Trądzik odwrócony (acne inversa, hidradenitis suppurativa, HS) to przewlekła choroba zapalna, przejawiająca się przede wszystkim powstawaniem bolesnych ropni na powierzchni skóry. Jak przebiega leczenie trądziku odwróconego? Jakie są jego przyczyny i objawy? Czy trądzik odwrócony jest uleczalny?
Chociaż patogeneza nie jest w pełni poznana, ciągle pojawiają się nowe informacje na temat mechanizmu powstawania tej choroby. Wydaje się, że wszystko zaczyna się od nadmiernego namnażania się keratynocytów w mieszkach włosowych, co powoduje hiperkeratozę i zatykanie się mieszków. W patogenezie rolę odgrywają także zaburzenia układu immunologicznego.
Opisywanymi czynnikami ryzyka są:
Z niektórych badań wynika, że trądzik odwrócony jest niemalże dwa razy częstszym zjawiskiem u kobiet, niż u mężczyzn.
Objawy trądziku odwróconego mogą występować z różnym nasileniem. Zmiany trądziku odwróconego występują w charakterystycznych miejscach, takich jak:
Zmiany skórne trądziku odwróconego pojawiają się także w miejscach, w których np. odzież pociera o skórę.
Pierwotną zmianą w HS są guzki zapalne. Są one bolesne, mają tendencje do bliznowacenia. Pojawiać się mogą przetoki. Ze zmian może wydobywać się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Osobom z trądzikiem odwróconym nierzadko towarzyszą zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe czy depresja. Jest to związane przede wszystkim ze stygmatyzacją i dotyczy w szczególności chorych ze zmianami w okolicy rektogenitalnej.
Niestety niemożliwe jest całkowite wyleczenie trądziku odwróconego. Dostępne są natomiast terapie mające na celu złagodzenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów.
W przeciwieństwie do trądziku zwyczajnego, trądzik odwrócony zwykle bardzo źle reaguje na izotretynoinę.
Podstawą leczenia trądziku odwróconego jest leczenie zabiegowe. Zastosowane w odpowiednim czasie, leczenie operacyjne pozwala na całkowite wygojenie operowanej okolicy. Często zabiegi są niestety odraczane, ze względu na obawy pacjentów i lęk przed zabiegiem.
Leczenie farmakologiczne w trądziku odwróconym ma charakter doraźny. Powinno się je stosować tylko w okresie okołooperacyjnym lub w trakcie zaostrzeń. W tym celu stosuje się antybiotyki:
1. ogólne:
2. miejscowe:
Często łączy się klindamycynę z ryfampicyną.
Obiecujące są badania wykorzystujące bimekizumab, inhibitor interleukiny IL-17A oraz IL-17F, do leczenia trądziku odwróconego. Być może przyszłością leczenia trądziku odwróconego jest leczenie biologiczne.