Orlistat (tetrahydrolipostatyna) jest obecnie najstarszym i najdłużej zarejestrowanym lekiem na otyłość.
W ujęciu chemicznym stanowi tetrahydrolipostatynę, która nie jest wchłaniana w organizmie człowieka.
Został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) oraz jest zarejestrowany do stosowania w Polsce.
Lek jest przeznaczony dla pacjentów z nadwagą (BMI ≥ 28) lub otyłością (BMI ≥ 30). Podczas przyjmowania orlistatu konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety o obniżonej kaloryczności.
Mechanizm działania orlistatu jest oparty na inhibicji lipaz, które są enzymami trawiącymi tłuszcze. Warto jednak podkreślić, że lek nie ma wpływu na mechanizmy regulacji głodu i uczucia sytości.
Orlistat działa w przewodzie pokarmowym, gdzie hamuje rozkład i wchłanianie lipidów, w tym przede wszystkim triacylogliceroli (tzw. tłuszcze właściwe), które stanowią główny tłuszcz pochodzący z pokarmu.
Oszacowano, że stosowanie orlistatu pozwala na obniżenie wchłaniania tłuszczów nawet na poziomie 30%, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszoną ilość przyjmowanych kalorii. W efekcie niestrawiony tłuszcz jest wydalany w niezmienionej postaci wraz z kałem (od 24 do 48 godzin po podaniu dawki leku).
Orlistat jest lekiem wydawanym na receptę w celu leczenia nadwagi i otyłości u osób z min. BMI ≥ 28. Uważany za lek bezpieczny, jednak należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich.
Po 12 tygodniach stosowania orlistatu u pacjenta powinna nastąpić redukcja masy ciała na poziomie co najmniej 5%. Jeśli efekt ten nie został osiągnięty, należy zaprzestać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem w celu zmiany planu leczenia otyłości.
Orlistat nie jest wchłaniany w organizmie. Po przejściu przez układ pokarmowy jest wydalany wraz z kałem, natomiast niewielkie ilości metabolitów orlistatu (M1 i M3) są usuwane wraz z żółcią.
Określono, że po upływie od 3 do 5 dni orlistat jest całkowicie usuwany z organizmu człowieka.
Warto podkreślić, że orlistat nie obniża trwale aktywności enzymu trawiącego tłuszcze. Efekt zmniejszonego wchłaniania lipidów jest obserwowany jedynie w trakcie stosowanej farmakoterapii, natomiast po zaprzestaniu przyjmowania leku, aktywność lipaz (enzymów trawiących tłuszcze) wraca do normy.
Lek powinien być przyjmowany ściśle według zaleceń lekarza oraz zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leki.
Najczęściej zaleca się dawkę trzy raz dziennie po 1 kapsułce (120 mg).
Orlistat może być stosowany:
W przypadku pominięcia posiłku lub spożywania posiłku beztłuszczowego, nie należy przyjmować pominiętej dawki leku.
Lek nie powinien być przyjmowany wraz z preparatami witaminowymi, ponieważ orlistat zaburza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Orlistat to lek przeznaczony do leczenia nadwagi i otyłości, a o jego stosowaniu decyduje lekarz.
Należy pamiętać, że istnieją grupy pacjentów, u których nie powinien być stosowany lub konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
Lek nie powinien być stosowany:
Warto też pamiętać, że orlistat działa niekorzystnie na wchłanianie witamin A, D, E i K (witaminy rozpuszczalne w tłuszczach). W trakcie terapii należy spożywać właściwą porcję warzyw i owoców, a u niektórych pacjentów może być konieczne wprowadzenie odpowiedniej suplementacji.
Orlistat jest substancją czynną zawartą w preparatach naodchudzanie, a o ich przyjmowaniu powinien decydować lekarz.
Lek orlistat jest dostępny w następującej postaci:
W czasie stosowania orlistatu możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych, do których zaliczamy między innymi:
Orlistat może wchodzić w interakcje z lekami takimi jak
Nie wykazano wpływu orlistatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Pamiętajmy, że występujące działania niepożądane mogą być zgłaszane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania orlistatu powinny być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.