*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Problemy intymne fakty i mity

Czy wiesz już wszystko o chorobach wenerycznych? Poznaj fakty i mity o chorobach wenerycznych!

Choroby weneryczne mogą być zatem podstępne i rozwijać się nawet u całkiem nieświadomej tego osoby. Dlatego warto zadbać o edukację! Odpowiedz na 10 pytań dotyczacych chorób wenerycznych i sprawdź swoja wiedzę! Czy przez pocałunek można się zarazić chorobą weneryczną? Czy istnieją szczepionki i domowe testy na choroby weneryczne? Poznaj fakty i mity o chorobach wenerycznych!

Czy objawy chorób wenerycznych są zawsze widoczne i charakterystyczne?

NIE, TO MIT!

Objawy chorób wenerycznych nie muszą być od razu widoczne, a co więcej, większość z nich (prawie 90% chorób przenoszonyh drogą płciową) może przebiegać skąpoobjawowo lub całkowicie bezobjawowo!

Dla spragnionych wiedzy:

Na pewno słyszeliście o tak nieprzyjemnych objawach intymnych, takich jak:

 • wydzielina z pochwy lub prącia,
 • świąd i pieczenie okolic intymnych,
 • krostki na penisie,
 • brodawki narządów płciowych.

Większość chorób przenoszonych drogą płciową nie daje tak charakterystycznych objawów. Dlatego choroby weneryczne są jednym z ważniejszych problemów zdrowotnych, z którymi mierzy się Światowa Organizacja Zdrowia.

Czy przeciwko chorobom wenerycznym można się zaszczepi?

TAK, TO PRAWDA, jednak szczepienia nie dotyczą wszystkich chorób wenerycznych.

Szczepienia są obecnie najskuteczniejszą formą zapobiegania wielu chorobom, także tym przenoszonym drogą płciową.

Obecnie można się zaszczepić na choroby weneryczne, jak:

 • HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego,
 • WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B).

Dla spragnionych wiedzy:

Szczepienie przeciwko WZW B jest obowiązkowe u niemowląt, a także zalecane u osób dorosłych należących do grup ryzyka, które nie były szczepione wcześniej. U dzieci pierwszą dawkę szczepionki podaje się w przeciągu 24 godzin od urodzenia, kolejną po miesiącu, a trzecią po 6 miesiącach (schemat trzydawkowy). Dzieciom z niską masą urodzeniową podaje się 4 dawki szczepionki przeciw WZW B (0-1-2-12 miesięcy).

Wirus HPV może wywołać raka szyjki macicy, a co roku, nawet połowa Polek chorujących na raka szyjki macicy umiera. Szczepienie przeciwko HPV nie jest w Polsce obowiązkowe, choć zalecane dla dziewczynek i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn.

Czy prezerwatywa chroni w 100% przed chorobami wenerycznym?

TO MIT!

Prezerwatywa jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobom wenerycznym, jednak nie chroni ona w 100%. Dlaczego? Wpływa na to sposób zakładania, zdejmowania oraz przechowywania prezerwatywy. Pamiętaj, że prawidłowo założona i używana prezerwatywa zdecydowanie zmniejsza ryzyko zarażenia, nawet wirusem HIV.

Dla spragnionych wiedzy:

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową pozostaje ograniczenie przygodnych stosunków seksualnych i współżycie z osobami, które zostały wcześniej przebadane pod kątem zakażenia chorobami wenerycznymi. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego z pomocą przychodzą szczepienia na niektóre choroby weneryczne i prezerwatywy. Połączenie różnych metod zapobiegania chorobom wenerycznym, zwiększa nasze szanse na uniknięcie zakażenia.

Prezerwatywy

 1. Loovara Latex Free Prezerwatywy Dla Kobiet
  prezerwatywy
  Cena od 39,99 zł
 2. Loovara Animal Power Eagle 47 Prezerwatywy
  prezerwatywy
  Cena od 43,99 zł
 3. Loovara Animal Power Racoon 49 Prezerwatywy
  prezerwatywy
  Cena od 43,99 zł
 4. Loovara Animal Power Fox 53 Prezerwatywy
  prezerwatywy
  Cena od 43,99 zł

Czy choroby weneryczne mogą być śmiertelne?

