*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Złamanie ręki

Osteoporoza. Jakie suplementy na osteoporozę warto stosować? Poznaj zasady suplementacji w osteoporozie!

W leczeniu osteoporozy mamy do wyboru szereg leków, które spowalniają proces niszczenia kości. Jednak czy oprócz leków powinniśmy suplementować także wapń, witaminę D czy witaminę K2?

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą charakteryzującą się niską masą kostną, spadkiem wytrzymałości kości i zwiększonym ryzykiem złamań. Cierpią na nią nie tylko kobiety w wieku pomenopauzalnym, u których dochodzi do spadku poziomu estrogenów, ale także mężczyźni. Drugą grupą, która często choruje na osteoporozę są generalnie osoby starsze.

Osteoporoza to “cichy złodziej kości”, ponieważ większość osób żyje w nieświadomości, że choruje z jej powodu. Dopiero gdy dojdzie do złamania osteoporotycznego, pacjent dowiaduje się, że jest chory. Niestety każde złamanie jest zwiastunem kolejnego i może prowadzić nawet do śmierci. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i zapobieganie osteoporozie.

Osteoporoza zmniejsza ponadto jakość życia pacjenta i jest sporym obciążeniem finansowym dla opieki zdrowotnej. Czy możemy zatem ustrzec się przed tą groźną i obciążającą chorobą i czy odpowiednia suplementacja pozwoli nam zapobiec złamaniom w osteoporozie?

Rola wapnia w osteoporozie

Myśląc o osteoporozie przychodzi nam do głowy przede wszystkim wapń i słusznie. Niskie spożycie wapnia należy do jednych z wtórnych przyczyn rozwoju osteoporozy, któremu możemy skutecznie zapobiegać, stosując dietę bogatą w wapń. A co, jeśli mamy osteoporozę? Czy powinniśmy suplementować wapń?

Suplementacja wapnia jest kwestią kontrowersyjną. W niektórych badaniach udowodniono zmniejszone ryzyko złamań szyjki kości udowej podczas suplementacji tego pierwiastka. W innych badaniach nie potwierdzono takiego wpływu. Wykazano jednak, że przyjmowanie samego wapnia, bez jednoczesnej suplementacji witaminą D zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego nawet o 30%, ponieważ wapń pozostający w naczyniach krwionośnych powoduje ich zwapnienie.

Europejskie wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia osteoporozy u kobiet po menopauzie zalecają jednak dzienne spożycie wapnia na poziomie 800 do 1200 mg oraz białka, najlepiej z diety. Jeśli jednak nie dostarczamy wystarczającej ilości wapnia, powinniśmy je suplementować. U osób, które przyjmują leki na osteoporozę zaleca się suplementację w ilości:

  • 0,5–1,2 g wapnia,
  • 400–800 j.m. witaminy D.

Do bogatych źródeł wapnia zaliczamy przede wszystkim:

  • mleko i przetwory mleczne takie jak:
    • sery,
    • jogurty,
    • kefiry,
    • maślanki,
    • twarożki

oraz w mniejszym stopniu:

  • jarmuż,
  • tofu,
  • brokuły.

Rola witaminy D w osteoporozie

Wiemy zatem, że wapń warto suplementować razem w witaminą D. O ile wapń jesteśmy w stanie dostarczyć z bogatej w mleko i produkty mleczne diety o tyle w przypadku witaminy D jest to niemożliwe. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D pokrywamy głównie z syntezy skórnej, a tylko w 20% z diety.

Niestety pozyskiwanie witaminy D ze słońca podczas syntezy skórnej zachodzi efektywnie tylko od maja do września i tylko, gdy spełnione są odpowiednie warunki:

  • należy przebywać na słońcu codziennie przez minimum 15 minut
  • z odkrytymi przedramionami i podudziami,
  • bez wcześniejszego zastosowania filtrów przeciwsłonecznych
  • oraz tylko w godzinach od 10.00 do 15.00.

Tylko gdy spełnione są te warunki w okresie maj-wrzesień możemy powiedzieć, że dostarczamy organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D. Osobom, które przyjmują leki na osteoporozę zaleca się jednak suplementację tej witaminy w dawce przynajmniej 800 j.m. dziennie.

