Czy zastanawiasz się czasem się nad chorobami przenosoznymi między ludźmi w czasie pocałunku? Czy poprzez ślinę partnera możemy się czymś zarazić? Na myśl przychodzi schorzenie zwane „chorobą pocałunku”, czyli mononukleoza zakaźna wywoływana przez wirusa EBV. Nie jest to jednak jedyna choroba którą można zarazić się tą drogą. Jakie jeszcze choroby przenoszą się przez ślinę? Oto kilka przykładów!
Mononukleoza zakaźna, potocznie znana również pod nazwą „choroba pocałunku”, to wirusowa choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus Epsteina i Barr (EBV). Jedynym jej rezerwuarem jest człowiek. Po zakażeniu wirus jest obecny we krwi, tkankach oraz ślinie chorego. Do zakażeń najczęściej dochodzi wskutek kontaktu właśnie ze śliną- w trakcie pocałunku, dzielenia się kęsami posiłku, a między małymi dziećmi np. przez brane do ust zabawki. Zakażalność EBV utrzymuje się najczęściej do 6 miesięcy od pierwotnego zakażenia, jednak wirus może być obecny w ślinie okresowo przez całe życie zakażonego. Możliwe, choć bardzo rzadkie są zakażenia poprzetoczeniowe lub poprzeszczepowe.
Do objawów mononukleozy zakaźnej należą występujące jako pierwsze objawy grypopodobne, takie jak:
Następnie rozwija się stan zapalny gardła i migdałków, z wysoką gorączką. Często obserwuje się również powiększenie węzłów chłonnych najczęściej okolicy szyi, ale możliwe również w innych rejonach organizmu, czy powiększenie śledziony. U części chorych występuje zapalenie wątroby i zmiany skórne takie jak wysypki czy rumień guzowaty. Zmiany skórne w postaci plamisto-grudkowej, swędzącej wysypki pojawiają się również z różną częstością po przyjęciu w tej wirusowej chorobie antybiotyków takich jak np. ampicylina, czy amoksycylina. W rzadkich przypadkach choroba może przejść w zakażenie przewlekłe.
"Choroba pocałunku" dość często przebiega jednak bezobjawowo lub z łagodnymi, nieswoistymi symptomami, przez co zakażony nie ma świadomości jej przebycia.
Wirus opryszczki zwykłej czyli Herpes simplex występuje w dwóch typach:
Rezerwuarem wirusa jest człowiek. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu błony śluzowej (np. jamy ustnej w trakcie pocałunku) z wydzielinami osoby chorej lub zakażonej. Skupmy się na infekcji nabytej przez pocałunek. Po zakażeniu rozwija się infekcja pierwotna, która może przebiegać pod postacią nawet ciężkich zapaleń błon śluzowych jamy ustnej i dziąseł, zapaleń gardła czy migdałków. Po przebyciu infekcji pierwotnej wirus ulega „uśpieniu” w zwojach nerwowych. W okresach obniżenia odporności, stresu, infekcji czy nawet u kobiet w czasie krwawienia miesięcznego ulega on reaktywacji. Występuje wówczas manifestacja zakażenia nawrotowego, czyli opryszczka wargowa.
U chorych obciążonych innymi chorobami wirus HSV może odpowiadać również za infekcje:
Do zakażenia w trakcie pocałunku może dojść również w przypadku Cytomegalowirusa (CMV) również wydzielanego w ślinie. Może on wywołać zespół objawów przypominający mononukleozę zakaźną. Jest to patogen szczególnie groźny dla kobiet ciężarnych, gdyż może u nich dojść do transmisji zakażenia do płodu i rozwoju u niego poważnych wad wrodzonych.
Wirusem wzbudzającym ostatnio duże emocje jest wirus brodawczaka ludzkiego- HPV. Przenosi się on przez kontakt skóry lub błony śluzowej do zmian w obrębie skóry i błon śluzowych osoby zakażonej. Choć pocałunek nie jest jedną z częściej wymienianych dróg transmisji wirusa, głęboki pocałunek może hipotetycznie być drogą zakażenia. Wirus powoduje powstawanie zmian skórnych, oraz zmian błon śluzowych. Istnieje wiele typów HPV, a część z nich wykazuje działanie onkogenne- poprzez zdolność do ingerowania w DNA zakażonych komórek nabłonków człowieka prowadzi w nich do przemian nowotworowych. Z zakażeniem onkogennymi typami HPV związek mają nowotwory między innymi jamy ustnej, gardła, krtani czy narządów płciowych. W profilaktyce stosuje się szczepienia. Przez pocałunek przenosić się mogą również inne choroby wirusowe przenoszone drogą kropelkową a pośród nich:
Przez pocałunek mogą przenosić się również choroby bakteryjne. Pośród nich warto wymienić anginę paciorkowcową. Chorobę wywołuje bakteria- Streptococcus pyogenes. W przebiegu choroby występuje zapalenie gardła i migdałków z wysoką gorączką. Choroba wymaga wdrożenia antybiotykoterapii. W przypadku braku lub nieprawidłowego leczenia mogą rozwinąć się powikłania a pośród nich powikłania immunologiczne takie jak gorączka reumatyczna.