FAKT!

Niestety, zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową może być śmiertelne. Dotyczy to przede wszystkim zarażenia wirusem HIV i powikłaniom związanym z wirusem HPV czy WZW B.

Dla spragnionych wiedzy:

W najnowszych badaniach naukowych odnotowano spadek śmiertelności z powodu HIV w ostatnich latach, dzięki odpowiedniej edukacji i coraz skuteczniejszym terapiom. Jednak w wielu krajach rozwijających się nadal przypadki śmiertelne są na porządku dziennym. Dzięki edukacji, szczepieniom i odpowiednio wczesnej diagnostyce zachorowalność na raka szyjki macicy również spadła. Jednak nadal w samej Polsce, co roku umiera z jego powodu nawet 1600 kobiet. Wirusowe zapalenie wątroby typu B również może prowadzić do zgonu, z powodu marskości czy raka wątroby. Tak naprawdę każda nieleczona choroba weneryczna może przyczynić się w mniejszym lub większym stopniu do zgonu.

Czy choroba weneryczna u kobiety w ciąży może zagrażać nienarodzonemu dziecka?

TO PRAWDA!

Niestety, niektóre choroby weneryczne mogą zostać przeniesione w okresie ciąży,z chorej matki na dziecko. Również podczas porodu czy karmienia piersią matka może zarazić swoje dziecko.

Dla spragnionych wiedzy:

Poniżej dwa przykłady jakie konsekwencje mogą nastąpić w wyniku nieleczenia chorób wenerycznych a ciąży.

Nieleczona kiła w ciąży może doprowadzić do:

 • urodzenia martwego dziecka,
 • wcześniactwa,
 • niskiej masy urodzeniowej,
 • zarażenia samego noworodka (kiła wrodzona).

Matka, będąca nosicielem wirusa opryszczki (HSV) może przenieść wirusa na dziecko podczas ciąży, co może prowadzić do poronienia czy wad wrodzonych. Większość zakażeń tym wirusem odbywa się jednak podczas porodu, a najgroźniejszym dla dziecka pozostaje wirus opryszczki narządów płciowych (HSV-2). Co więcej, obecność wirusa HPV zarówno u mężczyzn jak i kobiet może obniżać płodność.

Czy chorobą weneryczną nie można się zarazić podczas seksu oralnego?

TO FAŁSZ!

Można! Co więcej, chorobą weneryczną można zarazić się w w trakcie każdego rodzaju seksu, zarówno podczas seksu oralnego jak i analnego.

Dla spragnionych wiedzy:

Chorobami przenoszonymi drogą płciową można zarazić się poprzez seks waginalny, oralny, analny, lecz nie tylko. Niektóre choroby weneryczne przenoszone są również w trakcie pocałunku usta-usta! Również niestosowanie się do zasad higieny zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia. Do takich sytuacji może dojść na basenie, w saunie, publicznych toaletach, a nawet korzystając ze wspólnego ręcznika z osobą zarażoną. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich chorób wenerycznych. Niektóre z nich mogą być także przenoszone przez matkę na dziecko podczas ciąży, porodu czy karmienia piersią.

Czy choroby weneryczne przenoszone są tylko przez wirusy?

NIE, TO MIT!

Choroby weneryczne mogą być przenoszone przez wirusy, bakterie i pasożyty.

Dla spragnionych wiedzy:

Wirusy przenoszące choroby weneryczne to przede wszystkim:

 • wirus HIV,
 • wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego,
 • wirus HBV wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • wirus opryszczki.

Bakterie przenoszące choroby weneryczne wywołują przede wszystkim takie choroby, jak:

 • kiła,
 • chlamydioza,
 • rzeżączka.

Rzęsistkowica należy natomiast do chorób pasożytniczych.

