Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie. Odpowiada za ogromną ilość procesów i łączy wiele funkcji. Jej praca jest nieoceniona, dlatego powinniśmy dbać o nią, szanować ją i w miarę możliwości dbać, by nie musiała pracować zbyt ciężko. Czy można wspomóc wątrobę na co dzień? Czy można ją jakoś zregenerować, jeśli dojdzie do uszkodzeń? Co najbardziej szkodzi wątrobie?
Wątroba (z greckiego hepar) stanowi część układu pokarmowego i jest największym gruczołem w ludzkim organizmie (u kobiet waży około 1300-1500 g, u mężczyzn około 1500-1700 g, a wypełniająca ją krew to dodatkowe 500-800g). Położona jest w prawym podżebrzu i składa się z czterech płatów, a jej miąższ otacza włóknista błona nazywana torebką wątrobową.
Rola wątroby w organizmie jest bardzo szeroka i nie sposób opisać jej wszystkich zadań. Do najważniejszych funkcji wątroby zaliczamy:
UWAGA! Dla wątroby bardzo toksyczne jest połączenie paracetamolu i alkoholu!
Wpływ na zaburzenie pracy wątroby mają m.in.:
Uszkodzenia wątroby zazwyczaj następują stopniowo i niekoniecznie powodują jakieś objawy. Ponadto, mogą wystąpić objawy niespecyficzne, występujące w przebiegu innych schorzeń.
Do najczęstszych objawów uszkodzenia wątroby zaliczamy:
Jeśli obserwujemy u siebie któreś z powyższych objawów, warto wykonać podstawowe badania, które pokażą, czy nasza wątroba potrzebuje wsparcia.
Wątroba jest organem, który potrafi sam się regenerować, ale na pewno będzie jej łatwiej z naszą pomocą. Nasza wątroba na pewno będzie wdzięczna za:
Proces regeneracji wątroby mogą wspomóc także preparaty, które zawierają: