*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Alergia w oku? Jakie krople do oczu stosować na alergiczne zapalenie spojówek? Jak leczyć alergię w oku? Sprawdź!

Alergia w oku? Jakie krople do oczu stosować na alergiczne zapalenie spojówek? Jak leczyć alergię w oku? Sprawdź!

Jednym z najczęściej występujących schorzeń alergicznych oczu jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Na szczęście przy odpowiednio postawionej diagnozie pacjent może stosować odpowiednie krople do oczu zmniejszające objawy alergii, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Jak leczyć alergiczne zapalenie oczu? Jak wybrać krople na alergię w oku? 

Jakie wyróżniamy choroby oczu?

Choroby zapalne spojówki to jedne z najczęstszych chorób oczu, z którymi spotykają się nie tylko okuliści, ale także lekarze medycyny ogólnej, pediatrzy oraz farmaceuci w aptekach. Wśród nich można wyróżnić zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym, wirusowym, ale także alergicznym. Alergie oczne możemy podzielić na IgE-zależne, w których pośredniczą przeciwciała IgE i reakcje IgE-niezależne.

Do reakcji IgE- zależnych zaliczamy:

  • sezonowe alergiczne zapalenie spojówek (SAC),
  • całoroczne alergiczne zapalenie spojówek (PAC),
  • wiosenne zapalenie spojówek (VKC),
  • atopowe zapalenie spojówek i rogówki (AKC).

Reakcje IgE-niezależne to takie, w których rolę odgrywają limfocyty T, a więc kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek (CBC), ale także wiosenne zapalenie spojówek (VKC) i atopowe zapalenie spojówek i rogówki (AKC).

Czym jest alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek to powszechne schorzenie narządu wzroku wywoływane przez wiele różnych związków. Tak naprawdę prawie każda substancja może być alergenem. Do najpowszechniejszych czynników uczulających należą:

  • pyłki roślin,
  • sierść zwierząt,
  • roztocza kurzu domowego,
  • pleśń,
  • pióra,
  • kosmetyki,
  • środki konserwujące (występujące w kroplach do oczu, a także w żywności).

Jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek?

Przede wszystkim należy podkreślić, że alergiczne zapalenia spojówek atakują zazwyczaj oboje oczu równocześnie w przeciwieństwie do wirusowego czy bakteryjnego zapalenia spojówek, które przeważnie obejmują początkowo tylko jedno oko. Następnie w wyniku przeniesienia drobnoustrojów na drugie oko dochodzi do rozwoju zakażenia.

Objawy świadczące o alergicznym zapaleniu spojówek to najczęściej:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • łzawienie,
  • zaczerwienienie, przekrwienie,
  • obrzęk powiek i/lub spojówek,
  • uczucie kłucia.

Jakie są rodzaje alergicznego zapalenia spojówek?

Alergeny mogą uczulać nas sezonowo na przykład podczas pylenia w okresie wiosenno-letnim, ale także przez cały rok jak w przypadku uczulenia na roztocza czy sierść zwierząt domowych. Z tego powodu możemy mówić o sezonowym lub całorocznym zapaleniu spojówek.

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek

Najczęściej występującą alergią oczną jest właśnie sezonowe zapalenie spojówek występujące zwykle z objawami alergicznego nieżytu nosa. Alergenami w tym przypadku są zazwyczaj pyłki roślin.

Głównym objawem sezonowego zapalenia spojówek jest świąd, ale występują także inne objawy charakterystyczne dla tego schorzenia takie jak:

  • łzawienie,
  • obrzęk spojówek, rzadziej powiek,
  • występowanie grudek lub brodawek na wewnętrznej stronie powiek,
  • czasami światłowstręt i pogorszenie widzenia związane z zapaleniem rogówki.

Objawy oczne często idą w parze z innymi takimi jak świąd nosa, obrzęk śluzówki, obecność wydzieliny w nosie i kichanie.

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówe? Jakie leki stosować na alergię w oku?

Ze względu na to, że objawy sezonowego zapalenia spojówek potrafią spędzić sen z powiek chorego, leczenie tego schorzenia ma na celu głównie polepszenie jakości życia pacjenta.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie ekspozycji na uczulający alergen, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wówczas z pomocą przychodzą leki farmakologiczne i immunoterapia.

W celu ograniczenia kontaktu z alergenem warto ograniczyć przebywanie na dworze podczas intensywnego pylenia. Po powrocie do domu należy wziąć szybki prysznic i zmienić ubranie. W ten sposób pozbywamy się większości pyłków. Ulgę przynosi także sól fizjologiczna w ampułkach i woda morska, dlatego warto mieć te preparaty zawsze przy sobie. Zarówno sól fizjologiczną do przemywania oczu jak i wodę morską do nosa możemy używać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Warto także wspomnieć o preparatach sztucznych łez, które nie tylko wypłukują alergeny z powierzchni oka i z worka spojówkowego, ale także odpowiednio nawilżają i zapobiegają zaburzeniom filmu łzowego, co przynosi szczególną ulgę osobom, które cierpią także na zespół suchego oka.

W leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia spojówek stosuje się także leki przepisywane przeważnie przez lekarza na receptę, ale nie tylko. Należą do nich:

  • stabilizatory komórek tucznych,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • leki o podwójnym mechanizmie działania, a więc antyhistaminowe i stabilizujące komórki tuczne,
  • czasami przez krótki czas leki sterydowe,

α-sympatykomimetyki (obkurczające naczynia krwionośne).

Jakie krople do oczu wybrać na alergię?

Wiele z powyżej wymienionych grup leków są stosowane miejscowo w postaci kropli do oczu na alergię. Niektóre z nich zawierają dodatkowo środki konserwujące, a inne nie. Pamiętajmy, że jeśli jest taka możliwość i lek w postaci kropli do oczu występuje w wersji bez konserwantów, wybierajmy właśnie ten wariant.

Kromoglikan sodu należy do stabilizatorów komórek tucznych i jest lekiem zapobiegającym pojawieniu się objawów po kontakcie z alergenem. Oznacza to, że krople do oczu z kromoglikanem sodu powinniśmy zacząć stosować w okresie bezobjawowym, około 2 tygodnie przed zetknięciem się z alergenem i kontynuować przez cały sezon. Wadą tej substancji jest wymóg częstego zakraplania (nawet do 6 razy na dobę), co może zwiększyć ryzyko pominięcia dawki.

Olopatadyna należy do leków przeciwhistaminowych II generacji. Hamuje uwalnianie histaminy i cytokin prozapalnych, a także stabilizuje komórki tuczne. Odznacza się zatem podwójnym działaniem, co przekłada się na wydłużenie działania i wysoką skuteczność. Ponadto olopatadyna hamuje uwalnianie mediatorów późnej fazy reakcji alergicznej. Działa szybko, ponieważ nawet po 3 minutach od zastosowania oraz nie wymaga częstego podawania (dwa razy na dobę, rano i wieczorem w odstępie 8 godzin). Lekarz może zalecić przyjmowanie leku do 4 miesięcy.

Azelastyna jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji, która hamuje uwalnianie histaminy. Łagodzi świąd, obrzęk i łzawienie i może być stosowana doraźnie, czyli w momencie pojawienia się dolegliwości. Zarówno w sezonowym jak i całorocznym alergicznym zapaleniu spojówek można przyjmować lek 2 razy na dobę (maksymalnie 4 razy w ciągu doby). Preparatu nie należy stosować dłużej niż 6 tygodni bez porozumienia z lekarzem.

Ketotifen należy do leków przeciwhistaminowych starszej, bo I generacji. Działa słabiej i krócej niż inne wymienione substancje, ale nadal zaleconym dawkowaniem jest stosowanie kropli 2 razy na dobę, rano i wieczorem.

Ektoina to substancja, która po zakropleniu tworzy barierę ochronną przed alergenami, dodatkowo nawilżając powierzchnię oka i działając przeciwzapalnie. Krople z ektoiną łagodzą podrażnienia, a także stabilizują film łzowy. Między innymi z tego powodu mogą być stosowane nawet kilka razy w ciągu dnia.

Powyższe substancje dostępne są w aptekach bez recepty. Warto jednak przed ich zastosowaniem wykonać badanie okulistyczne w celu otrzymania potwierdzonej diagnozy. Ich dłuższe stosowanie wymaga także konsultacji lekarskiej.

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek sporadycznie w razie silnego procesu zapalnego mogą zostać zlecone glikokortykosteroidy w kroplach do oczu. Zazwyczaj stosowane są niskie dawki i przez możliwie krótki czas, aby nie zwiększyć ryzyka nadkażenia bakteryjnego lub wirusowego.

Podobnie leki α-sympatykomimetyczne powinny być stosowane sporadycznie, ponieważ wpływają jedynie na obkurczenie naczyń krwionośnych, a nie na przebieg reakcji alergicznej.

Bibliografia

  • Matysik-Woźniak A., Weryszko-Chmielewska E., Rejdak R., Gdy nadejdzie wiosna – aktualne możliwości leczenia sezonowego zapalenia spojówek, Medical Education, 2015.
  • Langwińska-Wośko E., Avidzba Y., Awad A., Zespół czerwonego oka w praktyce lekarza POZ, Lekarz POZ, 2017.
  • Azari A.A., Arabi A., Conjunctivitis: A Systematic Review, J Ophthalmic Vis Res., 2020.
Udostępnij:

Autor Natika Karolak Zobacz profil
Absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych „Marketing strategiczny na rynku farmaceutycznym” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Aktualnie poznaje uroki berlińskiego życia oraz niemieckich aptek.
Farmaceuta
Potrzebujesz darmowej porady? Zapytaj farmaceutę
Następna porada
Przewlekły ból, skurcze i sztywność mięśni? To może być zespół sztywnego człowieka. Poznaj przyczyny i objawy zespołu Moerscha–Woltmana! Czytaj więcej