Czy trudno zdiagnozować chorobę weneryczną?

TAK!

Ze względu na skąpoobjawowy lub całkowicie bezobjawowy charakter chorób wenerycznych często są one bardzo trudne do zdiagnozowania.

Dla spragnionych wiedzy:

Najwięcej trudności choroby weneryczne przysparzają w krajach słabo rozwiniętych, ze względu na brak edukacji w tych rejonach, a także niską dostępność testów wykrywających zakażenie. Lekarze często muszą diagnozować choroby weneryczne na podstawie obserwowanych objawów, które jak wiemy mogą nie występować wcale. Właśnie z tego powodu taki pacjent może w ogóle do lekarza nie trafić i nieświadomie zarażać inne osoby. Zdarza się, że pacjent ze strachu i wstydu przed badaniem, nie udaje się w ogóle do lekarza, nawet mając podejrzenie choroby. Istnieją natomiast domowe testy na choroby weneryczne, które można wykonać samodzielnie, w domu. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia.

Czy pierwsze objawy chorób wenerycznych są charakterystyczne?

NIE, NIE SĄ!

Wracamy tutaj oczywiście do podstawowej informacji, że objawy chorób wenerycznych nie muszą być od razu widoczne, a tym bardziej charakterystyczne. Nawet rozwijająca się choroba weneryczna może być całkowicie bezobjawowa.

Dla spragnionych informacji:

Czasami można na podstawie objawów stwierdzić, że u danego pacjenta rozwija się choroba weneryczna. Niestety nie ma tutaj jednego wzoru i reguły. Pierwszym objawem kiły może być niebolesna grudka, która z biegiem czasu ulega owrzodzeniu (tak zwany wrzód Huntera). Po kilku tygodniach znika ona samoistnie. Do pierwszych objawów rzeżączki u mężczyzn może należeć ropny wyciek z cewki moczowej, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Z kolei u kobiet rzeżączka przebiega zazwyczaj całkowicie bezobjawowo. Pierwsze objawy zakażenia wirusem HIV przypominają zazwyczaj grypę lub przeziębienie.

Czy testy na choroby weneryczne wykonuje się tylko z krwi?

NIE, TO MIT!

Obecnie dysponujemy szeroką gamą narzędzi diagnostycznych w kierunku chorób wenerycznych. Należą do nich testy serologiczne, czyli wykonywane z próbki krwi, a także wymazy pobierane z miejsc prawdopodobnego zakażenia.

Dla spragnionych wiedzy:

Testy z krwi na choroby weneryczne możemy wykonać w laboratorium, lub jak w przypadku kiły, możemy także kupić test w aptece i przeprowadzić go w domu. Wymazy, pobierane są z:

 • przedsionka pochwy,
 • szyjki macicy,
 • penisa,
 • gardła.

Wymazy na choroby weneryczne mogą być pobrane przez ginekologa lub urologa w gabinecie lekarskim. Pobierane są one przy identyfikacji:

 • chlamydiozy,
 • rzeżączki,
 • zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Czasami do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki wymagane jest również dostarczenie próbki moczu do badań.

Choroby weneryczne mogą być zatem podstępne i rozwijać się nawet u całkiem nieświadomej tego osoby. Właśnie dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka, gdy tylko mamy jakiekolwiek podejrzenie zarażenia. Nie warto podejmować ryzykownych aktywności seksualnych, a tym bardziej bez odpowiedniego zabezpieczenia. Gdy dojdzie jednak do takiego zbliżenia nie wstydźmy się udać do lekarza na badanie. Dzięki temu możemy uratować swoje zdrowie i życie, a także naszych kolejnych partnerów.

Udostępnij:

Autor Natika Karolak Zobacz profil
Absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych „Marketing strategiczny na rynku farmaceutycznym” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Aktualnie poznaje uroki berlińskiego życia oraz niemieckich aptek.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Ból jelit? Poznaj przyczyny bólu brzucha i sprawdź jak leczyć ból jelit! [Lista chorób z bólem jelit] Czytaj więcej