*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Problemy z potencją

Problem z potencją? Co stosować na potencję u mężczyzn? Sprawdź!

Mówiąc o problemach z potencją, najczęściej mamy na myśli zaburzenia erekcji. Jest to powszechna dysfunkcja seksualna, występująca najczęściej u mężczyzn powyżej 40. roku życia. Mimo złożoności problemu i wielu jego przyczyn, zaburzenia erekcji mogą być skutecznie leczone przez lekarzy, głównie urologów.

Czym właściwie jest potencja?

Chociaż słowo potencja najczęściej używane jest w odniesieniu do męskich funkcji seksualnych, charakteryzuje również żeńską sferę intymną. Oznacza sprawność seksualną, czyli zdolność organizmu do zachowań seksualnych i spełniania określonych funkcji. Potencja to także osiąganie satysfakcji seksualnej i umiejętność dostarczenia jej partnerowi. Jest ona szczególnie ważnym aspektem dla mężczyzn, który wpływa na pewność siebie.

Określenie to jest jednak coraz rzadziej używane w medycynie, ponieważ istnieje jego wiele definicji. Również we współczesnych badaniach potencja może być opisywana na różne sposoby, jednak najczęściej skupia się wokół zdolności do odpowiedniej erekcji wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. Lekarze częściej posługują się terminem zaburzeń erekcji (wzwodu) w odniesieniu do problemów z potencją u mężczyzn.

Również stosowanie określenia “impotencja” nie jest prawidłowe, ponieważ sugeruje nieodwracalność tego procesu, co w większości przypadków nie jest na szczęście prawdą. Problemy z erekcją można leczyć.

Jakie są przyczyny problemów z potencją?

Traktując trudności z potencją jako zaburzenia erekcji, należy podkreślić, że przyczyny tego problemu są wieloczynnikowe. Mogą dotyczyć zarówno podłoża psychologicznego jak i fizjologicznego. Do najczęstszych czynników psychologicznych należą depresja, lęk i stres, a fizjologicznych – wiek i choroby współistniejące. Styl życia, czyli dieta, palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na proces erekcji u mężczyzn.

Problemy z utrzymaniem erekcji występują często u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy jaskrą. Zaburzenia hormonalne i urazy takie jak złamania miednicy czy uszkodzenia rdzenia kręgowego również przyczyniają się do trudności z erekcją. Problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu mogą być pierwszym objawem niektórych chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Ze względu na złożony problem oraz wiele różnych przyczyn, najlepsza w tym przypadku jest konsultacja z lekarzem specjalistą w celu wykonania odpowiednich badań i leczenia źródła zaburzeń seksualnych.


Nawet u 1/3 mężczyzn, chorujących na cukrzycę, zaburzenia erekcji mogą być pierwszym jej symptomem!

Czy przyjmowane przeze mnie leki mogą obniżać potencję?

Niestety nawet ¼ wszystkich przypadków zaburzeń erekcji może być spowodowana lekami stosowanymi przez mężczyzn na co dzień. Wśród tych leków wymienia się najczęściej:

  • leki przeciwdepresyjne, a przede wszystkim:
    • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),
    • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI),
    • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD),
  • leki hipotensyjne (przeciwnadciśnieniowe):
    • leki beta-adrenolityczne (popularnie określane jako beta-blokery),
    • leki moczopędne (głównie diuretyki tiazydowe oraz spironolakton),
  • niektóre leki przeciwwrzodowe, np. cymetydyna.

Również wiele innych leków przepisywanych na receptę może przyczyniać się do trudności w uzyskaniu i utrzymaniu wzwodu, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem i przegląd stosowanych leków. Czasami korekta przyjmowanych substancji lub ich dawkowania może wprowadzić znaczną poprawę w życiu seksualnym. Pamiętajmy jednak, żeby nie dokonywać zmian na własną rękę i zaufać specjaliście.

Co stosować na potencję u mężczyzn?  

Przed wprowadzeniem leczenia zaburzeń erekcji należy przede wszystkim ustalić ich przyczynę. Odpowiednie badania dostarczą lekarzowi informacji czy problem pacjenta nie jest objawem innych chorób towarzyszących. Wówczas zostaną zastosowane leki, podawane w konkretnej jednostce chorobowej.

W międzyczasie lekarz może wprowadzić leczenie stosowane typowo w zaburzeniach erekcji, aby zwiększyć pewność siebie pacjenta i pomóc osiągnąć satysfakcjonujące zbliżenie seksualne. Leczeniem pierwszego rzutu w tym przypadku są inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli najczęściej stosowany sildenafil czy tadalafil.

Działanie tych leków polega na rozkurczeniu mięśni gładkich ciał jamistych członka. Należy jednak podkreślić, że leki te nie działają w pojedynkę i aby ostatecznie doszło do wzwodu konieczna jest stymulacja seksualna.

