zapaleniu ucha środkowego u dzieci: 125 mg dwa razy na dobę (lub od 3 miesięcy do 2 lat 20 mg/kg mc. /dobę w dwóch dawkach), maksymalnie 250 mg na dobę.
- W ciężkich zakażeniach lub w zapaleniu ucha: 250 mg dwa razy na dobę środkowego u dzieci powyżej 2 lat (lub 30 mg/kg mc. /dobę w dwóch dawkach), maksymalnie 500 mg na dobę.
W razie konieczności zastosowania dawki mniejszej niż 125 mg oraz u dzieci, które nie mogą połknąć tabletki, zaleca się podanie leku w postaci dostępnej na rynku zawiesiny.
Nie ma doświadczeń klinicznych z podawaniem leku dzieciom w wieku poniżej 3 miesięcy.
Pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci z zaburzoną czynnością nerek U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, dializowanych oraz u osób w podeszłym wieku nie ma konieczności stosowania specjalnych środków ostrożności podczas podawania leku Zinnat w dawce nie przekraczającej 1 g na dobę.
Sposób podawaniaLek Zinnat w postaci tabletek powlekanych należy przyjmować po posiłku w celu zapewnienia optymalnego wchłaniania. Tabletek powlekanych leku Zinnat nie należy dzielić ani kruszyć.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Zinnat tabletki powlekane jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów)
- bóle głowy, zawroty głowy;
- niestrawność, biegunka, nudności, bóle brzucha;
- przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AspAT, A1AT i LDH);
- zakażenie drożdżakowe (kandydoza);
- eozynofilia (zwiększenie odsetka granulocytów kwasochłonnych we krwi).
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 1000, ale rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów)
- wymioty;
- wysypki skórne;
- dodatni odczyn Coombs’a, leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi, zazwyczaj o niewielkim nasileniu), małopłytkowość.
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów),
- pokrzywka, świąd skóry;
- rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego;
- śródmiąższowe zapalenie nerek.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów)
- żółtaczka (głównie spowodowana zastojem żółci), zapalenie wątroby;
- gorączka polekowa, choroba posurowicza (występujące po kilku, kilkunastu dniach gorączka, rumień, obrzęk i wysypka na skórze, pokrzywka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśni, zaczerwienienie i obrzęk stawów, czasami bóle brzucha i biegunka), wstrząs anafilaktyczny (występujący natychmiastowo zespół objawów: złe samopoczucie, poblednięcie, świąd dłoni i stóp obejmujący całe ciało, utrata przytomności, szybki i płytki oddech, wymioty, biegunkę, niewyczuwalne tętno, znacznie obniżone ciśnienie tętnicze, poty, zimne kończyny);
- ciężkie reakcje skórne; rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksycznorozpływna naskórka;
- niedokrwistość hemolityczna (spowodowana rozpadem krwinek czerwonych). Antybiotyki z grupy cefalosporyn mają tendencję do „przyczepiania” się do powierzchni błony komórkowej krwinek czerwonych i reagują z przeciwciałami skierowanymi przeciwko cząsteczkom leku. Prowadzi to do występowania dodatniego odczynu Coombs’a (co może mieć znaczenie podczas wykonywania prób krzyżowych krwi) oraz bardzo rzadko do niedokrwistości hemolitycznej.
W przypadku zaobserwowania wysypki, świądu, pokrzywki, innych objawów skórnych lub trudności w oddychaniu, należy przerwać podawanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Substancją czynną leku jest cefuroksym: każda tabletka powlekana zawiera odpowiednio 250 mg cefuroksymu w postaci aksetylu cefuroksymu.
Inne składniki leku to: rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, laurylosiarczan sodu, uwodorniony olej roślinny, koloidalny bezwodny dwutlenek krzemu; skład otoczki: hypromeloza, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, Opaspray biały M-1-7120J.