Co więcej, osobom powyżej 65. roku życia zaleca się suplementację witaminą D przez cały rok w dawce 800 do 2000 j.m. na dobę w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, a seniorom powyżej 75. roku życia nawet 2000-4000 j.m. witaminy D dziennie. Spowodowane jest to zmniejszoną syntezą skórną w tym wieku oraz obniżoną absorpcją z przewodu pokarmowego.

  1. Swanson Witamina D3 2000 IU z Olejem z Kokosa
    witamina D w kapsułkach
    Cena od 18,99 zł
  2. MyVita Witamina K2 + D3 Forte Krople
    witamina D3+K2
    Cena od 69,99 zł
  3. MyVita Witamina D3 z Lanoliny 4000 IU Krople
    witamina D3 w płynie
    Cena od 30,99 zł

Rola witaminy K2 w osteoporozie

Również rola witaminy K2 w leczeniu osteoporozy pozostaje kwestią sporną. Niektóre badania wykazały, że witamina K2 może zwiększać gęstość mineralną kości oraz zmniejszać ryzyko złamań u osób z osteoporozą, jednak korzyści ze stosowania suplementów diety z witaminą K2 nie zostały jednoznacznie potwierdzone.

Witamina K2 nie znajduje się zatem w wytycznych leczenia osteoporozy, choć wielu lekarzy stosuje suplementację wapniem, witaminą D i K2 w codziennej praktyce klinicznej.

Do głównych źródeł witaminy K2 możemy zaliczyć:

  • mięso,
  • produkty mleczne, a zwłaszcza fermentowane,
  • jaja.

Jednak najwięcej witaminy K2 znajduje się w natto, czyli w japońskiej potrawie na bazie sfermentowanej soi.

Czy probiotyki mogą wspomagać leczenie osteoporozy?

W ostatnich czasach dużo mówi się na temat mikrobiomu jelit i jego wpływu praktycznie na każdy aspekt naszego zdrowia. Udowodniono istnienie osi jelito-mózg, dowodząc tym samym, że skład naszej flory bakteryjnej wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się także, że probiotyki poprawiają wchłanianie wapnia w jelitach oraz wpływają na prawidłowy metabolizm kości.

Probiotyki znajdziemy przede wszystkim w sfermentowanych produktach mlecznych takich jak kefir, maślanka czy jogurty naturalne. Są to także źródła wapnia, fosforu i białka, czyli tych składników, które potrzebujemy dla zdrowych kości.

Jeśli jednak fermentowane produkty mleczne nie służą naszemu organizmowi lub wiemy, że cierpimy z powodu dysbiozy jelitowej, wówczas warto sięgnąć po probiotyki i prebiotyki w postaci suplementów diety z określonym składem poszczególnych szczepów bakterii.

Bibliografia

  • Smektała A., Dobosz A., Osteoporoza – patofizjologia, objawy, profilaktyka i leczenie, Farmacja Polska, 2020.
  • Sözen T., Özışık L., Başaran N.Ç., An overview and management of osteoporosis, Eur J Rheumatol., 2017.
  • Europejskie wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia osteoporozy u kobiet po menopauzie, Osteoporoza International, 2019.
  • Wang B., Tang J., Weng S., Chen L., Wu Z., Xie Z., Yang L., Is vitamin K2 a treatment choice for atypical femoral fractures in patients with secondary osteoporosis?, J Int Med Res., 2021.
  • Rusińska A., Płudowski P., Walczak M., Borszewska-Kornacka M.K., Bossowski A. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii, 2018.
  • Gałęcka M., Basińska A. M., Bartnicka A., Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka — implikacje w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 2018.
Udostępnij:

Autor Natika Karolak Zobacz profil
Absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych „Marketing strategiczny na rynku farmaceutycznym” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Aktualnie poznaje uroki berlińskiego życia oraz niemieckich aptek.
Następna porada
Choroby tarczycy - suplementy. Jakie witaminy i minerały na tarczycę stosować? Poznaj przegląd suplementów! Czytaj więcej