oroby układu krążenia (ChUK) są wiodącą przyczyną zgonów zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Są też istotną przyczyną niepełnosprawności. Głównymi chorobami, z którymi borykają się pacjenci są niewydolność serca, udar mózgu i incydenty niedokrwienia (zawały) serca. Najważniejsze przyczyny tych chorób to styl życia oraz czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy.
Do czynników ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia zalicza się przede wszystkim:
W Polsce choroby krążenia uznawane są za istotny problem - w naszym kraju umieralność na tę grupę chorób jest jedną z najwyższych w Europie. Dlatego utworzony został program dedykowany obniżaniu umieralności na choroby układu krążenia. Ma on na celu obniżenie zachorowalności i umieralności o 20% (w populacji objętej programem). Dzięki programowi można szybko wykrywać chorobę, zwiększyć wykrywalność i podwyższyć skuteczność leczenia.
Kto jest objęty programem? Osoby w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat (w danym roku kalendarzowym), u których nie rozpoznano choroby układu krążenia i które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały z programu profilaktyki ChUK. Do programu kwalifikują się także osoby o szczególnie wysokim ryzyku rozwinięcia chorób układu krążenia:
Kto kwalifikuje do programu? Aby zakwalifikować się do programu należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad oraz zidentyfikuje czynniki ryzyka. Wykona także badanie fizykalne.
Czy potrzebne jest skierowanie? Nie.
Czy do programu zgłasza się raz w życiu? Nie, zaleca się, by badania powtórzyć po 5 latach.
Jakie badania są wykonywane w ramach programu? Oprócz edukacji w zakresie zdrowego stylu życia wykonany zostanie pomiar ciśnienia tętniczego. Wykonane zostaną także badania laboratoryjne: