*Produkty na liście rezerwacji leków na receptę:
Przejdź do rezerwacji
Rodzice z pozytywnym testem ciążowym

Przygotowanie do ciąży dla rodziców. Jakie preparaty stosować na płodność u mężczyzn i kobiet, aby wspomóc poczęcie dziecka? Sprawdź!

Co zrobić, gdy podejmiemy decyzję o posiadaniu dziecka? Od czego zacząć starania i jak się do nich przygotować? Czy suplementy dla przyszłych rodziców wspomagają płodność? Jak zwiększyć swoje szanse na zdrową ciążę? Czy suplementacja przed ciążą jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet? Czy istnieją również wytyczne dotyczące suplementacji dla mężczyzn? W naszym artykule omówimy, które składniki suplementacji dla rodziców wspomagają płodność, zwiększając szansę na zajście w ciążę.

Chcemy dziecko i co dalej? Jak się przygotować do ciąży?

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka to jeden z najważniejszych kroków w życiu każdej pary, a powodzenie naturalnych starań o ciążę jest jednym z największych pragnień przyszłych rodziców. Pozytywny wynik testu ciążowego jest bardzo wyczekiwanym momentem, jednak zanim przejdziemy do rozpoczęcia starań musimy się skupić na przygotowaniu rodziców do ciąży. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą zadbać o swoje zdrowie oraz zwrócić szczególną uwagę na dietę i suplementację przed ciążą. Każdy z rodziców przekazuje dziecku połowę kodu genetycznego (DNA), dlatego odpowiednie przygotowanie rodzica jest kluczowe w prawidłowym połączeniu komórek oraz dalszym rozwoju ich dziecka. Współczesna medycyna daje wiele możliwości wsparcia procesu starania się o dziecko, w tym preparaty ze składnikami wspomagającymi płodność u kobiet i mężczyzn. Poniżej omówimy, które składniki suplementacji dla rodziców mogą wspomóc ten proces u przyszłych rodziców.

Co najczęściej zagraża płodności przyszłych rodziców?

Do najczęstszych przyczyn obniżających płodność rodziców należą:

  • problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi (otyłość, niedowaga),
  • używki - papierosy, alkohol, narkotyki,
  • niezdrowa dieta,
  • długotrwały stres i stres oksydacyjny,
  • brak aktywności fizycznej, 
  • niedostateczna ilość zdrowego snu,
  • niedobory witamin i minerałów lub ich nadmiar,
  • brak regeneracji, odpoczynku w ciągu dnia,
  • choroby przewlekłe oraz nagłe,
  • choroby uzębienia i przyzębia.

Od czego rozpocząć przygotowania do ciąży? 10 rad dla przyszłych rodziców!

Od momentu podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny, partnerzy powinni rozpocząć wspólne przygotowania do starań o dziecko. Aby zwiększyć szanse na zdrową ciążę warto zastosować się do poniższych zaleceń:

  1. Wykonać kompleksowe badania oceny stanu zdrowia - przed podjęciem prób zajścia w ciążę, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni wykonać pełne badania medyczne. Pozwoli to wykryć i wyleczyć ewentualne problemy zdrowotne, które mogłyby wpłynąć negatywnie na płodność lub przebieg ciąży.

  2. Stosować zrównoważoną dietę - dieta bogata w witaminy, składniki mineralne i odpowiednio zbilansowane makroelementy wspiera zdrowie reprodukcyjne. Ważne jest, by w diecie znajdowały się produkty bogate m.in. w kwas foliowy, antyoksydanty, żelazo, wapń i błonnik.

  3. Suplementacja - dodatkowa suplementacja dla mężczyzn i kobiet pomoże uzupełnić dietę o niezbędne składniki odżywcze, które wspierają płodność i przygotowują organizm do ciąży.

  4. Zachowanie zdrowej masy ciała - zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą negatywnie wpływać na płodność. Utrzymanie zdrowej masy ciała jest kluczowe dla hormonalnej równowagi i ogólnego zdrowia reprodukcyjnego.

  5. Unikanie toksyn - należy ograniczyć ekspozycję na toksyny środowiskowe i chemikalia, w tym pestycydy i ciężkie metale, które mogą wpływać na płodność.

  6. Rzucenie nałogów - palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu oraz używki mogą drastycznie obniżyć szanse na poczęcie. Rzucenie nałogów jest jednym z najlepszych kroków na drodze do zdrowej ciąży.

  7. Redukcja stresu - stres może wpływać na płodność, dlatego ważne jest znalezienie skutecznych sposobów na jego redukcję, takich jak medytacja, joga czy regularna aktywność fizyczna.

  8. Regularna aktywność fizyczna - utrzymywanie aktywności fizycznej pomaga w zachowaniu zdrowia i kondycji, co jest ważne zarówno w procesie starania się o dziecko, jak i w czasie ciąży.

  9. Monitoring cyklu menstruacyjnego - znajomość swojego cyklu pozwala na lepsze zaplanowanie starań o dziecko, zwłaszcza ustalenie dni płodnych, co zwiększa szanse na poczęcie.

  10. Konsultacje z lekarzem - regularne wizyty u lekarza specjalisty, takiego jak ginekolog, endokrynolog czy androlog, mogą pomóc w monitorowaniu zdrowia oraz dostarczyć cennych wskazówek i wsparcia w procesie starania się o dziecko.

Przygotowanie do ciąży to proces, który wymaga zaangażowania zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Podejście holistyczne do starań o dziecko obejmuje zmiany w stylu życia, odpowiednią suplementację u obojga rodziców oraz może znacząco zwiększyć szanse na zdrową ciążę.

Ile czasu przed ciążą stosować suplementację dla przyszłych rodziców?

W celu odpowiedniego przygotowania do poczęcia dziecka i ciąży zaleca się przyjmowanie preparatów dla przyszłych rodziców minimum 12 tygodni przed rozpoczęciem starań. 

Jakie witaminy i składniki minerale wpływają korzystnie na płodność kobiet? 

Zajście w ciążę jest jednym z największych pragnień przyszłej mamy, jednak zanim przejdziemy do rozpoczęcia starań o dziecko musimy zadbać o nasze zdrowie. Na płodność kobiet wpływa wiele czynników. Jednym z największych ograniczeń płodności u kobiet jest wiek, który wpływa na obniżenie rezerwy jajnikowej oraz gorszą jakość oocytów. Na szczęście nie jest on jedynym wyznacznikiem płodności. Szansa na zdrową ciążę zależy również od genów, hormonów i stylu życia, dlatego tak ważne jest zadbanie o siebie, jeszcze przed rozpoczęciem starań. Odpowiednio zbilanoswana dieta oraz równowaga witaminowo-mineralna zwiększają szansę na zapłodnienie oraz wspomagają prawidłowy rozwój płodu od pierwszego dnia ciąży.

Do najważniejszych witamin i składników mineralnych uzupełniających dietę przyszłej mamy zaliczamy:

  • foliany i kwas foliowy (witamina B9) - odgrywają szczególną rolę w syntezie DNA, wspierają prawidłowy wzrost i rozwój płodu, obniżają ryzyko wystąpienia wad genetycznych cewy nerwowej, 
  • DHA (kwas dokozaheksaenowy) -  wspomaga prawidłowy rozwój tkanki mózgowej oraz siatkówki oka, wspiera prawidłowy rozwój neuronów oraz całego układu nerwowego płodu, wpływa również na rozwój umysłowy, motoryczny i poznawczy u dziecka. 
  • cynk (Zn) - reguluje poziom estrogenu i progesteronu, wpływa korzystnie na replikację DNA i tworzenie nowych komórek jajowych, wspomaga prawidłowy rozwój kończyn oraz cewy nerwowej u dziecka,
  • cholina - wspomaga ochronę DNA przed uszkodzeniami, wspiera rozwój centralnego układu nerwowego i mózgu, w tym obszaru odpowiedzialnego za pamięć oraz powstawanie połączeń nerwowych,
  • witamina D - wpływa korzystnie na produkcję i utrzymanie rezerwy jajnikowej (AHM), zapobiega przedwczesnemu wygaszeniu czynności jajników, wspomaga proces wzrostu i rozwoju kości u dziecka,
  • witamina C - wspomaga zapłodnienie i implantację zarodka, wpływa na jakość śluzu oraz prawidłowy rozwój mezenchymy (tkanki łącznej zarodkowej),
  • Jod - wspomaga produkcję hormonów i pracę tarczycy, wpływa korzystnie na prawidłowy wzrost, rozwój układu nerwowego i funkcji poznawczych u dziecka.

