*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Warzywa

Czy dieta roślinna może wydłużyć życie? Poznaj zalety diety roślinnej!

Czy rosnąca popularność diety roślinnych to chwilowy trend? Raczej nie, tym bardziej że badania wyraźnie pokazują jej korzystny wpływ na nasze zdrowie. Ile dodatkowych lat życia możemy zyskać, sięgając częściej po warzywa i owoce? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dlaczego warto jeść więcej roślin?

Zarówno piramida zdrowego żywienia, jak i jej nowy odpowiednik – talerz zdrowego żywienia – wskazują warzywa i owoce jako podstawę diety. To właśnie one powinny zająć połowę talerza. Jego pozostała część powinna zostać podzielona między produkty zbożowe a źródła białka.

Zachowanie takich proporcji wpłynie korzystnie na nasze zdrowie w kilku aspektach. Regularne włączanie do jadłospisu warzyw i owoców:

  • może uchronić nas przed rozwojem nowotworów, chorób krążenia czy przewodu pokarmowego,
  • pozwala utrzymać prawidłową masę ciała,
  • wspomaga odporność,
  • poprawia wygląd cery i włosów, a także samopoczucie,
  • spowalnia starzenie się organizmu.

Zatrzymajmy się dłużej przy ostatnim punkcie. Według jednego z badań jadłospis bogaty w żywność pochodzenia roślinego i zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa może wydłużyć nasze życie aż o 10 lat!

Inne badania mówią tu nawet o 13 latach (w przypadku mężczyzn) i 11 latach (w przypadku kobiet) dłuższego życia przy przejściu na dietę wegańską w wieku 20 lat. Jeśli do zmiany diety doszłoby dopiero po sześćdziesiątce, można zyskać 8 dodatkowych lat życia. Częściowa zmiana przyzwyczajeń, a więc wprowadzenie do diety większych ilości produktów roślinnych i mniejszych porcji mięsa może wydłużyć życie o 6 lat.

Z powyższych informacji płynie jeden wniosek: zdecydowanie opłaca się wzbogacić swój jadłospis o więcej produktów roślinnych.

Do podobnych wniosków prowadzą równiez badania nad Niebieskimi Strefami, czyli regionami świata, w których mieszka najwięcej stulatków. Sekret ich długowieczności tkwi m.in. w diecie ubogiej w mięso, a obfitującej w warzywa, owoce i strączki pochodzące z lokalnych upraw.

Czy diety roślinne mają same zalety?

Mimo wielu korzyści diety roślinne wiążą się z ryzykiem wystąpienia niedoborów. Jeśli odstawimy produkty odzwierzęce, w naszym jadłospisie może zabraknąć niektórych makroskładników, witamin czy minerałów lub będą one dostarczane w zbyt małych ilościach. Mowa tu przede wszystkim o witaminie B12, która nie jest wytwarzana przez rośliny. Konieczna jest więc jej dodatkowa suplementacja.

U wegetarian i wegan możliwe są także niedobory witaminy D, żelaza, cynku, wapnia, kwasów omega-3, jodu czy białka (dodajmy, że białko roślinne jest mniej wartościowe niż zwierzęce). Jeśli jednak spożywamy zbyt dużo białka roślinnego (zawartego np. w strączkach), możemy mieć problemy z trawieniem. Dieta roślinna może nie pokrywać także zapotrzebowania energetycznego organizmu, dlatego należy ją dobrze zbilansować, zanim całkowicie zrezygnujemy z mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Zadbajmy o jej różnorodność i sięgajmy po żywność o wysokiej gęstości odżywczej.

Inną kwestią są szkodliwe substancje chemiczne, którymi mogą być opryskiwane rośliny. Dlatego, w miarę możliwości, lepiej wybierać warzywa i owoce od lokalnych rolników, a w diecie postawić na sezonowość.

Całkowite odstawienie produktów odzwierzęcych nie jest zatem rozwiązaniem dla każdego. Jeśli przymierzasz się do takiego kroku, skonsultuj go z lekarzem lub dietetykiem, wykonaj niezbędne badania i zadbaj o suplementację.

 Jak jeść więcej warzyw i owoców?

Według zaleceń ekspertów powinniśmy jeść ok. 400-500 g warzyw i owoców dziennie. A co najmniej połowa z nich powinna być spożywana na surowo. Najlepiej podzielić owoce i warzywa na 5 porcji i uwzględnić je w każdym posiłku. Co kryje się pod pojęciem porcji? Szklanka soku, pół szklanki surówki lub sałatki, średniej wielkości owoc lub warzywo albo kilka mniejszych.

Jak wprowadzić warzywa i owoce do poszczególnych posiłków? Na śniadanie możesz przygotować owsiankę z owocami. Na drugie śniadanie wypij jogurt i zjedz owoc lub warzywo. Surówka lub warzywa gotowane na parze to doskonały dodatek do obiadu. Podwieczorek to czas na sałatkę owocową, a kanapki na kolację możesz urozmaicić surowymi warzywami i kiełkami.

Nie bój się również eksperymentować i zastępować tradycyjnych potraw ich roślinnymi odpowiednikami. Kotlety, sosy czy pasty do pieczywa przygotowane z warzyw lub roślin strączkowych to ciekawe urozmaicenie jadłospisu.

Produkty roślinne coraz częściej królują na naszych stołach. To świetna wiadomość, szczególnie w obliczu starzejącego się społeczeństwa, które dzięki diecie pełnej warzyw i owoców będzie mogło dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Bibliografia

  • Cader P., Lesiów T., Weganizm i wegetarianizm jako diety we współczesnym społeczeństwie konsumpcyjnym, Nauki Inżynierskie i Technologie, nr 37, 2021, DOI: 10.15611/nit.2021.37.01,
  • Buettner D., Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej, Galaktyka, Łódź 2012,
  • https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5242/Koniec-z-Piramida-Zywienia-----zalecenia-podane-na-Talerzu.html/,
  • https://pacjent.gov.pl/diety/jedz-owoce-i-warzywa-5-razy-dziennie,
  • https://psychiatraplus.pl/czy-wybory-zywieniowe-wplywaja-na-dlugosc-zycia/,
  • https://klimat.rp.pl/na-talerzu/art35678401-dieta-roslinna-moze-wydluzyc-zycie-nawet-o-dekade.
Udostępnij:

Autor Karolina Zelewska Zobacz profil
Mama małego buntownika. Jej zainteresowania krążą wokół parentingu i zdrowego stylu życia. Wolny czas spędza w kuchni i na nauce włoskiego.
Następna porada
Diety roślinne. Poznaj przepis na zdrowie! Czytaj więcej