Refluks (ang. gastroesophageal reflux, GER) to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Co ciekawe, większość osób doświadcza GER, nie odczuwając w związku z tym żadnych objawów. Co jednak zrobić, gdy wystąpią nieprzyjemne objawy refluksu? Jak go rozpoznać? Jakie są przyczyny refluksu i jak go leczyć? Co stosować na refluks? Przeczytaj!
Czym jest refluks?
Choroba refleksowa przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease, GERD) jest najczęstszą chorobą nie tylko przełyku, ale i całego przewodu pokarmowego. GERD jest związany przede wszystkim z zaburzeniami funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku (ang. lower esophageal sphincter, LES).
Wśród czynników rozwinięcia choroby refluksowej przełyku wymienia się również:
- obecność przepukliny rozworu przełykowego;
- otyłość;
- ciążę;
- stosowanie doustnej antykoncepcji;
- obecność wtórnych zaburzeń motoryki przełyku, np. w przebiegu chorób takich jak polineuropatie czy cukrzyca;
- zaburzenia hormonalne;
- stosowanie leków obniżających ciśnienie dolnego zwieracza przełyku - wśród preparatów takich znajdują się np. benzodiazepiny, azotany, czy β2-mimetyki.
Jakie są objawy refluksu?
Najczęstszym objawem refluksu jest zgaga. Zgagę definiuje się jako uczucie pieczenia za mostkiem, promieniujące w stronę jamy ustnej. Nierzadko pojawia się przy niej poczucie kwaśnego smaku w ustach.
Chorzy mogą zgłaszać także uczucie odbijania. Objawy refluksu mają tendencję do nasilania się po spożyciu obfitych, tłustych posiłków. Także pozycja ma wpływ na nasilenie objawów GERD - stają się one bardziej uciążliwe przy położeniu się lub pochyleniu.
Chorobie refluksowej przełyku mogą towarzyszyć także objawy spoza przewodu pokarmowego. Pojawić się może chrypka, zwłaszcza rano. Czasem u pacjentów występuje również:
- suchy kaszel,
- świszczący oddech.
Warto pamiętać jednak, że w większości przypadków GERD pozostaje bezobjawowy.
Należy także pamiętać, że wystąpienie tzw. objawów alarmowych wymaga większej uwagi i bezwzględnego wykonania badania endoskopowego:
- dysfagia, czyli zaburzenia przełykania;
- utrata masy ciała bez zamiaru odchudzania się;
- ból brzucha wybudzający ze snu;
- uporczywe wymioty;
- krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
- niedokrwistość;
- guz w nadbrzuszu.
Produkty na objawy refluksu
-
-
-
-
Proszek Zasadowy
preparat na nadkwaśność i refluks
Cena od
37,99 zł
Cena regularna
69,99 zł
-
-
Avilin Gastro Płyn
preparat na nadkwaśność i refluks
Cena od
37,99 zł
Cena regularna
65,99 zł
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Gastrotuss Do Żucia
tabletki do żucia przeciwrefluksowe
Cena od
31,99 zł
Cena regularna
39,99 zł
-
Gastrotuss
syrop w saszetkach przeciwrefluksowy
Cena od
40,99 zł
Cena regularna
63,99 zł
-
Gastrotuss Syrop
syrop przeciwrefluksowy
Cena od
26,99 zł
Cena regularna
38,99 zł
-
-
Ranigast SOS
preparat na zgagę
Cena od
10,99 zł
Cena regularna
17,99 zł
-
Co zrobić gdy refluksu wraca?
Nawracające epizody regurgitacji (cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku), wywołujące typowe objawy - takie jak zgaga, odbijanie - nasuwają silne podejrzenie choroby refluksowej przełyku. Rozpoznanie stawia się zwykle na podstawie obrazu klinicznego. W przypadku towarzyszących objawów alarmowych, bądź niepowodzenia leczenia, konieczne będzie wykonanie badania endoskopowego.
Jak leczyć refluks?
U chorych z GERD niezbędne będzie wprowadzenie modyfikacji stylu życia. U osób z nadwagą i otyłością rekomenduje się redukcję masy ciała. Zaleca się także, by ostatni posiłek przyjmować najpóźniej na 2-3 godziny przed pójściem spać.
Jeśli chodzi o unikanie wybranych potraw (takich jak cytrusy, czekolada, kofeina) - źródła są co do tego rozbieżne. Niektórzy chorzy odnoszą jednak duże korzyści z eliminacji tego typu pokarmów. Korzystne może się okazać także zmniejszenie objętości spożywanych posiłków.
Wprowadza się także leczenie farmakologiczne. Podstawowymi lekami w terapii GERD są inhibitory pompy protonowej (IPP). Należy pamiętać, że prawie wszystkie IPP należy przyjmować raz dziennie 30-60 minut przed śniadaniem. Wyjątek stanowi dekslanzoprazol, który można przyjmować niezależnie od posiłków, jednak jego cena jest znacznie wyższa od klasycznie stosowanych leków z tej kategorii. W zależności od stopnia zaawansowania choroby - leki te przyjmuje się przewlekle lub do momentu ustąpienia objawów.
Doraźnie można stosować leki zobojętniające kwas solny, takie jak sole glinu czy magnezu.
Możliwe jest także przeprowadzenie leczenia operacyjnego - najczęściej wykonuje się tzw. fundoplikację Nissena metodą laparoskopową. Polega ona na wytworzeniu wokół przełyku dodatkowego „mankietu” ze ścian żołądka. Jest ona rozważana w niektórych przypadkach, np. przy znacznej przepuklinie rozworu przełykowego.
Bibliografia
- https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.2.
- Clarrett DM, Hachem C. Gastroesophageal Reflux Disease (GERD). Mo Med. 2018 May-Jun;115(3):214-218. PMID: 30228725; PMCID: PMC6140167.
- Antunes C, Aleem A, Curtis SA. Gastroesophageal Reflux Disease. [Updated 2022 Jul 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/