*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Miesiączka

Jak przesunąć miesiączkę? Sprawdź jak opóźnić okres!

Miesiączka dla każdej z nas jest bardziej lub mniej uciążliwa. Jednak bez względu na to, jak znosimy miesiączki, pewnie każdej z nas zdarzyło się, że miesiączka zgodnie z długością cyklu miałaby wypaść w niedogodnym dla nas momencie. Wtedy staramy się znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli na uniknięcie krwawienia w określonym czasie. Jedną z metod jest opóźnienie terminu pojawienia się miesiączki. Czy możliwe jest jej przesunięcie, tak aby wystąpiła kilka dni później? Czy są na to domowe sposoby? Czy to w ogóle bezpieczne?

Czym jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy wiąże się z cykliczną pracą jajników i objawia się regularnym krwawieniem miesiączkowym. Przyjmuje się, że w ciągu całego życia kobieta przechodzi około 400 cykli menstruacyjnych. Każdy z nich trwa przeciętnie około 28 dni, jednak dopuszczalnym odchyleniem jest skrócenie lub wydłużenie cyklu o 7 dni. Zatem prawidłowe są regularne krwawienia pojawiające się w odstępach co 21 do 35 dni. Pierwszy dzień cyklu to ten, kiedy pojawia się miesiączka, a ostatni to ten, który poprzedza pojawienie się kolejnej miesiączki.

Każdy cykl miesiączkowy dzieli się na dwie fazy:

  • pierwsza – faza folikularna, to ten etap cyklu, kiedy z pęcherzyków w jajniku powstaje pęcherzyk dominujący – to z niego pod wpływem hormonów wydziela się komórka jajowa; faza ta może mieć zmienną długość i trwać raz więcej, a raz mniej dni;
  • druga – faza lutealna, to etap cyklu, który fizjologicznie powinien zawsze trwać konkretną ilość dni – 14;

Na przebieg cyklu miesiączkowego wpływa mnóstwo czynników, dlatego nie każda kobieta i nie zawsze ma regularne cykle miesiączkowe.

Czy można przesunąć miesiączkę?

Przebieg cyklu miesiączkowego uzależniony jest od różnych czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Miesiączka może pojawić się zarówno zbyt wcześnie, jak i z opóźnieniem. Możliwe jest także, aby celowo wpłynąć na moment pojawienia się miesiączki. Zatem możliwe jest, aby opóźnić pojawienie się miesiączki. Jak to zrobić?

Jakie są domowe sposoby na przesunięcie miesiączki?

Zdecydowanie nie należy wiązać zbyt wielkich nadziei z domowymi metodami na przesunięcie okresu, które część pań przytacza na różnego rodzaju portalach czy forach internetowych. Można znaleźć tam informacje o tym, że na opóźnienie miesiączki wpływa między innymi:

  • witamina C – a dokładnie zażywanie jej wysokich dawek (nawet 5000 mg na dobę);
  • napar z pietruszki albo kasztanowca – picie naparów ziołowych może być jak najbardziej korzystne dla zdrowia, ale nie należy spodziewać się, że w ten sposób uda się opóźnić okres;
  • intensywny wysiłek fizyczny – być może zmęczenie po intensywnym treningu pozwoli na opóźnienie miesiączki, ale najwyżej o kilka godzin, więc to raczej nie spełni oczekiwań pań, które potrzebują bardziej zdecydowanego działania.

Powody, dla których zdarza się, że miesiączka się spóźnia, są raczej niezależne od nas i trudno byłoby je wykorzystać jako sposoby na opóźnienie miesiączki. Najczęściej do tych powodów należą:

  • zbyt duży stres,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zmiana klimatu,
  • zawodowe uprawianie sportu.

 Jak przesunąć okres za pomocą tabletek, plastrów i krążków antykoncepcyjnych?

To właściwie jedyny bezpieczny i skuteczny sposób na przesunięcie terminu pojawienia się miesiączki. Pomogą w tym:

  • jednoskładnikowa pigułka antykoncepcyjna – samo zażywanie minipigułki powoduje najczęściej, że krwawienie jest znacznie mniejsze albo w ogóle nie występuje; jeśli jednak nawet niewielkie krwawienie pokrzyżuje nam plany, można opóźnić je nie robiąc tygodniowej przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek;
  • dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna – w przypadku tych pigułek, schemat opóźnienia miesiączki jest nieco inny i najlepiej będzie omówić to z lekarzem, który dokładnie wyjaśni w jaki sposób przyjmować tabletki, aby krwawienie pojawiło się później;
  • plastry i krążki antykoncepcyjne – pomiędzy przyklejaniem kolejnych plastrów czy założeniem kolejnych krążków nie należy robić tygodniowej przerwy, podczas której zwykle występuje krwawienie z odstawienia.

Zanim zdecydujemy się na ingerowanie w cykl miesiączkowy, wartko skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że będzie to dla nas bezpieczne oraz skuteczne. Taka wizyta powinna odbyć się około 2-3 miesiące przed planowanym opóźnieniem miesiączki.

Trzeba pamiętać także, że to ingerencja w nasz układ hormonalny i należy zachować ostrożność, aby nie doszło do niekorzystnych czy nawet niebezpiecznych dla kobiety konsekwencji.

Udostępnij:

Autor Ewa Kazubowska Zobacz profil
Technik farmaceutyczny i szczęśliwa mama. Na bieżąco śledzi aktualności w świecie farmacji, a w wolnym czasie (jeśli się zdarzy) sięga po dobry kryminał lub thriller psychologiczny.
Następna porada
Czy można sprawdzić niedobór witamin i minerałów? Jak wykonać badanie poziomu witamin i minerałów? Czytaj więcej