Jakie witaminy i składniki mineralne wpływają korzystnie na płodność mężczyzn? 

Na płodność mężczyzn wpływa bardzo wiele czynników. Nadmiar wolnych rodników czy stres oksydacyjny może prowadzić do uszkodzenia DNA, struktur białkowych i tłuszczowych w komórkach, co wpływa negatywnie na jakość nasienia (liczebność, ruchliwość).  Dlatego dieta oraz równowaga witaminowo-mineralna jest kluczowa dla płodności przyszłych rodziców. Oprócz zdrowych, zbilansowanych posiłków i zdrowego stylu życia, w tym umiarkowanej aktywności fizycznej, każdy przyszły tata powinien również pamiętać o dodatkowej suplementacji przed rozpoczęciem starań o dziecko. Dlaczego? Ponieważ składniki aktywne zawarte w suplementach diety dla mężczyzn mogą wspierać utrzymanie prawidłowych parametrów płodności i funkcji rozrodczych, optymalnego poziomu testosteronu oraz prawidłowej syntezy DNA.

Do najważniejszych witamin i składników mineralnych uzupełniających dietę przyszłego taty zaliczamy:

  • cynk (Zn) -  chroni materiał genetyczny zawarty w plemnikach, działa antyoksydacyjne, wspiera ruchliwość i liczbę plemników,
  • foliany i kwas foliowy (witamina B9) - wspiera prawidłowy proces podziału komórek, w tym plemników, wpływa na jakość spermy,
  • selen  (Se) - ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym, prawidłowy przebieg spermatogenezy (powstawania i dojrzewania plemników),
  • witamina B6 - reguluje aktywność hormonalną, wspiera proces powstawania plemników oraz ich ruchliwość, 
  • witamina D - oddziałuje na jakość, ruchliwość i liczbę plemników oraz ich zdolność do zapłodnienia komórki jajowej, pomaga również utrzymać odpowiedni poziom testosteronu,
  • witamina C - jest silnym antyoksydantem, wpływa korzystnie na spermatogenezę, chroni DNA plemników przed uszkodzeniem,
  • cholina - jest składnikiem błony komórkowej plemników, wspiera proces produkcji i dojrzewania plemników, wpływa korzystnie na jakość nasienia,
  • L-karnityna - wspiera płodność, wpływa na parametry nasienia, reguluje poziom hormonów oraz obniża poziom wolnych rodników.

Rozpoczęcie starań o dziecko to jedna z najważniejszych decyzji w życiu przyszłych rodziców, dlatego wymaga szczególnego przygotowania zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dzięki świadomemu podejściu do ciąży i odpowiedniemu przygotowaniu, możemy zwiększyć swoje szansę na zapłodnienie i zdrową ciążę. 

Artykuł powstał we współpracy z marką Prenatal® i NUCLEOX.

Udostępnij:

Autor Redakcja Super-Pharm Zobacz profil
Redakcja Super-Pharm składa się z doświadczonych specjalistów i ekspertów, a każdy z nas wnosi do zespołu unikatową wiedzę i doświadczenie. Skupiamy się na dostarczaniu rzetelnych, opartych na badaniach naukowych informacji, aby pomóc naszym czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących pielęgnacji i zdrowia. Dbamy o to, aby nasze artykuły były nie tylko źródłem cennych informacji, ale również inspiracją do zdrowszego i piękniejszego życia.
Następna porada
Bolesne miesiączki i wahania nastroju? Poznaj nasze sposoby na utrzymanie dobrego samopoczucia i komfortu w trakcie miesiączki! Czytaj więcej