*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Kobieta z trądzikiem na plecach

Acne inversa. Masz trądzik odwrócony? Poznaj przyczyny i sprawdź jak leczyć trądzik odwrócony!

Trądzik odwrócony (acne inversa, hidradenitis suppurativa, HS) to przewlekła choroba zapalna, przejawiająca się przede wszystkim powstawaniem bolesnych ropni na powierzchni skóry. Jak przebiega leczenie trądziku odwróconego? Jakie są jego przyczyny i objawy? Czy trądzik odwrócony jest uleczalny?

Jakie są przyczyny trądziku odwróconego?

Chociaż patogeneza nie jest w pełni poznana, ciągle pojawiają się nowe informacje na temat mechanizmu powstawania tej choroby. Wydaje się, że wszystko zaczyna się od nadmiernego namnażania się keratynocytów w mieszkach włosowych, co powoduje hiperkeratozę i zatykanie się mieszków. W patogenezie rolę odgrywają także zaburzenia układu immunologicznego.

Opisywanymi czynnikami ryzyka są:

  • czynniki genetyczne - około 40% pacjentów posiada członka rodziny w pierwszej linii, którego także dotknęło HS;
  • urazy mechaniczne czy tarcie, np. w miejscach stykania się pasków czy bielizny ze skórą mogą wywoływać powstawanie zmian skórnych;
  • otyłość jest częstsza wśród pacjentów z trądzikiem odwróconym, niż w populacji ogólnej - choroba nie jest jednak ograniczona do osób z otyłością czy nadwagą;
  • palenie tytoniu dotyczy większości pacjentów z HS. Ustalono silny związek między paleniem a występowaniem tej choroby.

Z niektórych badań wynika, że trądzik odwrócony jest niemalże dwa razy częstszym zjawiskiem u kobiet, niż u mężczyzn.

Jakie są objawy trądziku odwróconego?

Objawy trądziku odwróconego mogą występować z różnym nasileniem. Zmiany trądziku odwróconego występują w charakterystycznych miejscach, takich jak:

  • pachwiny,
  • pachy,
  • wewnętrzne powierzchnie ud,
  • pod piersiami (zwłaszcza u osób otyłych),
  • pośladki i okolica wokół odbytu.

Zmiany skórne trądziku odwróconego pojawiają się także w miejscach, w których np. odzież pociera o skórę.

Pierwotną zmianą w HS są guzki zapalne. Są one bolesne, mają tendencje do bliznowacenia. Pojawiać się mogą przetoki. Ze zmian może wydobywać się wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Osobom z trądzikiem odwróconym nierzadko towarzyszą zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe czy depresja. Jest to związane przede wszystkim ze stygmatyzacją i dotyczy w szczególności chorych ze zmianami w okolicy rektogenitalnej.

Produkty na trądzik

Jak leczyć trądzik odwrócony?

Niestety niemożliwe jest całkowite wyleczenie trądziku odwróconego. Dostępne są natomiast terapie mające na celu złagodzenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów.

W przeciwieństwie do trądziku zwyczajnego, trądzik odwrócony zwykle bardzo źle reaguje na izotretynoinę.

Podstawą leczenia trądziku odwróconego jest leczenie zabiegowe. Zastosowane w odpowiednim czasie, leczenie operacyjne pozwala na całkowite wygojenie operowanej okolicy. Często zabiegi są niestety odraczane, ze względu na obawy pacjentów i lęk przed zabiegiem.

Leczenie farmakologiczne w trądziku odwróconym ma charakter doraźny. Powinno się je stosować tylko w okresie okołooperacyjnym lub w trakcie zaostrzeń. W tym celu stosuje się antybiotyki:

1. ogólne:

  • tetracklina,
  • minocyklina,
  • cyprofloksacyna,
  • klindamycyna,
  • cefalosporyny,

2. miejscowe:

  • erytromycyna,
  • klindamycyna.

Często łączy się klindamycynę z ryfampicyną.

Obiecujące są badania wykorzystujące bimekizumab, inhibitor interleukiny IL-17A oraz IL-17F, do leczenia trądziku odwróconego. Być może przyszłością leczenia trądziku odwróconego jest leczenie biologiczne.

Bibliografia

  • Hidradenitis suppurativa: Pathogenesis, clinical features, and diagnosis - UpToDate. (n.d.). Retrieved March 28, 2022, from https://www.uptodate.com/contents/hidradenitis-suppurativa-pathogenesis-clinical-features-and-diagnosis?search=acne inversa&source=search_result&selectedTitle=2~77&usage_type=default&display_rank=2#H259635175
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/16500,tradzik-odwrocony-acne-inversa-najczestsze-bledy-w-postepowaniu-diagnostyczno-terapeutycznym
  • Hidradenitis suppurativa: Management - UpToDate. (n.d.). Retrieved March 28, 2022, from https://www.uptodate.com/contents/hidradenitis-suppurativa-management?search=acne inversa&source=search_result&selectedTitle=1~77&usage_type=default&display_rank=1
Udostępnij:

Autor Magdalena Bernisz Zobacz profil
Studentka V roku kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Do jej zainteresowań należą patomorfologia, toksykologia oraz choroby wewnętrzne - w szczególności gastroenterologia oraz hematologia. Interesuje się także dermatologią, zwłaszcza chłoniakami i innymi rozrostami nowotworowymi skóry. Prywatnie trenuje triathlon, a w wolnym czasie zajmuje się tworzeniem ilustracji oraz portretów cyfrowych.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Swędzenie okolic intymnych u kobiet. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia świądu pochwy i sromu! Czytaj więcej