-->Pamiętaj! Tłusty posiłek wydłuża czas niezbędny do zadziałania sildenafilu, dlatego najlepiej przyjmować go na pusty żołądek. <--

Wraz z wiekiem obniża się poziom testosteronu i to właśnie jego zbyt niski poziom może być przyczyną kłopotów z erekcją. Jednak nadal lekami pierwszego rzutu pozostają w tym przypadku inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Suplementację testosteronem rozważa się u mężczyzn, u których oprócz zaburzeń erekcji potwierdzono także hipogonadyzm (dysfunkcję jąder) lub mają również problemy z niskim libido. Decyzję o wprowadzeniu leczenia podejmuje lekarz, najczęściej urolog, po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Jakie są domowe sposoby na potencję? Poznaj 4 sposoby!

Nieodłącznym elementem każdej terapii pozostaje jednak modyfikacja stylu życia, która może przyczynić się do znacznej poprawy życia codziennego każdego mężczyzny, cierpiącego z powodu zaburzeń erekcji. Jakie są zatem najważniejsze kroki, które należy podjąć w drodze do poprawy życia seksualnego?

1. Ogranicz alkohol!

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu przyczynia się do występowania męskich dysfunkcji seksualnych. Udowodniono w badaniach, że największe problemy z erekcją mieli Panowie spożywający więcej niż trzy standardowe jednostki alkoholu na dzień. Jednak największym wrogiem udanego życia seksualnego może być... piwo! W niektórych badaniach potwierdzono negatywny wpływ fitoestrogenów, występujących w piwie na równowagę hormonalną, powodując spadek krążącego we krwi testosteronu. Lepiej zatem unikać dużych ilości tego typu trunku.

2. Odstaw papierosy!

Palenie papierosów skutecznie obniża zdolności seksualne mężczyzn, wpływając na naczynia i powodując spadek tlenku azotu, który konieczny jest do osiągnięcia wzwodu. Palacze są jeszcze bardziej narażeni na zaburzenia erekcji bez względu na ich wiek czy choroby współtowarzyszące. Najczęstsze trudności występują u mężczyzn palących więcej niż 10 papierosów dziennie.

3. Zacznij ćwiczyć!

Aktywność fizyczna poprawia ukrwienie i wydolność organizmu, dlatego powinniśmy wprowadzić ją do naszego życia codziennego. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zaczynać od maratonów i znać wszystkich pracowników porannej i wieczornej zmiany w klubie fitness. Zaledwie 20-minutowy trening cardio może wpłynąć na poprawę ukrwienia narządów płciowych. Nie należy również przesadzać z jazdą na rowerze. Udowodniono, że regularny ucisk siodełka na krocze może powodować przewlekłe niedokrwienie i zaburzenia wzwodu. Pamiętajmy więc o właściwej postawie podczas jazdy oraz o odpowiednim doborze siodełka, dostosowanego dla Panów.

4. Badaj się regularnie!

Jednym z najważniejszych elementów dbania o nasze zdrowie są regularne badania kontrolne. Czasami nawet pogarszający się stan naszej skóry daje znać, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Tak samo zaburzenia erekcji mogą być oznaką cukrzycy czy miażdżycy. Należy zwrócić także szczególną uwagę na złożoność problemów życia seksualnego obydwu płci. U mężczyzn dysfunkcje seksualne obejmują nie tylko zaburzenia erekcji, ale także obniżone libido, przedwczesny wytrysk oraz brak lub opóźnienie orgazmu. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć problemu, ponieważ nasza satysfakcja seksualna ma ogromny wpływ na jakość naszego życia.

Bibliografia

  • Cooperberg M.R., Koppie T.M., Lubeck D.P., Ye J., Grossfeld G.D., Mehta S.S., Carroll P.R. How potent is potent? Evaluation of sexual function and bother in men who report potency after treatment for prostate cancer: data from CaPSURE, Urology, 2003.
  • Sooriyamoorthy T., Leslie .SW., Erectile Dysfunction, StatPearls, 2022.
  • Yafi, F. A., Jenkins, L., Albersen, M., Corona, G., Isidori, A. M., Goldfarb, S., Maggi, M., Nelson, C. J., Parish, S., Salonia, A., Tan, R., Mulhall, J. P., Hellstrom, W. J., Erectile dysfunction, Nature reviews. Disease primers, 2016.
  • Kovac, J. R., Labbate, C., Ramasamy, R., Tang, D., & Lipshultz, L. I., Effects of cigarette smoking on erectile dysfunction, Andrologia, 2015.
Udostępnij:

Autor Natika Karolak Zobacz profil
Absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych „Marketing strategiczny na rynku farmaceutycznym” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Aktualnie poznaje uroki berlińskiego życia oraz niemieckich aptek.
Następna porada
Kleszcze afrykańskie. Czy są w Polsce? Jakie choroby przenoszą? Czy grozi nam krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (CCHF)? Sprawdź! [Choroby odkleszczowe] Czytaj więcej