Krwawienie po stosunku jest częstym problemem u kobiet i może wywołać stres i panikę. Jakie są przyczyny krwawienia po stosunku? Wiemy, że najczęściej przyczyna krwiawienia po seksie leży w szyjce macicy, ale objawy mogą pochodzić także z innych miejsc. Jakich? Przeczytaj koniecznie i sprawdź kiedy udać się do lekarza!
Przyczyny krwawienia po stosunku mogą być infekcyjne i nieinfekcyjne.
Infekcja każdego z pięter układu płciowego może skutkować nieprawidłowymi krwawieniami. Infekcje przenoszone drogą płciową (choroby weneryczne), w tym rzeżączka i chlamydioza, mogą wywołać zapalenie szyjki macicy, które może skutkować krwawieniem po stosunku płciowym.
Zapalenie narządów miednicy mniejszej (ang. pelvic inflammatory disease, PID) objawia się przede wszystkim bólem, ale mogą także występować krwawienia między miesiączkami oraz krwawienia po stosunku.
Wśród nieinfekcyjnych przyczyn krawienia po seksie wymienia się:
Ektopię szyjki macicy, czyli przemieszczanie się nabłonka walcowatego, który fizjologicznie znajduje się w kanale szyjki macicy, na tarczę szyjki macicy, na której powinien znajdować się nabłonek płaski. Ektopia dotyczy nawet 25-30% kobiet i w większości przypadków nie wymaga leczenia, jeśli jednak występują nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych - leczenie jest wskazane.
Polipy szyjki macicy to przerastające fragmenty błony śluzowej - są to zmiany łagodne, ryzyko zezłośliwienia jest bardzo niskie. Mogą one jednak powodować uciążliwe objawy, takie jak krwawienie po stosunku lub pojawianie się krwistych upławów w trakcie stosunku lub po nim.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może spowodować plamienia, dodatkowo przyjmowanie egzogennego estrogenu może przyczynić się do powstawania ektopii szyjki macicy.
Menopauzalny zespół moczowo-płciowy (ang. genitourinary syndrome of menopause, GSM) wywołany jest obniżonym stężeniem estrogenu. Jego objawy obserwowane są w obrębie:
Krwawienia po stosunku mogą być spowodowane ścieńczeniem błony śluzowej pochwy, przez co staje się ona bardziej podatna na urazy. W GSM nieskuteczne będzie stosowanie lubrykantów czy środków nawilżających błonę śluzową pochwy - pomocna może się natomiast okazać miejscowa terapia estrogenowa.
Przedłużające się krwawienie po zabiegach ginekologicznych takich jak nacięcie krocza czy histerektomia - należy koniecznie skonsultować z lekarzem.
Schorzenia skóry, także mogą objawiać się jako krwawienie z dróg rodnych po stosunku. Należą do nich:
Zmiana złośliwa jest przyczyną mniej niż 5% krwawień z dróg rodnych po stosunku płciowym.
Ryzyko raka szyjki macicy u pacjentek, które zgłaszają krwawienie z dróg rodnych po odbyciu stosunku, należy ocenić przede wszystkim przez pryzmat wieku oraz wyniku badania cytologicznego. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów na świecie, dlatego tak ważne jest, by wykonywać badanie cytologiczne co minimum 3 lata.
Rzadziej krwawienie po stosunku może być związane z nowotworem innego obszaru, np. sromu, czy macicy. Nowotwory sprawiają, że tkanki stają się bardziej podatne na uraz, przez co łatwiej krwawią. Nawet do 90% przypadków nowotworów endometrium objawia się jako nieprawidłowe krwawienia z jamy macicy. Jest to nowotwór, który powinien być rozważony w diagnostyce krwawień z dróg rodnych po stosunku seksualnym, zwłaszcza u kobiet w wieku pomenopauzalnym.
Inne nieinfekcyjne przyczyny obejmują urazy lub nadużycia.
Jeśli pacjentka jest przed okresem menopauzy, ma aktualny wynik badania cytologicznego, aktualne wyniki badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, a krwawienie nie jest nasilone, nie jest wymagana pilna wizyta lekarska. Natomiast powtarzające się epizody krwawienia po stosunku, zwłaszcza skojarzone z innymi objawami, mogą wymagać wizyty u specjalisty.
Kobiety w okresie pomenopauzalnym powinny umówić się na wizytę do ginekologa i poddać badaniom specjalistycznym w każdym przypadku krwawienia z dróg rodnych.